iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

5. den - opečené vuřty a vypečené Bratrstvo kočičí pracky

12.8.2016 21:21
Autor: Menhart, Počet přečtení: 2158

Obrázek ke článku 5. den - opečené vuřty a vypečené Bratrstvo kočičí prackyDnešní den vlastně začal již včera večer, kdy nám na webu iKlubovna.cz vzkázalo Bratrstvo kočičí pračky, že nám z klubovny ukradli dobrodružné časopisy a knížky. Taky na pomníčku kousek od autobusové zastávky vymazali nějaká slova a udělali nám z toho šifru, která nám pomohla ve stopování únosců. Šli jsme po jejich stopách Čimickým údolím až na skály nad Vltavou, kde jsme opékali vuřty. Stopy pokračovaly do Drahaňské rokle, kde jsme nakonec nic nenašli.

Většina z nás šifru Bratrstva KP vyluštila ráno cestou do klubovny. Někdo se na pomníček šel podívat ještě večer. No a někteří plantážníci se o zlomyslnosti Bratrstva dozvěděli až z nástěnky v Klubovně. Tam totiž bylo pokračování zprávy se třemi možnostmi řešení. Právě slova sestavená z písmen na pomníčku nám určila, že se jedná až o třetí možnost, kdy je abeceda posunuta o 1 písmeno. Šifru vyluštily jen dva kluby.


U Čimického rybníka jsme se zastavili u hmyzího hotelu a dál podél potoka se šlo po dvojicích. Zapisovali jsme stopy zvířat z papírových cedulek. Pak jsme počítali také kartičky o obrázky Bratrstva kočičí pracky a kousek jsme šli i po oranžových fáborkách. Oranžová barva je jistojistě barvou Bratrstva kočičí pracky.
V posledním úkole stálo, že máme přinést náruč dřeva na oheň, abychom si mohli opéci vuřty. Vojta si z něj udělal černou Šťetináčovu krysu Eulálii, kterou si pak Menža pro sebe okrájel. Menža si totiž zase pekl tulipán.


Oheň jsme dělali v březovém hájku na skále nad Vltavou. Chvilku jme hráli krabí fotbal a jiné hry s míčem. Pak nám Tajlór vzkázal, že zahlédl Bratrstvo jít dolů po žluté a když je chvilku stopoval, viděl, jak nám ukládají další úkol. Tak jsme se za nimi pustili. Na kraji lesa jsme potkali koně s pánem. Hezky jsme je pěkně každý pozdravili, ale kůň nebyl vůbec vychovaný a ani jednou neodpověděl. Pán byl slušnější - ten na pozdravy odpověděl asi jen 12x.


Drahaňskou roklí se jako první vydali Jestřábi. Úkoly byly schovány v nenafouknutých pet lahvích. Vypadalo to jako zkumavka a asi to Štětináč používá na ty svoje krysy. Po přečtení a plnění úkolu se měla "zkumavka" zase vrátit na místo nálezu. Jenže hned první klub ji do zábradlí z lešenářských trubek na můstku vrátil tak hluboko, že už ji žádná další družina nemohla vyndat. Tajlor tedy poradil s obsahem úkolu a Anežka, myslím si, že to byla ona, odhalila, že Tajlór je vlastně zrádce a spolupracoval s těmi odpornými Kočičáky. Menža skoro tiše prohodil, že bychom za to měli Tajlóra hodit do vody, což vzápětí skandoval celý les. Tak se pak i stalo.

Věci měly být zakopány na konci plotu. Místo jsme objevili s obtížemi a Jestřábi už začali kopat a další dva kluby ještě někde profukovaly lešenářskou trubku. Menža u plotu stále točil vykopání nějakého pokladu, které stále nepřicházelo. Už se mu zaplňovala paměťová karta, už dorazily další kluby a hlína na konci plotu byla nebývale tvrdá. Polní lopatka těžko pronikala jílovitou půdou a nic nenasvědčovalo, že by tu včera nebo dneska Bratrtvo kočičí pracky něco zakopalo. Střídali jsme se v kopání. Poslední sloupek plotu byl už skoro celý vykopaný i s betonovým základem a stále jsme nic nenacházeli. Kopání nakonec převzal Menža, strašně to tam rozryl, jako když divočáci hledají v zemi chutné kořínky, ale nic nenašel.
Místo pokladu jsme našli houby. Tedy byl tam jeden zahrabaný jeden velký brouk a čmelák. Nic víc.


Usoudili jsme, že nás proradné Bratrstvo kočičí pracky napálilo a vraceli jsme se do klubovny. Zde už před klubovnou stáli nastoupeny Rychlé šípy tak, jak je všichni známe z mnoha obrázků, a postupně podle počtu získaných lístečků jsme k nim přistupovali a na památku si brali od nich dárečky. Ti s největším počtem získaných foglarovských bodovacích lístečků si mohli vybrat hromádku s knihami Jaroslava Foglara. Někdo si vybral jeho komiksy od nakladatelství Olympia. Všichni dostali časopis Bobří stopa, který vydává Sdružení přátel Jaroslava Foglara, pak puzzle, pexeso atd. 
Všichni něco dostali a těm, kteří dnes přijít nemohli (Adélka, Mates a Standa) jsme to poslali.
S Rychlými šípy jsme se nakonec vyfotografovali a to už tu byli rodiče, nastalo velké loučení atd. atd.

Týden utekl jako voda. V pondělí Prokopáček, v úterý Stínadla, Kampa a Petřín, středa sportovní hřiště, čtvrtek Divoká Šárka a pátek Čimické údolí a Drahaňská rokle. V pátek se ukázalo, že nemusíme za dobrodružstvím jezdit někam daleko, ale doslova i za barákem pěšky je něco pěkného a zajímavého.

Náš příměstský tábor byla jen malá ochutnávka, co můžeme zažít celý rok v nějakém turistickém oddíle. Byla to jen příprava na pořádný stanový tábor se správným oddílem a vedoucími. A nebo si jednou založte klub podobný Rychlým šípům, přečtěte si knížky od Jaroslava Foglara - a v knihovně ZŠ Libčická jich mají spoustu, viděl jsem je tam, byla to naše táborová klubovna - a hned budete vědět, co máte v klubu dělat.

Zrovna dnes mi jeden náš dávný odchovanec z oddílu - Mix napsal, že se včera vrátil ze svého 23. tábora, že Tajlórovi a mně děkuje za chvíle v našem oddíle, který mu změnil život. Že náš oddíl, do kterého nastoupil hned v roce 1982 jako šestiletý klučík, patří do sedmi zásadních a nejdůležitějších věcí jeho života. Mix do oddílu chodil spoustu let a teď žije někde na Šumavě a sám pořádá tábory pro děti. 

Za týden příměstského tábora jsme toho tolik spolu nezvládli a nezažili. Věřte mi, chce se to stát součástí nějakého dobrého oddílu. U skautů jsem zahlédl mapu kluboven, ale existují i další organizace, které dobře pracují s dětmi a mládeží. Neseďte doma u počítače nebo mobilu, jděte ven do Přírody za dobrodružstvím s partou kamarádů. Udělá to váš život lepší.

 

5. den 1. turnusu

  • Video 5. dne 1, běhu ZDE
  • Zápis z pátku 12. srpna 2016 ZDE a ZDE
  • Fotky z tohoto dne ZDE.
Vytvořil 13. srpna 2016 v 10:42:39 Menhart. Upravováno 10x, naposledy 24. srpna 2016 v 19:14:43, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*