iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jestřab s oddílem v roce 1949 nastoupil k sokolům

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

9.2.2023 10:55
Autor: Menhart, Počet přečtení: 342

Obrázek ke článku Jestřab s oddílem v roce 1949 nastoupil k sokolůmDovolím si faktografickou vsuvku k tvrzení, že oddil Jaroslava Foglara nenastoupil do sokolské organizace ale do ČSTV, jak se o tom diskutuje v komentářích pod článkem Sokolové a Jestřáb - 1. díl.

Právě kvůli tomu, že to tvrdí prezident Akademie Jaroslava Foglara a jeho pomýlený názor prebírají někteří členové SPJF, je třeba se záležitosti věnovat.

Oddíl v Sokole (a ve všech organizacích do kterých se musel transformovat Sokol  během 20 let pobytu oddílu v Radlicích) prožil oddílově plodné a relativně "klidné" časy. Také tam vydržel 20 let v té těžké době po Únoru 1948.

Bez uzardění tedy používám slovní spojení "ochranná křídla Sokola" a dokonce lze asi i tvrdit, že se "Jestřáb stal Sokolem". K tomuto tvrzení, aby bylo opravdu neprůstřelné, nestačí nahlédnout pouze do lejster sokolských, ale chtělo by to mít k dispozici i Jestřábovy deníky, kroniky, Čigoliga aj. Oddíl se stal sokolskými táborníky posléze sokolskými turisty. Oddíl tvořil v jednotě Radlice tábornický (turistický) odbor a Jestřáb ho vedl.

Využívám možnosti ofotit a publikovat některé sokolské archivní dokumenty z doby až po příchodu Foglarova oddílu do Sokola (v roce 1949), které ukazují, jak se organizace jmenovala. Určitě Sokol už nebyla organizace jako za Tyrše - komunisté utahovali opasky všude a tedy i v Sokole vznikly akční výbory, muselo se třeba hlásit, kdo má slavnostní sokolský kroj a tlačilo se, aby šli sokolové do prvomájového průvodu atd. atd. Ale stále se to jmenovalo (v roce 1949 i pár let později) Sokol.

Pěkně je to popsáno na Wikipédii v heslu ČSTV. Zájemcům o tuto tematiku to doporučuji. 

 

Sokol s Jestřábem

Do sokolské jednoty v Radlicích vstoupil oddíl v roce 1949. Byl to Sokol ještě v dalších letech, což dokazují tyto materiály.

 

Myslím, že je zřejmé, že Akademie Jaroslava Foglara se s ČSTV mýlí a považuji záležitost za vyřízenou. Přikládám ještě zajímavost, kdy se v roce 1951 cpal do názvu radlické jednoty vetřelec, který nakonec zvítězil a Foglar i oddíl i tento název musel akceptovat. 

Vytvořil 8. února 2023 ve 21:42:16 Menhart. Upravováno 5x, naposledy 9. února 2023 v 10:56:05, Menhart


Diskuze ke článku

9. února 2023, 23:31
Menhart

Pred Unorem, za Unorem nesmi nikdo stat - nebo..

To je stejne tvrzení jako:
Čssd po Zemanovi je jine čssd nez se Zemanem.
Jasně.
To ale nemeni nic na tom, ze je to porad čssd.

Stejne tak Sokol se jmenuje porad stejne, kdyz do nej oddil vstupoval.

Ty odkazy zminovane Krizmenem jsem v diskuzich uz uvadel a klidne je uved Krizmene znovu. Potvrzuji, ze to byl stale Sokol, ktery komunistum lezel v zaludku a brzy ho "transformovali" do organizace socialisticke telovychovy.

Nejakou dobu po vstupu oddilu to ale Sokol stale byl. Jiny nez pref Unorem, ale byl to Sokol.

Cstv vzniklo az pozdeji - viz odkaz na wiki.
9. února 2023, 11:47
Krizmen (administrátor)

Sokol

Sokol po únoru 1948 nebyl Sokolem předúnorovým, podobně jako další sportovní organizace. A postupně byl likvidován, což je i podrobně zmíněno na webu České obce sokolské a ve zmíněném heslu na Wikipedii, oba dva odkazy jsem Menhartovi poslal.
Vložení nového komentáře
*
*
*