iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Sněhová vločka: Každá jiná, ale vždy šestiúhelníková

6.2.2020 13:56
Autor: Sova, Počet přečtení: 591

Obrázek ke článku Sněhová vločka: Každá jiná, ale vždy šestiúhelníkováNad tím, jak vypadají sněhové vločky, už asi přemýšlel každý. My jsme po tom více pátrali a zjistili jsme, že v podstatě každá vločka, která spaden z nebe, je originál.

Její základ tvoří molekuly vody, tedy H2O – na jednom atomu kyslíku jsou navázány dva atomy vodíku. Několik molekul vytvoří šestiúhelník, který vidíte na obrázku, a který tak vlastně dává vzniknout výslednému tvaru. To, že každá vločka nakonec vypadá trochu jinak, je pak dáno tím, že vločky na sebe při pádu na zem nabalují další molekuly a vliv na to mají konkrétní podmínky, třeba teplota okolí, tlak či nasycení vzduchu.

Vločky

Aby se ze základu stala vločka, a nikoliv dešťová kapka, musí být teplota v oblacích pod bodem mrazu. Vločky pak padají k zemi rychlostí od dvou do patnácti kilometrů za hodinu a jedna vločka váží jen miliontinu gramu. Zajímavostí je, že pokud vločky vzniknou za teploty okolo -2 stupňů, mohu mít výjimečně tvar trojúhelníku. Takže titulek vlastně neříká tak úplně pravdu.

Vytvořil 6. února 2020 ve 14:00:05 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*