iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Šarganska Osmica

Ahoj všichni, kdož jste někdy v minulosti využili nebo alespoň v budoucnosti dozajista využijete služeb cestovní kanceláře neformálně nazývané „co tě nezabije, to tě posílí“.

Šarganka osmica.
Obrázek z německé Wikipedie (1970).

Toto souručenství pro vás připravuje další z hvězdných akcí, do končin veskrze neprozkoumaných, jižním sluncem a teplým větrem oplývajících, která nabízí zpestřit vaše Velikonoce způsobem obvykle neobvyklým.

Cílem tohoto mailu je informovat vás o připravované akci a současně zjistit váš zájem se zúčastnit jakož i přispět k formování akce samotné.

ŠARGANSKA OSMICA
Je úzkokolejná horská trať spojující dvě jugoslávské země - Bosnu, konkrétně federativní Republiku srbskou, a Srbsko jako takové. Srbská část je znovu v provozu a pokračuje se se zprovozněním části bosenské - trať vede náročným horským terénem, vine se kopci a tunely, po mnoha mostech, v zářezech a zárubech na vyprahlých svazích, několikrát kříží sebe sama v pitoreskních krucánkách a nabízí výhledy nevídané (nejhezčí fotky jsou na německé Wikipedii http://de.wikipedia.org/wiki/%C5%A0arganska_osmica ale existuje i česká varianta a mnoho fotek na jiných webech - vizte Google).

Zdá se, že trať je v provozu celoročně (http://www.zeleznicesrbije.com/active/sr-latin/home/glavna_navigacija/prezentacije/sarganska_osmica/red_voznje_sarganske_osmice.html), ze stránky to není ale zcela jistě patrné.

Akce má tedy následující rámec, uvnitř kterého se může podoba ještě zásadně měnit:

Odjezd: úterý 26. března po škole a práci (asi 16:25).
Návrat: někdy v pondělí 1. dubna (Velikonoční pondělí).
Cíl: Šarganska osmica.

Šarganaska Osmica.
Obrázek z německé Wikipedie (1970).

Pojedeme pravděpodobně vlakem na mezinárodní jízdenku (ale jakékoliv jiné časově/finančně úspornější varianty jsou možné), osobně preferuji variantu cesty přes Budapešť do Bělehradu, ale můžeme zvolit i cestu přes Pětikostlí do Sarajeva a potom co nejrychleji místní dopravou do hor na úzkokolejku. Po jejích kolejích (ať už pěšky nebo vlakem) vyjedeme poblíž sedla, kde bychom přibližně dva dny strávili v probouzející se jarní přírodě a pak opět zahájili návrat domů přes druhou z obou zemí. Budeme mít celkem 6 dní a doufejme, že model 2/2/2 (cesta/ŠO/cesta) se podaří naplnit.

Vítáme jakoukoliv rekci z vaší strany na škále (jedu s vámi a platím všem cestu -> podávám na vás žalobu za spam) a těšíme se případně na setkání nad čerstvou jarní pleskavicí nebo pod čerstvou jarní plískanicí.

Čáp, 16. května 2013, 23:02, čteno 1180×

Reportáž

Kompletní reportáž z cesty najdete na této adrese - fotky, plánky cesty, náměty a komentáře.
Čáp, 22. března 2013, 20:26, čteno 1359×

Jízdenky koupeny

Ahoj spolucestovatelé. Sázky byly ukončeny, Rubikon překročen, kostky vrženy a tak dále a tak podobně. Zbylo nás 7, kteří jsme prošli sítem přirozeného výběru a poputujeme k dubnu jako pastýřka.Dosti tedy úvodu, nyní k věci:
Čáp, 21. února 2013, 14:43, čteno 1496×

Cena jízdného

Zatím jsem pátral pouze na http://jizdenka.cz, ale výhledově se zeptám i v ČD centru.
Čáp, 21. února 2013, 14:38, čteno 1166×

Spojení

Klíčové je stihnout vlak v Budapešti, kde je nicméně rezerva slušná - dokonce v případě, že nám ujede vlak v Bělehradě, jede za dvě hodiny další, ten ovšem staví jen v okresním městě Užice, takže dál bychom museli busem nebo autem.