iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Co je to ten kůrovec?

14.9.2019 23:31
Autor: Sova, Počet přečtení: 249

Obrázek ke článku Co je to ten kůrovec?Určitě už jste slyšeli o kůrovci, který v posledních letech pustoší lesy nejen v Česku. A možná vás taky napadlo, co je to vlastně zač. Tady je odpověď!

Kůrovec striktně vzato vlastně vůbec neexistuje, Kůrovci je jen název podčeledi brouků z čeledi nosatcovitých. Ten samotný brouk, který dělá lesákům největší starosti, se jmenuje lýkožrout smrkový. Jak napovídá název, žije pod kůrou smrků, které jsou u nás v lesích nejčastější.

Kůrovec

Samotní brouci dorůstají velikosti okolo 5 milimetrů, pod kůrou stromů stráví většinu života. Živí se lýkem, které zajišťuje transport vody a živin ve stromech, což je také hlavní důvod, proč stromům tak škodí. Při běžných podmínkách se smrky dokáží bránit – Ve chvíli, kdy se lýkožrout zavrtá do kůry a naruší pryskyřičné kanálky, vyvalí se na něj míza, která ho přilepí a brouk tak zahyne. Pokud jsou ale lýkožrouti přemnožení, strom nemá šanci.

Problematická tak není samotná existence kůrovců, ale právě jejich přemnožení. Jinak totiž napadají jen staré a slabé stromy, čímž přispívají k omlazování lesů. V současnosti probíhá proti přemnožení brouků velký boj, který je ale velice obtížný. Nejčastějším projevem takového boje přímo v lese jsou černé feromonové lapače, v horším případě je pak potřeba velké kusy lesů vykácet.

Vytvořil 14. září 2019 ve 23:47:44 Sova. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*