iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Putovní výstava Spojeni Foglarem může být u vás

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

8.1.2018 00:36
Autor: Menhart, Počet přečtení: 5004

Jak docílit toho, aby tato skvělá výstava byla i ve vašem městě, vaší knihovně, škole, ve vašem kině či nákupmím středisku?
Snadno - stačí, když to domluvíte a SPJF vám výstavu zapůjčí zdarma.

O výstavě

Sdružení přátel Jaroslava Foglara připravilo putovní výstavu Spojeni Foglarem, která představuje plejádu známých i méně známých ilustrátorů knih Jarolava Foglara. Celkem 17 panelů 80 x 100 cm obsahuje medajlonky téměř třicet autorů – výtvarníků, kteří se ve větší či menší míře podíleli na ilustrování románového díla Jaroslava Foglara a spojili tak navždy své jméno se jménem slavného spisovatele. Vedle dobře známých jmen jako Zdeněk Burian, Marko Čermák, Kája Saudek, Jan Fischer, Bohumil Konečný či Gustav Krum jsou součástí výstavy reprodukce děl Břetislava Charwota, Miloslava Dismana či Vlastimila Tomana, ale také Adolfa Borna či Vladimíra Jiránka.

Sám Foglar považoval výběr ilustrátorů pro svá knižní vydání za důležitý moment. Měl jasnou představu o tom, jak nezanedbatelně působit na mládež také pomocí ilustrace a neváhal se značnou vehemencí prosazovat své představy i u těch nejzkušenějších ilustrátorů.

O instalacích

Výstava byla veřejnosti prvně představena v knihovně Pedagogické fakulty v Brně v listopadu 2016 v rámci Foglarovských dnů. Za pomoci Skautské nadace a organizátorů veletrhu byla v květnu 2017 představena na knižním veletrhu Svět knihy 2017 v Praze, následně byla přes léto vystavena na Staroměstském náměstí v Praze ve Skautském institutu.

Výstava může být také u vás

Výstava je putovní a díky spolupraci SPJF s aktivitou Rosteme s knihou bude instalována i na jiných místech (např.v jiných knihovnách) v ČR. Přehled instalací naleznete v kalendáři:

Pokud chcete výstavu instalovat také ve vašem městě, nalezněte si volný termín a zamluvte si výstavu na menhart@spjf.cz
Výstavu poskytujeme bezplatně, pouze žádáme uhrazení poštovného a balného podle individuální domluvy. 
Naší snahou je, aby výstava byla cca měsíc na jednom místě a následně byla zaslána přímo na další místo (do další knihovny), aby se minimalizoval čas přesunů. Věříme že všichni partneři akce budou přistupovat odpovědně ke koloběhu odesílání a vždy odešlou výstavu v termínu na následující místo.
Výstava nemusí být pouze v knihovnách, ale může být i v kulturním centru, galerii či jinde, kde je dostatečný a důstojný prostor.

Praktické informace

Panely lze věšet na vlasce (vhodný je např. systém s kolejničkami pod stropem nebo jiný závěsný systém). Vlasce nejsou součástí panelů, ale necháváme tam vlasce z předchozí instalace (kdyby se hodily).
Balení panelů věnujte zvýšenou pozornost. Vhodné je balit je vždy tiskem k sobě a vlasce ohnout na rub panelu, aby se tisk nepoškrábal. Panely nejsou určeny na hrubé zacházení a určitě nevydží ani pád na zem, proto používejte k instalaci dostatečně silný vlasec.
Na počátku kolování výstavy jsme vyrobili přepravní obal, tak doporučujeme jej uchovávat, aby vydržel, co nejdéle.
Úvodní panel je koncipován na výstavu během veletrhu Svět knihy 2017. Doporučujeme jej zveřejnit s doplněnou přelepkou např. "Nyní výstava v naší knihovně" atd. To už si jistě vymyslíte sami.
K přepravě využíváme kurýrní službu PPL, která vyzvedne a doručí balík přímo na místo. Určitě si ho nevyzvedávejte pro jeho tíhu na poště. :-)

Výstava vznikla na počest 110. výročí narození Jaroslava Foglara (rok 2017), ale v roce 2018 si připomínáme 80. let od prvního vydání Rychlých šípů (17. 12. 1937), v roce 2018 je plánována Noc s Andersenem a foglarovkami, takže výstava má velký časový přesah a několik příležitostí ke kterým lze instalaci směřovat.

Doprovodný program

SPJF připravilo také doprovodný program, který si můžete zahrát třeba ve vaší knihovně.
Velké Ulčovky - hra se v drobných obměnách hrála na veletrhu Svět knihy (až 400 účastníků), v Městské knihovně v Praze, na Vyšehrátkách, na příměstském táboře, na oddílových akcích SPJF. Svoji verzi hry si můžete snadno připravit i pro svoji knihovnu, město, oddíl, školu... Informace zde.
Karty Velkých Ulčovek obsahují také QR kódy s proklikem na ukázku příslušné foglarovky, kterou pro hráče Velkých Ulčovek vybrali různí členové SPJF a další foglarovci.

Čteme Hochy od Bobří řeky - čtenářskou soutěž hrály děti na příměstském táboře SPJF každé ráno za využití knih ze školní knihovny, kde byla kniha Hoši od Bobří řeky ve větším počtu.
Děti si vylosovaly otázku, kde bylo uvedeno také číslo kapitoly, a měly nalézt odpověď na otázku. Za správné splnění získaly bodovací lísteček do celkové táborové hry. Nečekaně se tato soutěž chytla a každé ráno, když se děti scházely, mnohé se nechaly zaujmout četbou. Občas si dočetly knihu i "o kus dál", aby se dozvěděly, jak příběh dopadne. Otázky jsme připravili zatím pouze na knihu Hoši od Bobří řeky. Zájemci o tuto kolekci, napište na menhart@spjf.cz. Pokud vymyslíte další otázky také na jiné foglarovky, uvítáme, pokud nám je poskytnete k další distribuci. Nebo je můžete zapsat ZDE.
Sešel se nám dostatečný počet otázek i s dalších foglarovek a vytiknout si je můžete ZDE.

Školní kolo ve vyjímání ježka bylo uspořádáno s velmi slušnou účastí během herního odpoledne se soutěžním ježkem Clasic. Pokud uspořádáte vlastní závody v knihovně, pro možnost srovnání používejte tento model Clasic a postupujte podle soutěžních pokynů ZDE.

Odměny

Kartičky a další kusové odměny můžete získat na http://obchod.spjf.cz/ Nabízíme i starší čísla "foglarovského" časopisu Bobří stopa po balících (20 ks/200 Kč + poštovné). Při větším odběru sleva (6. balík zdarma).
Časopis Bobří stopa získaly děti za správné vyluštění Velkých Ulčovek. Kartičky byly za čtenářskou soutěž.
Jako důstojné ocenění pro nejlepší dítě - vítěze všeho doporučujeme jako odměnu hlavolam ježek v kleci - lze použít ten soutěžní Clasic

Zpětná vazba

SPJF je spolkem, kde členové nezištně pracují ve prospěch odkazu Jaroslava Foglara. Uvítáme, pokud nám pošlete fotografie z vaší výstavy či akce a doplníte to třeba i krátkým popísem, výstřižky z místních novin, počty návštěvníků či hráčů. Pro členy SPJF bude tou nejlepší odměnou, když uvidí, že o výsledky jejich práce byl zájem.

Předem děkujeme, že výstavu u vás připravíte. Přejeme vám, ať se povede.

Za SPJF koordinátor výstavy          Menhart

menhart@spjf.cz


Papírová verze výstavy - Formát B - 86 x 118 cm

SPJF má i jedno totožné paré výstavy vytištěné na papíře z plotru, které může být také instalováno např. do kliprámů. Takže vlastně mohou být výstavy souběžně na dvou místech.
V případě zájmu, můžeme také nechat vytisknout na plotru panely přímo na vámi požadovaný rozměr. Takto vyrobené panely je třeba ale po výstavě opět vrátit SPJF. Můžeme kopie ilustrací pouze dočasně vystavovat a ne rozmnožovat. Takto nově vyrobené panely mohou být znovu použity.
Výrobu zprostředkuje SPJF za pouhé přefakturování nákladů.

Papírová verze výstavy - Formát C - 64 x 88 cm ( 74,4 % původní velikosti)

Tento rozměr ještě není vyroben a pouze se o něm uvažuje, pokud jeho výroba bude schválena zastupitelstvem jednoho města. Pak by mohl být také využíván. Budeme aktualizovat tuto stránku.

 


Instalace

Zdezdezdezdezde a zde naleznete fotky z instalace a takto vypadají jednotlivé panely:

        

        

        

        

        

        

        

        

     

Vytvořil 28. října 2017 v 00:38:11 Menhart. Upravováno 14x, naposledy 8. března 2018 v 09:59:13, Menhart


Diskuze ke článku

8. března 2024, 18:59
Menhart (administrátor)

Další instslace putovní výstavy Spojeni Foglarem

...je v Třebíči.

Zde.

 

 

8. ledna 2018, 16:08
Menhart (administrátor)

Výstava Spojeni Foglarem -knihovna Jindř. Hradec

V lednu a únoru 2017 je výstava SPJF s názvem Spojeni Foglarem je k vydění v knihovně v Jindřichově Hradci. Fota jsou krátce po instalaci výstavy v prostorách Městské knihovny v JH.

Foto Pavlišová Simona
Vložení nového komentáře
*
*
*