iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

SpaceX možná způsobí revoluci v kosmonautice

14.10.2018 17:58
Autor: Sova, Počet přečtení: 418

Obrázek ke článku SpaceX možná způsobí revoluci v kosmonauticeO největší pozdvižení v kosmonautice poslední doby se postarala americká společnost SpaceX, kterou vlastní a řídí známý vizionář Elon Musk. Cílem firmy je v následujících letech zlevnit cesty do vesmíru tak, aby se na ně mohli vydávat i běžní smrtelníci a aby byla později také umožněna kolonizace Marsu.

O největší pozdvižení v kosmonautice poslední doby se postarala americká společnost SpaceX, kterou vlastní a řídí známý vizionář Elon Musk. Cílem firmy je v následujících letech zlevnit cesty do vesmíru tak, aby se na ně mohli vydávat i běžní smrtelníci a aby byla později také umožněna kolonizace Marsu.

Jedním z hlavních úspěchů firmy je použití technologie, která umožňuje návrat použitých raket a lodí zpět na Zemi a opětovné použití některých jejich částí. To bylo prozatím nemožné, stroje zpravidla po dokončení mise zůstávaly ve vesmíru a stávaly se součástí vesmírného odpadu.

SpaceX

Ke zlevňování startů přispívá i řada dalších faktorů, firma například jako první použila pro cestu na orbitální dráhu Země motory na kapalné palivo, všechny díly lodí se pak vyrábí na jednom místě v americké Kalifornii, což také šetří peníze.

Prozatím SpaceX vysílá do vesmíru lodě bez posádky, první loď s posádkou by měla být v roce 2019 Dragon 2. Aktuálně se firmě podařilo cenu jednoho startu snížit na zhruba 60 milionů dolarů, v příštích letech by ale v případě úspěchu všech plánů měla klesnout na neuvěřitelných 5 až 7 milionů. Uvidíme, jestli se skutečně podaří vytvořit v dohledné době na Marsu osmdesátitisícovou kolonii, jak si plánuje zakladatel firmy.

Vytvořil 14. října 2018 v 18:07:01 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*