iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Kawerongo č. 6 - trojitá porce informací a fotek z dění v SPJF

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

3.6.2016 01:20
Autor: Čáp, Počet přečtení: 1415

Obrázek ke článku Kawerongo č. 6 - trojitá porce informací a fotek z dění v SPJFProtože po bouřlivých událostech února a března aktivity trošku polevily, trvalo nashromáždění materiálu pro další Kawrongo trošku déle. V květnu se ale dění (nejen) na jižní Moravě rozběhlo ostřejším tempem, a proto je dnešní Kawerongo větší než obvykle.

Poslední březnovou akcí v SPJF se stala třicátého března první komentovaná vycházka Jihomoravské pobočky SPJF pod vedením Čápa a stématem brněnských nádraží. Patnáct účastíků z řad členů SPJF i veřejnosti si prohlédlo méně známá zákoutí brněnského železničního uzlu a během necelých tří hodin si vyslechli skoro všechny zajímavosti, které Čáp za posledních 15 let o brněnských nádražích shromáždil.

Podrobnější info a mapa uzlu vzniklé za účelem prohlídky jsou prozatím k dispozici zde.

Účastníci poslouchají Čápův výklad o slévárenské vlečce na brněnském dolním nádraží.

Jen o dva dny později vypukl v Brně již neuvěřitelný devátý ročník závodu Šalinění. Rekordní počet účastníků dal vzniknout 65 týmům, které se vměstnaly do jediné tramvaje vzácného typu K3, aby úderem 15 hodin a 40 minut explodovaly přímo v srdci Brna a vrhly se do tříhodinové soutěže v integrovaném dopravním systému. Současně proběhl v Praze 7. ročník závodu Pražská lítačka, jehož název si vypůjčila i primátorka Krnáčová a o kterém se můžete dočíst v pěkném Winogově článku zde.

Výsledky Šalinění najdete zde a výsledky Lítačky pak zde.

Pátek 1. dubna 2016, 15 hodin 40 minut. Na náměstí Svobody se z tramvaje K3 rozbíhá 120 lidí do všech směrů najednou a zděšení kolemjdoucí se přidávají, domnívajíce se, že v tramvaji je bomba.

Šalinění bylo letos rekordní také počtem ochotných pomocníků, do klubovny SPJF na Moravském náměstí, kde probíhalo vyhodnocení, se podívalo několik nových kamarádů, kteří se poté dál zúčastňovali akcí pobočky. Navštívil nás také Strejda vláček, dopravní odborník na slovo vzatý.

Tramvaj Šalinění jsme využili mj. k propagaci SPJF pomocí banneru, se kterým jezdila tři hodiny po brněnských ulicích (a vzbuzovala náležitou pozornost).

První dubnová noc byla hektická. Poté, co 65 týmů dorazilo do cíle, bylo nutné všechny fornuláře třikrát přepsat do systému a spočítat body. Večeři i nočeři jsme si proto odbyli na chodbě v budově Moravské typografie, kde má SPJF současnou klubovnu.

O stravu v 10 hodin večer se postarali Pája a Jerry se svojí jedinečnou hrachovkou.

Sotva byly ve 4 hodiny ráno vyhlášeny výsledky, už Strejda vláček startoval vláček auto, aby nás dovezl na 4. valnou hromadu na Muně, na kterou se ke mně a Sovovi přidal ještě Vojta. Jednání tentokrát hostili Royal Rangers z Opavy a protože bylo aprílově krásně, u diskuzí okolo stolu před domem jsme se docela hezky opálili.

Sova, Vojta a Čáp ze SPJF zejména prosadili, že vstup do nově vznikající neziskovky sdružující členy městečka neziskových organizací nebude povinný pro všechny.

V rychlém sledu následovalo množství dalších akcí, a tak již 7. dubna zavítali (stále ještě rozespalí) Sova a Čáp do pořadu Dobré ráno s Českou televizí, kde nás usměvaví reportéři Soňa a Ondra (neboli Heřman a Heřmína) zpovídali ohledně hlavolamů - ježků v kleci. Poprvé v životě jsem se naučil celý návod na vyndání ježka z klece, ale když se na obrazovce objevil znenadání Alpín, zase jsem ho celý zapomněl. Sestřih našich hlavolamových vstupů můžete zhlédnout zde.

Sova se soustředí na luštění šifry v rukách Heřmíny, zatímco Čáp nenápadně podřimuje v přímém přenosu České televize.

Kromě všech jednorázových akcí pokračuje v Brně již druhým rokem s železnou pravidelností řetězec středečních schůzek jihomoravské pobočky SPJF Perpetuum vždy ve formátu od 19 hodin promítání kluboého filmu a od 23 hodin návštěva podzemního nebo industriálního objektu v méně známých zákoutích Brna a okolí.

Protože od vydání pátého Kaweronga uplynulo již 10 střed, navštívili jsme deset různých sklepení, osamělých domů či továren. Protože nechceme zahltit článek fotkami, postačí ukázka ze středověkých sklepů nedaleko klášterní krypty na Kapucínském náměstí (Sova hledá místo ke hnízdění).

Další milou akcí, na kterou jsme se v Brně již delší dobu těšili, byla porada Vedení SPJF o víkendu 15. až 16. dubna 2016. Jednání bylo výživné, což znamenalo silný nápor na nervy a někteří kuřáci z řad členl vedení museli chodit kouřit častěji než obvykle. Nakonec ale vše dobře dopadlo a SPJF pod vedením Alpína přežije nejméně do podzimní valné hromady, která bude v termínu 26. až 27. listopadu 2016.

Objektiv našeho fotografa zachytil při kuřácké přestávce na střeše klubovny Aleše, Láďu a Alpína, který ovšem preferuje doutníky.

Druhá komentovaná procházka Perpetua opět přilákala členy i nečleny SPJF k prohlídce areálů bývalých textilních továren, které daly městu Brnu jeho současnou podobu. Unikátní byla především možností navštívit naposledy (dva dny před demolicí) areál Vlněny, která vznikla spojením několika menších továren do romantického celku. Ten je bez přehánění městem ve městě, plným průchodů, nadchodů, uliček, plácků a historických zákoutí, která si v ničem nezadají se Stínadly.

Bohužel, byli účastníci komentované vycházky poslední, kdo spatřili tento kousek brněnské historie vcelku.

Účastníci komentované prohlídky nazvané Textilní Brno si fotografují opuštěné budovy v areálu bývalého národního podniku Vlněna, dříve Stiassni & Neumark.

Kromě středečních výprav do podzemí proběhl pod patronací Perpetua rovněž jeden originální průzkum nově „objevených“ vodojemů na Žlutém kopci v Brně - trojice unikátních staveb svojí velikostí a účelem se vymykajících všemu, co jsme až dosud měli možnost vidět. Fotky z naší průzkumné výpravy způsobily v Brně malou paniku, protože se po našich stopách do útrob kouzelných podzemních sálů vydaly stovky a možná i tisíce dalších pátračů. O vodojemech se dočtete více zde.

Obrovské podzemní sály s klenutými stropy vyvolávají pocit, jako by se člověk ocitl na místě z jiného světa.

Původní setkání klubů na Kokořínsku, které mělo probíhnout o víkendu 6. až 8. května 2016 na svátek čtenářských klubů se pro malý počet klubů změnilo ve stínadelskou akci navazující na úspěšnou hru Stínadla tudy. Během tří dnů jsme nad stínadelsky vyhlížející Kamennou kolonií v Brně postavili táborové týpí, které nám poskytlo základnu a uspořádali pro místní i vzdálenější děti docela slušnou řádku her a soutěží se stínadelskou tématikou. A možná přišel i Jestřáb.

Vyvrcholením stínadleského víkendu nad „Kamenkou“ byla vontská bitva se štíty a papírovými míčky. K bojovému zápalu vontů na fotce snad není třeba nic dodávat.

Přestože v květnu už naplno vysvitlo sluníčko, Vojta si ho moc neužil, protože seděl doma a připravoval nové vydání Bobří stopy. To ponese číslo 2/2016 a pokud půjde všechno, jak má, bude mít poprvé růžovo-fialové logo. O obsahu se nebudu podrobněji rozepisovat, neboť jej zachytil Bobr ve svém infu již před několika dny.

Bobří stopa sleduje nejnovější trendy ve foglarovském světě, proto se i chlapci na obálce vydávají zkoumat opuštěné a tajemné stavby v pozadí. Urbex prostě táhne nejen v jihomoravské pobočce…

A na závěr se ještě vrátíme k podzemí. Jak to vypadá, když se člověk pokusí za pomoci novinářky trošku zviditelnit SPJF ve článku s omezeným počtem znaků, si můžete přečíst ve výstřižku níže - a navíc ti z vás, kteří si přečtou Kawerongo ještě v pátek 3. června 2016 a dostanou se na jižní Moravu, mohou získat text i s barevnou fotkou Čápa v tištěné podobě - stačí si koupit páteční Rovnost.

Čáp ukazuje reportérce Monice Chumchalové, kudy se dostane k nádraží.

Kromě všech zmíněných aktivit stojí ještě za pozornost:

  • V Brně probíhá intenzivní příprava na letní tábor Karaí Pukú (přihláška je ke stažení tady), o prvním červnovém víkendu jedeme na tábořiště prozkoumat terén.
  • Třetí komentovaná prohlídka nazvaná Kumpoštovo Brno se zabývala dílem architekta (a prvního hlavního městského architekta v Československu) Jindřicha Kumpošta ve městě Brně a rozborem jeho staveb a setkala se rovněž s potěšujícím zájmem veřejnosti, která se tak dozvěděla o aktivitách SPJF z jiného úhlu.
  • 25. června se koná svatba dlouholetého člena SPJF Jerryho, který tak převezme po své drahé polovičce Páji Andělové příjmení Anděl.
Vytvořil 3. června 2016 v 01:28:58 Čáp. Upravováno 5x, naposledy 3. června 2016 v 02:27:55, Čáp


Diskuze ke článku

24. června 2016, 16:23
Čáp (administrátor)

Tak to Klaus mladší nedal.

22. června 2016, 12:13
Rolf (administrátor)

Santa Klaus mladší

má zřejmě na mysli Jardu Jágra, kterého si Tonča Sedlářová vyhlídla při hokejovém utkání na zamrzlé louži mezi Rychlými Šípy a Bratrstvem KP. 

20. června 2016, 11:57
Čáp (administrátor)

Komentář Václava Klause mladšího

Ačkoliv Václav Klaus mladší tentokrát poněkud úpěnlivě plácá všechno možné dohromady (ne vždy přijde člověku v pondělí ráno na mysl brilantní myšlenka), aby komentář držel pohormadě, foglarovce by v jeho textu mohla zaujmout zmínka o Tonče Sedlářové, která se, stavši se učitelkou, hodlá provdat za jakéhosi Jardu: https://www.novinky.cz/komentare/406952-komentar-brexit-vaclav-klaus-ml.html.

Vložení nového komentáře
*
*
*