iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Ve čtvrtek si zalijte své ginkgo

20.8.2020 17:21
Autor: Menhart, Počet přečtení: 224

Obrázek ke článku Ve čtvrtek si zalijte své ginkgoVšichni, kteří vyjmuli ježka z klece do tří minut, dostali od Martina ze čtenářského bratrstva Divočáci - sazenici ginkga. Martin je člen SPJF, který nám v minulosti dělal na tábor kamenné ježky v kleci.
Martin nám dal 25 semenáčů, ale vypěstoval jich letos celkem 113. K tomu napsal tato slova:

"113 malých semenáčků Jinanů dvoulaločných, (mezi foglarovci známých jako ginkgo), které letos vyklíčily, aby nám připomněly, že 6. července uplynulo 113 let od narození našeho oblíbeného spisovatele Jaroslava Foglara - Jestřába!

Jak malé sazeničky ginkga pěstovat, aby se z nich jednou stal vzrostlý strom?

Je to docela snadné: Nejprve rostlinku opatrně, tak abychom nepoškodili kořeny, přesadíme z plastového kelímku do většího květináče. Sázíme do běžné zahradní země. Přesazené gingo umístíme dle svých možností ven za okno, na terasu či balkon, nebo na zahrádku. Pozor na přímé prudké slunce! Listy mladých rostlin se mohou velice rychle spálit! Proto raději volíme stinné místo. Zaléváme dle potřeby, stejně jako u jiných běžně pěstovaných květin. Na podzim, po opadání listů nás nesmí překvapit, že nám z rostlinky zbyde jen tenký holý stonek!

Nezapomínejme však, že Gingo je strom, a i když je bez listů, stále žije a vyžaduje i v zimě občasnou zálivku! Kmínek můžeme bez obav ponechat venku v květináči i přes zimu, mírné mrazy mu neuškodí. V případě silných a déle trvajících mrazů však přece jen pro jistotu přeneseme stromek raději třeba někam do předsíně nebo do chodby. Na jaře se pak můžeme těšit na nový nárůst. Přibližně tříleté rostliny začnou vytvářet boční větve, a takové už můžeme vysadit do volné kultury na definitivní stanoviště. Pokud je třeba, chráníme samozřejmě mladé stromky proti okusu zvěří.
Hodně úspěchů při pěstování!

 

Tolik Martin a já poznamenávám, že žádné listy na vašich semenáčcích nejsou uschlé, ale některé jsou spálené od sluníčka, když byly semenáčci za oknem a jen půl dne na ně svítilo sluníčko. Opravdu mladé stromky nechávejte ve stínu a stromky vám pěkně porostou.
Moje ginkgo, co jsem vysadil svému 30letému synovi Vojtovi je vysoké už do 2. patra a tomu již sluníčko nevadí. Já si z něj beru listí na zdravotní čaj a je moc chutný. Však za pár let to sami také ochutnáte na svém stromě.

Držíme vám palce.

 

Vytvořil 20. srpna 2020 v 17:36:40 Menhart. Upravováno 1x, naposledy 20. srpna 2020 v 17:38:48, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*