iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

2. etapa - Lovec kaktusů (listopad)

Dlouhodobá hra Karaí Pukú začíná 30. října 2015 a po 7 měsíců vám bude přinášet zajímavé úkoly, zábavu i poučení a hlavně možnost vyzkoušet si věci, o kterých jste možná ještě nikdy ani neslyšeli!

5.12.2015 22:15
Autor: Drobek, Počet přečtení: 998

Ještě jako kluk jezdíval do Německa určovat botanikům dodané kaktusy. Brzy se stal jedním z předních odborníků na kaktusy - pěstoval je, obchodoval s nimi a nacházel nové a nové druhy. Několik kaktusů je po něm pojmenováno. Podívejte se na ně s námi také vy!

Kaktusy byly neodmyslitelnou součástí života osoby, kterou nazýváme Karaí Pukú. Byly jeho prvním koníčkem už v raném mládí a provázely ho až do konce života. Sám si vyráběl skleníky a z malých semenáčků pěstoval dospělé kaktusy. Brzy platil za jednoho z největších znalců a i výrazně starší kolegové si od něj nechávali radit a určovat druhy dovezených kaktusů. Živily ho, protože je na svých cestách, často i za nebezpečných okolností, všude sbíral a posílal v krabicích na zámořských lodích do Evropy sběratelům, kteří za exotické kaktusy byli schopni platit nemalé částky. Prodíral se džunglí, zlézal skály a vystavoval se nebezpečným zvířatům i nemocem. Kaktusům se dařilo i v jedné pražské vile, kde později naše stěžejní osoba žila. Co vzbouzelo v něm i ostatních sběratelích takovou vášeň? Vůně dálek, novota a neobvyklost, protože u nás do té doby kaktusy nebyly příliš známy? Nebo spíš odolnost a vytrvalost, díky kterým jsou tyto rostlinky schopny se uchytit na neuvěřitelných místech? A co třeba jejich protikladné vlastnosti - jsou nepřístupné kvůli svým trnům, ale jednou za dlouhý čas se vzácně odmění svému pěstiteli a rozkvetou?

Čtvrtý úkol. Již jako mladý hoch se Karaí Pukú uplatnil při určování méně známých a složitě rozpoznatelných druhů kaktusů. Ve čtvrté úloze si můžete na znalce různých druhů kaktusů zahrát i vy. Čeká vás pět druhů kaktusů, jeden popínavý, další válcový, kulovitý, převislý a trsovitý. Každý má jinou barvu květu, kvetou v různých obdobích a mají své další zvláštnosti. Rozpoznáte-li je správně, získáte dvoupísmennou tajenku, která je současně odpovědí na čtvrtý úkol:

 

Pátý úkol. Během druhé cesty do Jižní Ameriky postihly oblast, kde se zrovna Karaí Pukú nacházel, veliké povodně. I přesto, že mu všichni radili, aby vyčkal v osadě, než voda opadne, vydal se do města a plánoval odjet lodí pryč. Spolu s několika věrnými se dlouhé dny brodili třeba i po krk ve vodě. Koňům uhnila kopyta. A v největším zoufalství Karaí Pukú cosi bodlo do nohy. Kaktus! A zrovna ten druh, po kterém už dlouho pátral!

V tomto úkolu si vyzkoušejte, jaké to je muset nahmatávat chodidly něco ve vodě. Napusťte kbelík vodou do výše 30 centimetrů, hoďte do něj kostku mýdla a změřte, za jak dlouho ji budete schopni dostat pouze za pomoci nohou z kbelíku ven. Pošlete nám dosažené časy členů vašeho klubu, můžete přidat i fotky nebo  vyprávění, jak se vám dařilo.

Šestý úkol. Každý klub si může na emailové adrese redakce požádat o zaslání semínek neznámého kaktusu. Jejich vypěstování není nic jednoduchého a proto je 6. úkol rovněž 1. úkolem bonusovým. Rozhodnete-li se pro výsev hned v listopadu, budete potřebovat umělé světlo. Jakmile malý kaktusek vyraší, vyfoťte jej a pošlete nám fotku - body za úkol vás neminou!

Vytvořila 5. prosince 2015 ve 22:18:27 Drobek. Upravováno 10x, naposledy 16. ledna 2016 ve 22:56:19, Čáp


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*