iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Večer světel 17. 12. 2018 v Praze

Chyba při zjišťování informací o osobě

Priorita chyby: 2

Pražská  je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
 
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
 
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
 
Email: pp@spjf.cz

 

 

18.12.2018 14:24
Autor: Tajlor, Počet přečtení: 1012

17. prosince 2018 se v Praze konal Večer světel. 
Přebíráme reportáž od Petra Valacha z Redakce ExoSpacRe.cz a děkujeme mu i  za pomoc při zpracování jednoho z pamětních listů.


Byl 17. prosinec 1938. O osudu Československa již bylo po podpisu Mnichovské dohody rozhodnuto, přesto v té době vzniká čtenářský klenot. V nakladatelství Melantrich, v mládežnickém magazínu Mladý hlasatel, začaly vycházet Rychlé šípy. O 80 let později jsme si jejich zrod připomněli přímo ve Stínadlech.

Večer světel má tradici již od konce 80. let. Název vychází z vontské akce, kterou Vontové chtěli demonstrovat svou jednotnost v zájmu vybudovat ve Stínadlech veřejné hřiště. Tento svátek se přelil v roce 1988 do svátku Rychlých šípů, a tak každý rok, 17. prosince, se koná připomenutí jejich zrodu.

Letošní setkání bylo zahájeno úderem 17. hodiny novým vedoucím Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara Tajlórem, který představil organizaci večera. Poté Alpín připomněl historii Večera světel. Přítomno bylo asi 60 návštěvníků, z toho asi 20 dětí, kteří si přinesli vlastní lampičky, nebo dostali lampiony, jež připravili Tajlór a Martin Z Divočáků z Pražské pobočky SPJF.

 

Každoročně se od 17. listopadu do 17. prosince koná soutěž Hledáme Rychlé šípy, která si i letos našla své vítěze. Letos ji již po několikáté připravil Přebral a Kawi na Malé Straně a Hradčanech. Zabodoval Tajlór a Štěpánka, kteří Rychlé šípy objevili v Praze, Brně a Kutné Hoře. Někteří nálezci poslali i báseň o svém objevu. Vynikla skupina Bratrstva Kočičí pracky, tvořená Martinem Divočákem, Bohouškem a Nashvillem.

 

Setkání bylo občas „narušováno“ vontskou bitkou zdejší odrostlé mládeže. Ta se samozřejmě setkala s velkým zájmem přihlížejících, zvláště fotografů. Komu se kdy poštěstí spatřit Vonty?

 

Menhart představil charitativní projekt Vánoce Tondy Pírka na pomoc nemocným dětem v motolské nemocnici. Někteří výherci soutěže Hledáme Rychlé šípy se svých odměn zřekli právě v jejich prospěch. Jaký to šlechetný čin!
Přitom odměny byly lákavé, krom starých či nových vydání foglarovek to byly i komiksy se stínadelskou tématikou.

Nashville upozornil na nevydané kresby Marka Čermáka s Rychlými šípy, které se nyní prezentují formou magnetek. Část z nich tu také vystavil a zájemci si je mohou časem na akcích koupit. Výtěžek z prodeje půjde na pomoc psům pro handikepované lidi.

 

Nebývalého lesku tohoto setkání dodala přítomnost spisovatele Vlastislava Tomana - Hadžiho. Ten Foglarovi šéfoval v redakci ABC, má tak na něj spoustu vzpomínek. Hadži jej vidět třeba na Memoriálu Jana Tleskače. Je mu 89 let, přesto je aktivní jako málokdo.

 

Na řadu přišlo několik písní s foglarovskou tématikou (hráli Nashville a Atabe) a pak už zlatý hřeb večera – stínadelská pátrací hra Nashvilla Stínadelské azimuty s Rychlými šípy. V okolí Haštalského náměstí byly v uličkách Stínadel za okny různých budov umístěny postavy Rychlých šípů – pátrající dostali mapku a měli za úkol je nalézt. Osobně mám podobné hry nejradši a dosyta jsem si ji užil.

 

 

 

Redakce ExoSpacRe.cz děkuje jmenovaným organizátorům a přispěvatelům, Petru Molkovi za natáčení, Jiřímu Filípkovi za pamětní lístek a všem účastníkům tohoto vzpomínkového večera.


Zdroj: ExoSpace.cz   (lehce upraveno)

Vytvořil 18. prosince 2018 ve 14:35:35 Tajlor. Upravováno 1x, naposledy 18. prosince 2018 v 19:59:43, Menhart


Diskuze ke článku

24. prosince 2018, 01:52
Menhart (administrátor)

Přezdívky

Právě, že původní text na Exospace.cz někdy uváděl celá jména včetně přezdívek a někdy jen přezdívky, tak jsem to sjednotil a použil všude jen přezdívky. Ta nejednotnost psaní mi nepřišla vhodná pro web na úrovni, jakým iklubovna.cz je.

Myslím si, že se funkcionáři SPJF nemusí cítit veřejnými osobami a používání přezdívek nemusí sdělení nijak degradovat. S přezdívkou se dokáže vypořádat třeba i Česká televize a nikdo tam neříkal nic o degradaci...
Ostatně k čemu jinému by přezdívky byly než k tomu, aby se používaly.

Za sebe říká: "Prosím, používej přezdívku  a nebo o mně vůbec nepiš". :-)

22. prosince 2018, 21:37
(přihlášený)

Dík

Dík za sdílení a opravu, právě předělávám u nás. Jen mě překvapuje ta urputná snaha psát jen přezdívky :D. To je, jak kdyby se o Foglarovi psalo zásadně jako o Jestřábovi, aniž by kdo tušil, kdo to je :D. Nebo snad GDPR zamířilo i sem? :O Věřím, že funkcionáři SPJF jsou obeznámeni s tím, že se stali veřejnými osobami.
Pevně doufám, že zveřejňování plných jmen, pokud je mi známo, nevadí, budu tak minimálně na Exo dělat vždy, protože prezentace jen přezdívek degraduje celé sdělení na úroveň dětské party. A i když Exo není bůhvíco, tak si na určitou formálnost potrpíme :). Jinak čtenáři nebudou brát vážně ani věci z kvantové mechaniky a podobně.
Vložení nového komentáře
*
*
*