iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Memoriál Jana Tleskače - zámečnického učně ve Stínadlech - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, veletrh Svět knihy 2019

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

18.4.2019 13:13
Autor: Menhart, Počet přečtení: 2362

Sdružení přátel Jaroslava Foglara, z.s., pořádá akci připomínající nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl spisovatel Jaroslav Foglar.

Memoriál Jana Tleskače 2019 (MJT) proběhne v rámci knižního veletrhu Svět knihy v Praze na Výstavišti.


Kvalifikace se uskuteční v kavárně (dětský koutek Booko) nakladatelství Albatros P 208 – Pravé křídlo Průmyslového paláce:

  • ve čtvrtek 9. května od 10 do 17 hodin
  • v pátek 10. května od 10 do 17 hodin
  • v sobotu 11. května od 10 do 11 hodin (kapacitně omezeno)

Finále proběhne ve stanu Rosteme s knihou před Průmyslovým palácem v sobotu od 12 do 12:30 hodin - na mapě červený kroužek. 
Návod na vyjímání ježka z klece - zde.

Z historie soutěže

Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941 (info). V letech 2001-2013 SPJF spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První  se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Soutěže se účastnili nejenom Češi, takže Memoriál byl též Mistrovstvím  světa ve vyjímání ježka z klece.

V roce 2016 se Memoriál uskutečnil v rámci Foglarovských dní v Brně, v dalším roce pak v Základní škole Libčická v Praze Čimicích a v roce 2018 opět v rámci Foglarovských dní v Brně. Více zde.

 

Memoriál Jana Tleskače v roce 2019

Kvalifikace MJT se uskuteční ve čtvrtek, pátek a sobotu (9. - 11. 5. 2019) v kavárně nakladatelství Albatros (dětský koutek Booko). Ve čtvrtek a pátek od 10 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 11 hodin.

Soutěží se ve dvou kategoriích - junioři do 15 let a senioři nad 15 let.

Každý si v kvalifikaci může vyjmutí 2 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy (zkouška i soutěžní pokus je časově omezen max 3 minuty).

Startovné činí pro dospělé nad 18 let 10 Kč pro dva soutěžní pokusy. Do 18 let se startovné neplatí.
V případě časových možností a zájmu, lze rozšířit počet soutěžních pokusů zakoupením dalšího startovného (platí pro dospělé účastníky).

Časový limit v kvalifikaci pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše.
Čas je v základním kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává.

Osm nejlepších ze čtvrteční kvalifikace, osm nejlepších z páteční kvalifikace a čtyři nejlepší ze sobotní kvalifikace postupují do finále. Pořadí v kvalifikaci zveřejníme na webových stránkách soutěže a v místě konání soutěže ve čtvrtek a pátek nejpozději v 18 hodin a v sobotu ve 11:30 hodin. Výsledky kvalifikace ZDE.

80 hlavolamů pro nejrychlejší: 40 účastníků z obou kategorií ze čtvrteční a páteční kvalifikace, kteří vyjmou ježka nejdříve v čase pod 30 s (časový limit může být v příslušný den rozhodčími změněn), získávají kovového ježka od sponzora Albi jako odměnu.

Účastnický list: Každý účastník získá za účast v soutěži speciální účastnickou pohlednici s ilustrací Jiřího Gruse z knihy Záhada hlavolamu, kterou pro MJT připravilo nakladatelství Albatros a SPJF. Účastnická pohlednice DL bude opatřena otiskem příležitostního razítka, které vítěz mladší kategorie ihned po finále na pódiu rozstříhá (aby účastnická pohlednice se stala opravdovou vzácností).

 

Finále a semifinále se uskuteční  v sobotu od 12 hodin ve stanu Rosteme s knihou před Průmyslovým palácem.

Ve finále a semifinále podmínka vrácení ježka do klece odpadá. Ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. (Zvedne nad hlavu ruce, v jedné je ježek a ve druhé klec). Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

Nejprve proběhnou od 12 hodin dvě semifinálová kola. Semifinále se zúčastní postupující z kvalifikací, kteří se dostaví nejpozději do 11,45 do stanu Rosteme s knihou. Každé semifinálové kolo bude naplněno do počtu 10 účastníků doplněním o přítomné nejlepší účastníky sobotní kvalifikace. O zařazení do prvního nebo druhého semifinálového kola rozhoduje los.

Pět nejlepších z každého semifinále postupuje do finále, které se uskuteční ihned po semifinále (asi ve 12:20 hod) ve stanu Rosteme s knihou před Průmyslovým palácem.

putovní pohárOdměna pro vítěze: Vítěz každé kategorie získá dřevěný putovní pohár MJT a ceny z nakladatelství Albatros. Účastníci obdrží stylový pamětní list.

Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Principem se jedná o model Ježka Classic, podobou je ježek shodný s tím ze seriálu Záhada hlavolamu. S tímto typem ježka se soutěží již čtvrtý ročník.


Finalisty Memoriálu Jana Tleskače 2019 naleznete ZDE.

 


Organizátor soutěže si vyhrazuje operativní změny v časech finále i základního kola, případně i upřesnění pravidel. Sporné případy řeší rozhodčí bez možnosti odvolání.


Akce je zakončením Roku Rychlých šípů, který vyhlásila Skautská nadace Jaroslava Foglara k 80. výročí vzniku Rychlých šípů.

Akci pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara za aktivní a nezištné podpory nakladatelství Albatros Média a veletrhu Svět knihy.

 

Za organizátory

Tajlor a Menhart

Sdružení přátel Jaroslava Foglara, z.s.

 

   

 

https://lh4.googleusercontent.com/_h_xhYNoD5Rl0kUhNP3TQrAFdATYV1c813O1KIk95zFSMfLfVNqrdjDUZqB-gJa0LYSAaULRSO0cs646m3AZs_P3_fpLZ4DA7aPPaYQgKg3M5cglXkOKGXTWg_gJT9224DpgZOKf
 

 

Vytvořil 23. března 2019 ve 22:01:57 Menhart. Upravováno 16x, naposledy 12. května 2019 v 00:13:43, Menhart


Diskuze ke článku

10. května 2019, 11:35
Menhart (administrátor)

O MJT

Pražský deník využil tiskovou zprávu SPJF, kterou sepsal Sova, a 8. května 2019 zveřejnil článek o MJT
Díky oběma.

Na FB jsou už nějaké fotky z 1. dne kvalifikace: https://www.facebook.com/MemorialJanaTleskace/

Máme nově k MJT roll up a razítko. Lze využívat v dalších ročnících. 
Letos jsme s Albatrosem vytiskli účastnické pohlednice k MJT, které razítkujeme, a jsou pouze pro účastníky. Ilustrace jsou z letošního vydání knihy Záhada hlavolamu.
Celkem 80 kovových ježků rozdáváme všem, kdo vyjmou ježka pod 30 vteřin. 

Letos jsme v kvalifikaci uvítali bývalého ministra financí Ivana Pilného, ale i vojáky Hvězdné pěchoty, takže SPJF posunulo mistrovství světa na mistrovství mezigalaktické. Však fotky na FB to jasně dokazují.

Vložení nového komentáře
*
*
*