iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Memorial Jana Tleskače v Nučicích

Pražská  je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
 
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
 
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
 
Email: pp@spjf.cz

 

 

17.9.2022 13:29
Autor: Tajlor, Počet přečtení: 344

Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Pražská pobočka a Základní škola a Mateřská škola Nučice, okres Praha – západ pořádají

Memoriál Jana Tleskače, zámečnického učně ve Stínadlech – Mistrovství ve vyjímání ježka z klece, Středočeské kolo a odpoledne deskových her ve čtvrtek 13. října 2022, vstupní hala školy.


       

Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Pražská pobočka

a Základní škola a Mateřská škola Nučice, okres Praha – západ

 

pořádají

Memoriál Jana Tleskače, zámečnického učně ve Stínadlech

Mistrovství ve vyjímání ježka z klece, Středočeské kolo

a

 odpoledne deskových her – ukázka a hraní her a hlavolamů z produkce obchodu Piatnik Vienna z Rudné

a

prezentace výstavy Když duben přichází o Jaroslavu Foglarovi, která bude od 1.4.2023 v Lidovém domě v Nučicích

ve čtvrtek 13. října 2022, vstupní hala školy,

od 14 hodin, finále v 16 hodin.


Akce připomíná nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar.

Ježka v kleci je možno si vypůjčit a vyzkoušet si vyjímání u paní vedoucí školní družiny p. Studené a v Knihovně v Nučicích. 


Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 Sdružení přátel Jaroslava Foglara spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První  se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Další ročníky se konaly v roce 2016 a 2018 v Brně, v roce 2017 v ZŠ Libčická a v roce 2019 na Knižním veletrhu v květnu v Praze.

Pravidla:

Soutěž je otevřená všem příchozím. Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů.

Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let.

Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše.
Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává.

12 nejlepších postupuje do dvou kol semifinále. Nejlepší dva z každého semifinále postupují do finále. V semifinále a ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

Účastníci obdrží pamětní list.

Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES , www.jezcivkleci.cz který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci.Prezentace z minulých soutěží:

http://www.iklubovna.cz/zony/prazska-pobocka-spjf/probehlo-prazske-kolo-memorialu-jana-tleskace-2020-3673

http://www.iklubovna.cz/clanky/memorial-jana-tleskace-2017-ohlednuti-3372

http://www.iklubovna.cz/clanky/jak-se-vyndava-jezek-z-klece-3574

 

Vytvořil 17. září 2022 ve 13:33:12 Tajlor. Upravováno 4x, naposledy 4. října 2022 ve 13:55:14, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*