iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Memoriál Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece (reunion 2001 - 2023)

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

2.11.2023 19:06
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 761

Chvalský zámek, Praha-Horní Počernice, ul. Na Chvalské tvrzi

sobota 4. listopadu 2023 od 10 hodin (registrace soutěžících od 9 h)


Legendární soutěž ve vyjímání hlavolamu „ježek v kleci“ se vrací! Po 22 letech se v Praze uskuteční „reunion“ prvního ročníku mistrovství světa v tomto netradičním sportovním odvětví.
V letech 2001–2013 proběhlo třináct ročníků soutěže. Celkově se soutěže zúčastnily na tři tisíce startujících ze 17 zemí Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie.
 

„Ve většině případů samozřejmě nešlo o vyslané reprezentanty jednotlivých zemí, ale o cizince – děti i rodiče, kteří v Česku žili. Při pobytu u nás se také seznámili s knížkami či komiksy Jaroslava Foglara o Rychlých šípech a fenoménem ježka v kleci. Soutěž tak byla i pro cizince přitažlivá,“ říká iniciátor a hlavní organizátor soutěže Slavomil Janov. „Mezinárodní zastoupení dalo soutěži i punc mistrovství světa.“

Mezi zahraničními účastníky byly i chlapci a děvčata, které se u nás zapojili do skautingu, Na soutěž tak přišli se svými kamarády ze skautských oddílů. Další ze soutěžících cizinců – například australský student nebo Američanka z Nashvillu – využili k účasti pracovního nebo studijního pobytu v Česku a podobně.

V roce 2002, při příležitosti návštěvy Dalajlámy v Česku, obdržel vzácný host od svých příznivců typický český dárek – hlavolam ježek v kleci. Tibetský duchovní vůdce se s velkým zájmem pustil do vyjímání ježka z klece. S hlavolamem si hrál i v letadle, na zpáteční cestě do svého indického exilu. „Proto jsme mezi účastnické země světového šampionátu zařadili symbolicky i Nepál,“ doplňuje Slavomil Janov.

V roce 2013 bylo pořádání soutěže ukončeno. Na původní Memoriál Jana Tleskače však dodnes navazuje řada obdobných menších zápolení ve školách, na skautských akcích i jinde, často i se shodným názvem.

„Letos, od června do prvního listopadového víkendu, probíhá na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích reprezentační výstava věnovaná dílu Jaroslava Foglara – Rychlé šípy a tajemství Stínadel. Využili jsme proto i tento výstavní projekt pro připomenutí soutěže ve vyjímání ježka z klece,“ dodává Slavomil Janov, zakladatel Akademie Jaroslava Foglara, která se věnuje rozvoji odkazu proslulého spisovatele a legendárního skautského vůdce.

Soutěž Memoriálu Jana Tleskače 2023 proběhne v sobotu 4. listopadu v 10 hodin (registrace soutěžících je už od 9 hodin) vyřazovacími souboji. Finále je na programu od 14 hodin.

Stejně jako v prvním ročníku MS (a podobně jako při vůbec první soutěži v roce 1941, organizovanou redakcí prvorepublikového týdeníku Mladý hlasatel), i nyní se bude soutěžit s klasickými dřevěnými hlavolamy.

Soutěž je vypsána pro tři věkové kategorie – do 6 let, 7–15 let a nad 15 let. Věková hranice pro účast není omezena. O titul mistra světa ve vyjímání ježka z klece tak mohou usilovat benjamínci, stejně jako senioři.

Podrobné informace: www.bohousek.cz, www.kmendospělych.skaut.cz, tel.: 602 686 725   

Partnerem akce je Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

Vytvořil 2. listopadu 2023 v 19:11:18 Krizmen. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

6. listopadu 2023, 14:30
Menhart (administrátor)

Memoriál Jana Tleskače = akce SPJF

Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941 (info). V letech 2001-2013 SPJF spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První  se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. 
Realizátorem soutěže byl člen SPJF Slávek Janov, který následně na valné hromadě předal soutěž výhradně do rukou SPJF, "ať se najdou jiní realizátoři tohoto zápolení".

Tak se stalo a SPJF zdárně organizuje tuto soutěž do dnešních dní. Takže není pravda, jak v článku uvádí Krizmen: V roce 2013 bylo pořádání soutěže ukončeno. Na původní Memoriál Jana Tleskače však dodnes navazuje řada obdobných menších zápolení ve školách, na skautských akcích i jinde, často i se shodným názvem."

SPJF dalo akci řád, předem známá pravidla a soutěží se s modelem, který drží rozměr a výkony soutěžících  jsou porovnatelné.


Také pojem "menší zápolení ve školách" je úsměvný, protože SPJF třeba v roce 2019 pořádalo Mistrovství světa ve vyjímání ježka v kleci na Knižním veletrhu v Praze (info ZDE) s bohatým mediálním výstupem včetně reportáže v televizi.

Členové SPJF to vědí, protože akce probíhá i na Valné hromadě SPJF a je prezentována také na iKlubovně, ale i na Bohousek.cz :-)

 

Vložení nového komentáře
*
*
*