iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Aktuálně ze SPJF - Kawerongo č. 8

30.9.2016 09:08
Autor: Čáp, Počet přečtení: 1659

Skončily prázdniny, tábory zmizely z luk a prožitá letní dobrodružství zůstavají jen na stránkách zápisníků, kronik a iklubovny. Přečtěte si v nejnovějším Kawerongu o závěru prázdnin i tradičních aktivitách na rozhraní léta a podzimu: setkání na Mastníku v jižních Čechách, velké akci na brněnském Špilberku, podzemních průzkumech a obnovené soutěži ReadMe, jakož i dobrou zprávu o tom, že na Muně se konečně začíná něco dít ohledně elektrifikace.

Celoměstská soutěž Stínadla tudy na počátku roku 2016 rozproudila dění v Brně a přilákala více než 1200 hráčů, kteří zavzpomínali na Stínadla a knížky Jaroslava Foglara. Velkolepé zakončení v podzemí hradu Špilberku jsme mohli uspořádat výměnou za příslib, že v září pomůžeme s akcí Špilberk žije v pohádce. A tak se také stalo - o víkendu 10. a 11. září se 8 kamarádů ze SPJF podílelo na rekordním úspěchu akce inspirované pohádkovými příběhy a zajistili společnými silami 3 z 12 stanovišť v areálu hradu.

Očihi, Magda, Anička, Sova, Romain a Čáp na chvíli vypadli ze světa foglarovek a podívali se do pohádky. Na brněnském hradě Špilberku zajistili v roli alchymistů, panošů, děveček, šlechtičen či zbrojnošů společně se Svištěm a Žemlí za SPJF aktivity pro téměř 4000 účastníků.

Již popáté se uskutečnilo nedaleko osady Peklo v jižních Čechách setkání příznivců Jaroslava Foglara pořádané společně skautským střediskem Votice a pražskou pobočkou SPJF zhmotněnou v osobě Alpína. Přestože počasí bylo spíše pokročile podzimní, na kraji lesíka, jenž dnes kryje bývalou táborovou louku, se sešlo cca 25 účastníků. Starší i mladí kamarádi si zazpívali, zavzpomínali a změřili síly v několika foglarovských disciplínách. Jaroslav Foglar na tomto místě tábořil s Dvojkou v letech 1929 a 1930 a na základě zážitků z tábora (kde sbíral jako mladý dvaadvacetiletý vůdce své zkušenosti s vedením oddílu) sepsal mj. známou knížku Tábor smůly, které se Alpín směje dodnes. Za organizaci setkání děkujeme vůdkyni střediska Marušce Šustrové a Alpínovi, k programu přispěli také Roy z Mělníka zápůjčkou ježků v kleci, Zdeněk z Dvojky, který zajistil hru na kytaru, a místní skauti.

Přibližně 25 skautů a foglarovců společně zazpívalo My pluli dál a dál a skautskou hymnu, prohlédli si 86 let opuštěné tábořiště a byli natočeni Alpínem při sportovních disciplínách (Čáp vyhrál Fidorku).

Dlouholetý člen SPJF Roy z Mělníka přivezl dvojici zajímavých ježků v kleci. Jednak obří hlavolam, který potěšil duše malých i velkých posmrtných učňů Jana Tleskače, druhak unikátní kousek - prvního ježka na světě, vyřezaného z gingového dřeva. Roy sice na kameru nechtěl přiznat, kde jasně žlutý materiál na výrobu ježka získal, ale přítomní redaktoři Bohouška jej zmáčkli, proto očekávejte v nejbližší době reportáž na jeho umolousaných stránkách.

Mám, mám, viděli jste někdy ježka takhle?

O historii několikaletého hledání tábořiště a výstavby památníčku, kterou inicioval později zesnulý kamarád Čert ze Sedlčan si můžete přečíst ve starším Alpínově článku zde.

Foglarovský pomníček stojí u cesty nedaleko Heřmaniček od roku 2012.

Po prázdninách se samozřejmě opět rozběhly pravidelné středeční schůzky jihomoravské pobočky SPJF. Perpetuum tentokrát zamířilo do opuštěných skleníků zahradnické školy a do tříkilometrové podzemní chodby, která je jakousi moderní obdobou hřbitovní štoly z Maternovy uličky. Že mají středeční akce pobočky rostoucí trend a zájem je veliký, dokládá i návštěva Nancy Blackettové, která kvůli průchodu štolou přijela do Brna až z dalekého Nejdku.

Toto je významné místo pro foglarovské hnutí. Honza, Drobek, Nancy a Sova se nachází padesát metrů pod kotlem spalovny, ve které byl v roce 1987 spálen papírový kapesník, do kterého se vysmrkal Jaroslav Foglar na besedě se svými příznivci v Technickém muzeu v Brně.

Už počtvrté mohou kluci a holky z celé republiky změřit síly ve čtenářské patnáctidenní soutěži ReadMe. Každý den zadávají Drobek a Nancy jeden úkol související s některou z pečlivě vybraných dobrých dětských knížek (v žádném ročníku zatím nechyběla alespoň jedna knížka od Jaroslava Foglara), který hráči do 16 let mohou plnit během následujících 24 hodin. Letos se přihlásilo celkem 26 soutěžících, aktivně hru hraje 9 kluků a holek. Podrobné zadání úkolů, komentáře a výsledky zde.

Účastníci čtvrtého ročníku hry ReadMe Tačita a Malej Švejk z Chomutova plní třináctý úkol - předení Šarlotiny pavučiny.

Rádio Petrov poslouchají hlavně Brňáci.

Ani v září neutichl mediální ohlas Stínadel tudy a dalších jihomoravských aktivit SPJF. Milá paní redaktorka z regionálního rádia Petrov navštívila klubovnu SPJF, která ji nadchla natolik, že s Drobkem, Vojtou a Čápem natočila více než hodinovou reportáž.

Povídali jsme si o našich akcích i tajemných brněnských zákoutích a nechybělo mnoho a paní redaktorka by vyrazila některou středu do terénu s námi. Pokusíme se nahrávku získat a umístit na iKlubovnu pro vážné zájemce o poslech kvalitního zvukového materiálu.


Dobrou zprávu přináší po pěti letech konečně oznámení o zahájení územního řízení zaslané na adresu SPJF z městského úřadu v Jeseníku. Věci se daly pozdě ale přece do pohybu a přišel nám do schránky projekt připojení volnočasové základny SPJF v objektu č. 36 na Muně k veřejné elektrické síti. Pokud nenastane žádný další zádrhel, mohli bychom si snad již na počátku roku 2017 na Muně posvítit na stavbu bez drnčení drahé a nespolehlivé elektrocentrály. Držme si palce.

Přílohou oznámení je nečitelný projekt vytištěný ve velmi úsporné velikosti. Zjednodušeně lze říct, že kabel k naší budově povede od lavičky s varhany.

Muny se týká, byť okrajově, také poslední příspěvek. V rámci snahy o pořádání také nepracovních akcí zamířili v termínu původního potlachu na Muně (24. a 25. září 2016) do Slezska Honza, Jitka, Čáp, Verča a Marek, aby prozkoumali štoly v okolí Mikulovic a Zlatých hor. A byli jsme překvapeni, kolik a jak zajímavých míst lze v okolí naší základny objevit. Za všechny zmiňme nejlepší zážitky ze štoly Hraničná, o které se píše v reportáži zde.

Tři kilometry podzemních chodeb v dole Hraničná jsou plné žebříků, skluzů, kolejí, vozíků, potrubí a všeho ostatního, co nadchne srdce pátrače.

Informační občasník Kawerongo prostřednictvím portálu iklubovna.cz shrnuje dění v SPJF na jižní Moravě i jinde. Starší čísla si můžete přečíst zde:

Kawerongo 7 - 15. srpna 2016

Kawerongo 6 - 3. června 2016

Kawerongo 5 - 28. března 2016

Kawerongo 4 - 10. března 2016

Kawerongo 3 - 29. února 2016

Kawerongo 2 - 21. února 2016

Kawerongo 1 - 16. února 2016

Vytvořil 30. září 2016 v 09:14:13 Čáp. Upravováno 9x, naposledy 30. září 2016 v 19:45:10, Menhart


Diskuze ke článku

11. října 2016, 14:22
Rolf (administrátor)

ad. kapesník Jaroslava Foglara

jediné oko na besedě jistě nezůstalo suché.... Jestřábovi prý podle nejmenovaného zpravodaje Miloše V., začaly téci slzy poté, co byl uvítán chlebem se solí, na kterém bylo natřeno i husí sádlo firmy Steihouser a nemalé množství cibule z nevalně proslulé čtvrti Praha-Cibulka...

11. října 2016, 14:16
Rolf (administrátor)

Kouzelník Vigo alias Mexa

Čápe Čápe, zase se vydáváš za někoho kým nejsi???Vždyť to je přece Mexičan ve svém kostýmku na vánoční besídku 21.OBS Plameňáci.... :) 

8. října 2016, 15:06
Čáp (administrátor)

Neblázni, vždyť já jsem jen počestný čaroděj Vigo:
 

7. října 2016, 13:23
Rolf (administrátor)

Rumburak, čaroděj II. kategorie

celá léta jsem měl tušení, že pod maskou Rumburaka se skrývá sám autora Kaweronga a člen představenstva JK kola Čáp. Teď se má teorie potvrdila díky fotce ze Špilberku. Kde jsou ovšem Blekota, Jekota, Mekota a Fekota??? :)

3. října 2016, 23:43
Čáp (administrátor)

Včera jsem začal posílat trošku stručnější zprávy z Kaweronga do Zpravodaje, který vytváří Soki a plýánuji zásobovat i Vojtu jakožto šéfredaktora Bobří stopy novinkami. Takže díky, Krizmene, mé myšlenky se tentokrát ubírají podobným směrem.
 

3. října 2016, 23:17
Krizmen

Velmi pěkné

Já zase navrhuji, aby toto zpravodajství bylo součástí Bobří stopy. Kde jinde by tyto informace měly být než v našem spolkovém časopisu?
30. září 2016, 19:46
Menhart (administrátor)

Adamovské mlýny dělají do hlavy klíny

Ještě večer po 10 hodinách mletí jsem tu Čápovi opravil:
rozporudila
diobě
iklubovnu

brňáci
Čáp tento týden věnoval hodinu novým Náhodným fotkám, tak jsem se mu to takto pokusil trochu vrátit. :-)
Jinak Kawerongo č. 8 je dobrý.

30. září 2016, 09:51
Čáp (administrátor)

Hoši

těší mě, že čtete Kawerongo v první minutě po vyjití, ale mějte strpení, ještě neproběhly korektury: adamovské mlýny melou pomalu, ale rychle!

30. září 2016, 09:33
tendruhejvojta (administrátor)

Navrhuji

autorovi článku, aby s celou touto performancí (či jak to nazvat:) zaskočil do brněnského Domu umění, kde ho jistě přivítají s otevřenou náručí...

30. září 2016, 09:29
Sova (administrátor)

Musím přiznat, že jsem novým Kawerongem mírně zmaten :)

Vložení nového komentáře
*
*
*