iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Voskování je věda!

6.2.2020 14:04
Autor: Sova, Počet přečtení: 318

Obrázek ke článku Voskování je věda!Když jsme začali řešit běžky, napadlo nás, že si něco nastudujeme taky o mazání lyží obecně. Je to ale ještě větší věda, než si vybrat správné běžky! Není to totiž jen o tom vybrat správný vosk, o lyže je nutné se starat trošku komplexněji.

Když vytáhneme lyže skoro po roce ze sklepa, je potřeba začít s úpravou hran. Pokud nejsou v nejlepší kondici, musíme je brouskem nabrousit. Teprve pak bychom měli škrabkou opatrně odstranit starou vrstvu vosku, aby místo ní mohla přijít nová. Čištění by mělo vždy probíhat ve směru jízdy, tedy od špičky k patě.

Před nanesením nového vosku musíme vybrat ten správný. Jako lyžaři-amatéři většinou nevíme, v jakých podmínkách budeme lyžovat, vyplatí se tedy sáhnout po univerzálním vosku, kterým se nedá nic zkazit.

Voskování lyží

Nanášení pak jde provést několika způsoby, klíčové přitom vždy je, aby vosk byl na skluznici rovnoměrně. Nanášet lze „zastudena“ přímým vtíráním vosku do skluznice, nebo „zatepla“ nahříváním žehličkou a kapáním na skluznici. Při metodě „zatepla“ se pak vosk ještě musí důkladně zažehlit. Nanesený vosk pak musí co nejdéle odpočívat (aspoň 24 hodin) a pak bychom ho měli ještě začistit a zahladit. No a vzhůru na svah!

Vytvořil 6. února 2020 ve 14:23:02 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*