iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jak to bylo s naší vlajkou?

25.6.2019 21:15
Autor: Sova, Počet přečtení: 374

Obrázek ke článku Jak to bylo s naší vlajkou?28. října 2018 jsme oslavili přesně 100 let od vzniku samostatného československého státu. Snad každý z vás zná současnou podobu státní vlajky, málokdo už ale ví, že krátce po vzniku samostatného Československa byla používána vlajka odlišná. Jak to tedy bylo?

Původní varianta vlajky odpovídala zemskému výsostnému symbolu, kterým byl bílo-červený prapor. Pro odpor především slovenské politické scény a podobnost s výsostnými symboly Polska a rakouské republiky byl tento původní český zemský symbol nahrazen novou státní vlajkou, jejímž autorem se stal Jaroslav Kursa.

Pouze červenobílého symbolu užívali například i českoslovenští legionáři v Rusku, jak je vidět na „furážce“ – čepici M1910, jak zní její správné označení. Červeno-bílou stužkou čs. legionáři překrývali původní předpisovou plechovou kokardu v barvách ruské říše.

Návrhy vlajek

Návrhů na budoucí veledůležitý symbol republiky bylo však ještě mnohem více. Vážným kandidátem byl návrh gen. Milana Rastislava Štefánika a Vojtěcha Preissiga, který využívali čeští a slovenští emigranti v USA se čtyřmi hvězdami uprostřed, v řadě dalších návrhů se objevoval například různě barevný kalich nebo písmena „ČS“.

Vytvořil 25. června 2019 ve 21:30:26 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*