iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Memoriál Jana Tleskače, zámečnického učně ve Stínadlech

9.11.2016 22:17
Autor: Menhart, Počet přečtení: 4021

 Mistrovství ve vyjímání ježka z klece.
Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače na sobotu 26. listopadu 2016. Zveme vás na toto Mistrovství ve vyjímání ježka z klece.


Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 SPJF spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První  se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze.

Soutěže se účastnili nejenom Češi, takže Memoriál byl též Mistrovstvím  světa ve vyjímání ježka z klece.

V roce 2001 vznikly v Pražské pobočce SPJF dvě sesterské soutěže - Memoriál Jana Tleskače a pátrací hra Hledáme Rychlé šípy. Zatímco ta druhá hra existuje bez přerušení a rozšířila se i do jiných měst, Memoriál JT ředitel akce a člen SPJF Slávek Janov - Nashville v roce 2013 po jejím třináctém ročníku ukončil a nabídl práci na přípravě memoriálu dalším zájemcům. Až v roce 2016 se podařilo SPJF navázat novou soutěží na předchozí akce z roku 1941 a 2001-2013.

Širokko

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače do programu této několikadenní akce. V sobotu 26. listopadu 2016 znovu proběhne akce, připomínající nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar.

Soutěž je otevřená všem příchozím - tedy i nečlenům SPJF. Základní část (1. kolo) se koná v předsálí Valné hromady SPJF na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, Poříčí 9 od 9 do 14:15 hodin. Kvalifikace se mohou zúčastnit také soutěžící na dálku pomocí Facebooku, pokud pošlou svoje video a budou dodrženy soutěžní podmínky (stopování pokusu, časový limit, typ ježka…).

Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů zakoupením dalšího startovného.

Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let. Tři nejlepší z každé kategorie postupují do finále, které se uskuteční jako součást slavnostní části Foglarovských dnů v hlavním sále v 15:15 hodin.

Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše.
Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává. Ve finále podmínka vrácení ježka do klece odpadá. Ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

 

Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES , který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Principem se jedná o model Ježka Classic, podobou je ježek shodný s tím ze seriálu Záhada hlavolamu. Trénovat můžete zde - není to těžké, když vám Jan Tleskač prozradí jak.

Startovné činí 10 Kč pro 2 soutěžní pokusy a účastníci obdrží stylový pamětní list. Pokud časové možnosti dovolí, lze si zakoupit startovné několikrát a rozšířit si soutěžní pokusy.
V případě účasti v 1. kole na dálku pomocí Facebooku se startovné neplatí a účastník neobdrží ani pamětní list. Pro finále je nutná fyzická účast 3 finalistů při počátku finále.

putovní pohár

Vítěz každé kategorie obdrží putovní pohár a kovového ježka, se kterým zvítězil.

Pořadatel akce - SPJF se zavazuje, že minimálně následující 2 ročníky se bude soutěžit se stejným typem hlavolamu, takže se lze na všechny tyto ročníky náležitě připravit.

Díky obchodu JEŽCIVKLECI.cz (obchod.jezcivkleci.cz) bude možno (v omezeném množství) na akci zakoupit tyto soutěžní ježky s 1/3 slevou. Partnerem Memoriálu JT je webová stránka www.jezcivkleci.cz

Jsme rádi, že vítězové z roku 2013 nebudou posledními šampiony, kteří jako Jan Tleskač, Otakar Losna a někteří další dokázali hlavolam vyjmout. Na předchozí soutěže navazujeme v jiném formátu a věříme, že se nám podaří Mistrovství ve vyjímání ježka z klece dále rozvíjet jako další připomínku díla spisovatele Jaroslava Foglara.


Organizátor soutěže si vyhrazuje operativní změny v časech finále i 1. kola, případně i upřesnění pravidel. Sporné případy řeší rozhodčí bez možnosti odvolání.


Na akci vás zvou
Tajlor s Menhartem

Ilustrace Milana Tesleviče


Foto: ČT, z televizní seriálu Záhada hlavolamu, Rademic.cz, SPJF
Ilustrace Milan Teslevič

 

Vytvořil 3. listopadu 2016 ve 23:03:49 Menhart. Upravováno 14x, naposledy 15. listopadu 2016 v 10:05:08, Menhart


Diskuze ke článku

25. listopadu 2016, 14:40
Menhart (administrátor)

Ježci v kleci - model Classic seriál

můžete zakoupit se slevou v Brně nebo předobjednávky přijímá také internetový obchod Ježci v kleci. Včera do Stínadel dorazilo 13 ježků pro nácvik a následný prodej za zvýhodněnou cenu. Dále 3 hlavolamy s trvanlivými ostny pro soutěž. Materiál klece je dural s povrchovou úpravou v přírodním eloxu. Ježek má 10 ostnů a není rozšroubovatelný. Je však úžasně hravý a ve správném, největším otvoru, úžasně obratný. Klec má rozměry 45x80 mm a zesílená víčka, aby měl o něco vyšší hmotnost. Klec má při zarachtání s ježkem nádherně znivý zvuk, který vám hned připomene řinčení Ježka ze Stínadel! Hlavolamy jsou v modrém váčku. Následující 2 ročníky Memoriálu Jana Tleskače se bude soutěžit s tímto modelem hlavolamu. Těšte se.
15. listopadu 2016, 10:13
Menhart

Doplnili jsme novou fotografii soutěžních ježků,

které také obdrží vítězové Memoriálu JT v každé kategorii. Dva z účastníků MJT tento hlavolam vyhrají a rok se budou doma těšit z putovních pohárů.
Ostatní si hlavolam mohou zakoupit se slevou 33 %.
11. listopadu 2016, 08:39
Sova (administrátor)

Žhavím ježka

Royovy poháry jsou úžasné, už začínám žhavit ježka!

10. listopadu 2016, 21:31
Menhart (administrátor)

Nové putovní poháry Memoriálu Jana Tleskače

představil ve středu jejich autor Roy z Mělníka foglarologům v Praze a o jejich fotografii byl doplněn text o Mistrovství ve vyjímání ježka z klece na iKlubovně. Podívejte se sami a cvičte, ať je získáte. :-) 
Moc děkujeme a škoda, že je autor nemůže osobně předat vítězům v Brně.

Vložení nového komentáře
*
*
*