iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Není dřevo jako dřevo

7.12.2019 21:14
Autor: Sova, Počet přečtení: 938

Obrázek ke článku Není dřevo jako dřevoUrčitě už jste o tom při některé ze svých procházek lesem přemýšleli – známe tolik druhů stromů, většinou také dobře víme, jak se od sebe navzájem liší. Je jasné, že se od sebe bude lišit i jejich dřevo – o tom už toho ale většinou tolik nevíme. Jak to s tím dřevem tedy je?
 

Hlavní hledisko, ve kterém se dřevo stromů liší, je jeho tvrdost. Ta zároveň předurčuje, k čemu se dřevo bude používat. Měkké dřevo získáváme hlavně z jehličnanů (smek, borovice, jedle) a výjimečně i z některých listnáčů (třeba lípa nebo topol). Snáze se opracovává a používá se tak hlavně na výrobu nábytku. Tvrdé dřevo se získává z listnatých stromů (mezi stromy s nejtvrdším dřevem patří habr, akát nebo tis), opracovává se hůře, ale je zase odolnější. Používá se třeba k výrobě hudebních nástrojů.

Typy dřev

Při zpracování dřeva je dalším důležitým faktorem jeho barva. Dřevo může mít tisíc různých odstínů od bílé po černou a navíc se v průběhu času může měnit v závislosti na podmínkách. Bříza či buk mají bílou barvu s narůžovělým odstínem, olše či borovice se vyznačují oranžovou až červenohnědou barvou, smrky, jedle či javory jsou bílé až nažloutlé, akát je zase zelenohnědý. Příroda si v tomto směru opravdu vyhrála.

Pokud budete chtít dřevem topit, bude vás zajímat výhřevnost dřeva – tedy to, kolik tepla jeho spálením můžete získat. Mezi nejvýhřevnější dřeva patří habr, dub, jasan, javor, bříza či olše. V zásadě se dá říct, že tvrdá dřeva jsou na vytápění lepší, ale jejich cena je zase vysoká. Měkčí dřeva se zase hodí na třísky.

Vytvořil 7. prosince 2019 ve 21:16:45 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*