Sokolové a Jestřáb - 1. díl
Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníPražská pobočka SPJF bádá v archivních sokolských materiálech, aby vnesla další světlo do období práce oddílu Jaroslava Foglara pod křídly Sokola Radlice v letech 1949 až 1967.
Dnešní 8. říjen je Památný den sokolstva. V roce 2019 byl Vládou ČR tento den schválen Významným dnem České republiky. Proč?
Výzva PP SPJF na facebooku SPJF.
Pražská pobočka SPJF bádá v archivních sokolských materiálech, aby vnesla další světlo do období práce oddílu Jaroslava Foglara pod křídly Sokola Radlice v letech 1949 až 1967.
Povídání o Foglarovi, jeho oddílu, skautingu a Jestřábových následnících bude obsahem jednoho zastavení naučné stezky v Radlicích. Výsledky bádání poskytne PP SPJF foglarovské veřejnosti v časopisu Bobří stopa a na webu iKlubovna.cz
Dnešní 8. říjen je Památný den sokolstva. V roce 2019 byl Vládou ČR tento den schválen Významným dnem České republiky. Roku 1941 zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec sokolskou a její majetek byl úředně zabaven. V noci ze 7.–8. října 1941 při „sokolské akci“ gestapo zatklo všechny sokolské představitelé z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, věznění a deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. Během okupace bylo v koncentračních táborech popraveno a umučeno 3 387 sokolů a 8 223 se vrátilo s podlomeným zdravím.
Náčelník Sokola Radlice Antoním Smetana byl otcem jednoho z Foglarových Hochů od Bobří řeky. Antonín Smetana byl umučen v Mauthausenu v roce 1942. Bylo mu 37 let.
Sokolové prokázali odvahu i po Únoru 1948, kdy vzali pod svá křídla také vyakčněné skautské oddíly. A že si to komunistický režim hlídal varovným oběžníkem a přes to také Jestřábova Dvojka našla v sokolské jednotě v Radlicích zázemí organiazační a také klubovnu.
Zajímavostí na tuto dobu pod křídly Sokola může být i asi prvně publikovaný podpisový vzor k sokolskému účtu (již s názvem TJ Dynamo Smíchov ČSAO) s podpisem Jaroslava Foglara. Účet byl veden u Spořitelny proti kostelu sv. Václava v Praze 5 u Anděla.
Tolik drobná připomínka Památného dne sokolstva na iKlubovně a těšte se na Bobří stopu, kde chceme publikovat výsledky našeho bádání, nalezené materiály a vzpomínky pamětníků.
Foto: SPJF, Sokol Radlice, Zdroj: wiki
Diskuze ke článku
Pro Ježka
Včera jsem se zase ponořil do šanonů radlického Sokola a dohledal informaci pro Ježka, kterou postrádal v komentáři na této stránce úplně dole.
Papír spořitelny se vzorovými podpisy žádné datum nemá, ale je k němu připojeno lejstro ze spořitelny ze 14. září 1955.
Netušil jsem, že by to takto podrobně někoho zajímalo. Bral jsem to spíše jako kuriozitu Jestřábova podpisu a hlavně jako ukázku, že v Radlicích patřil mezi funkcionáře, kteří měli podpisové právo. Tedy oddíl tam nebyl "zašitý" před světem, ale normálně fungoval.
Opravdu ČSTV?
Oddíl přešel pod ochranná křídla Sokola v roce 1949. Byl tam cca 20 let. Je pravda, že za tu dobu se organizace několikrát musela přejmenovat a jak se přesně jmenovala v roce 1949 by chtělo trochu pátrání. A to v metru, kde píši tuto reakci, nezvládám.
Podívám-li se ale na wikipedii, čtu:
...Po únoru vzal vývoj v Sokole rychlý spád. Předsednictvo tzv. „Ústředního akčního výboru Národní fronty“ rozhodlo 27. února 1948, že jedinou tělovýchovnou organizací bude Sokol. Všechny tělovýchovné, sport00ppp0ovní a turistické svazy, spolky a kluby musely povinně převést majetek a členskou základnu pod JTO (jednotná tělovýchovná organisace) Sokol,které započaly zakládat na podporu Gottwalda akční výbory v sokolských jednotách a župách.
...
ÚV KSČ podle sovětského vzoru zrušil v roce 1956 jednotné organizace Sokola a v březnu 1957 zřídil Československý svaz tělesné výchovy a sportu, který existoval až do roku 1990.
Tolik pár vět z Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_(spolek)#:~:text=Socialistick%C3%A1-,t%C4%9Blov%C3%BDchova,-a%20z%C3%A1kaz%20Sokola
Máte někdo kroniky nebo Cigoliga z r.1949? Určitě to v nich Jestřáb nějak komentuje, kam to vlastně přešli. Do ČSTV ale určitě NE.
Souhlas
S názorem Akademie nelze než souhlasit. Je ale pozoruhodné, že v širším okolí Radlic názvy "SOKOL" v rámci některých tělovýchovných jednot zůstaly, jinde se názvy průběžně měnily.Aby bylo jasno
Pro titulek tohoto komentáře jsme si vypůjčili název populárního publicistického pořadu Jany Bobošíkové. Nejlépe vystihuje podstatu o činnosti "Sokola", jak je na ni ve fragmentech odkazováno v Menhartově článku i některých příspěvcích.Takže:
Oddíl Jaroslava Foglara nenašel po vyobcování z Junáka v roce 1949 útočiště v Sokolu, tedy organizaci, ale "jen" v tělovýchovné jednotě Sokol Radlice. Toto ovšem de yure nebyla sokolská jednota, resp. jednota Sokola. Název Sokol Radlice totiž svádí k mylnému faktu, jakoby Jestřábův oddíl přešel do sokolské organizace. Dřívější Sokol ovšem v té době už byl začleněn do nově vytvářené tělovýchovné organizace Československý svaz tělesné výchovy (ČSTV) - podobně jako Junák do ČSM. Samotným jednotám bylo sice v řadě případů umožněno ponechat si název, ale rozhodně nelze tvrdit, že v v širším či plnohodnotném významu se "Jestřáb stal sokolem", nebo že jeho oddíl "našel útočiště pod křídly Sokola".
jako agresor
Krizmenovi děkuji za morální podporu!Ne, moje komentáře opravdu nebyly míněny zle. Jen jsem se snažil takticky a fakticky upozornit na neodstatky, které se vyskytly v Menhyho příspěvku.
Takto kusé a ve své podstatě nic neřikající výstřelky ... pokud by to bylo kdekoli jinde - na některém ue zpravodajských vebů, asi by se zvedlo víc kritických hlasů, jak jsou média zkratkovitá. Ale, aspoň, že Foglara zmiňují.
Zajímavá diskuse
Konečně tu čtu něco zajímavého. Menharte nenech se otrávit, ikdyž věřím tomu, že to Ježek zle nemyslel. Těším se na další sokolská zjištění a na naučnou stezku. Jsem rád, že i stávající vedení pražské pobočky je věrné místu, kde pobočka vznikla - v RADLICÍCH, léta páně 1993. A také jsem rád za zajímavé čtení o Ivančeně a Tátovi Plajnerovi. Přesně o tom by měl web SPJF být :-)Překlep u kamaráda Donalda
...správně patří rok 1969 (viz Ivančena), stává se to řadě osob (včetně mě).Táta Plajner
Ta "Ivančena", o které píšu, byla samozřejmě 26.4.1969 a ne 26.4.1069. V roce 1069 jsme byli (i v Beskydech) teprve asi tak v polovině středověku!
Donald
Táta Plajner
Do třetice:
Pokřik, kterým jsme bratra náčelníka dr. Rudolfa Plajnera dne 26.4.1069 na Ivančeně vítali zněl:
Ivančena, Ivančena!
Fú-ú-ú-ú (napodobení tehdy silně fičícího větru) ,
po větru se nese křik:
TLESK-TLESK-TLESK, náčelník! (opakováno 3x).
Táta Plajner!
Čí je? Náš!
Za rok zas!
============================
No a v následujících dvaceti letech už jsme k mohyle na Ivančenu stoupali tak říkajíc ilegálně.
Táta Plajner
1) Menharte, díky za vložení obrázku k mému dnešnímu komentáři z času 12:03.
2) Ježku, v souvislosti s Tvým dnešním příspěvkem z času 12:16 jsem si vybavil naši (studenti gymnázia v r. asi 1971) spontánní reakci (asi) na agresi amerických imperialistů ve Vietnamu, a to:
"Nad savanou duch Lenina se sklání,
nebojte se, indiáni, ani!
Na souši i na moři
zaženem agresoři!
Od Donalda
Obrázek k poznámce Donalda z dnešního dne 12:03 hod.
regulace
Jako agresor bych na základě dostupných informací doplnil svůj kment:I z Chápova postřehu je vidno, že tento článěk není dostačující/vyčerpávající. Proto se sluší poděkovat Menhymu za dovysvětlení.
Jako vydavatel by však mohl postupovat poněkud odborněji. Vzhledem k charakteru příspěvku - to, že je badatelský. To, že je zde na stránkách a SPJF je sdružení nastavené pro mládež - která neví.
Vzpomenete-li si, na slova Jaroslava Foglara, kterak šel na svůj první tábor a jeho bratr z konkurenčního oddílu viděl, jak propastně je nepřipraven!?!
Možná pak stačilo uvést, že jde spíš o ilustrační foto, nikoli přímo archivní dokument. Tím se stává papír opatřený razítkem - bez datumu jde totiž jen o papír.
Táta Plajner
Menhartova zmínka o tátovi Plajnerovi mě vybídla k vytažení mého starého junáckého deníku a nalistování vlepeného pamětního listu "Ivančena 1969". Je s "tátovým" vlastnoručním autogramem a v mém archivu zaujímá významné místo. Foto dvoustrany z deníku, se zmíněným pamětní listem, posílám emailem Menhartovi, protože je sem neumím vložit.Hoši, hoši
Směr bádání jsme si domluvili s Pedrem ve Sluneční zátoce, když jsme hledali info pro naši naučnou stezku v Radlicích.Věděli jsme od Pedra, co hledáme a publikovat to chceme v nějaké ucelenější formě najednou - snad Bobří stopě. Zatím jsme v necelé polovině...
Pokud zde zveřejníme jen "ochutnávku" ke dni Sokolů, klidně to nechám bez datumu. Je jasné, že jsou to 50.–60. léta. Zde je to jen doprovodná ilustrace. V článku to bude ucelenější. Doufejme. :-)
Spolupráce se Sokolem - ono šlo především o přežití, o samotnou existenci.
Kdo byl ochoten komunisty nechtěný oddíl vzít pod sebe, byl odvážný a Jestřáb to rád využil. Skautské oddíly nacházely vždy po zákazu skautingu prostor pro práci v jiných organizacích - ve Svazarmu, Sokole, turistice, Pionýru, ČSOP atd.
Myslím si, že náčelník Junáka táta Plajner, apeloval na vedoucí, aby po zákazu skautingu neopouštěli děti. Tohle dělal Jestřáb a jiní již o 20 let dříve.
Poznámka s Marťany nebyla šťastná a ještě, že "...většinou ...zatáhl za jakousi morální brzdu", ale jen to dokazuje, že Čáp nezažil dobu nesvobody a ilegální práci s dětmi a mládeží. :-)
A pokud skončili v Sokole v roce 1967, tak bych v tom hledal uvolnění poměrů v období Pražského jara. To se k Junáku vrátilo spousta schovaných skautských oddílů. To, milý Čápe, nevíš?
schopnosti
Asi jste si všimli, že Čáp je dosti schopný, ale mě by opravdu zajímalo více k onomu lístku, který zde Menhy vihodil. Oskenovat lístek dokáže kde kdo, ale SPJF je přec padatelskou organizací.Vzpomněl jsem si na jednoho českého premiéra, který říkal, že se ve sněmovně spojí třeba s Marťany, aby schválil zákony, které navrhuje. Trošku mně to připomíná Jaroslav Foglar, pokud jde o jeho aktivity pro děti. Vzpomeňme například na nedávná odhalení týkající se jeho protektorátní činnosti. Byť (možná narozdíl od toho premiéra) Jaroslav Foglar většinou v určitou chvíli zatáhl za jakousi morální brzdu. Jsem zvědavý na další objevy páně Menhartovy a hlavně na to, proč a jak spolupráce se Sokolem skončila.
Sokolští táborníci = oddíl Jaroslava Foglara
Jaroslav Foglar v oddílovém časopise Čigoligo 25. října 1949 napsal:
„Jsme sokolští táborníci!! Dne 25. 10. poprvé cvičíme v sokolském tábornickém oddílu, respektive v normálním dorostu, ale zakládáme v jednotě táborníky.“
O čtrnáct dní později mohli číst „noví sokolíci“ v časopise další řádky:
„Sokolem nám byla vykázána klubovna jen pro náš tábornický oddíl. Jsme jí nadšeni. Je pěkná, prostorná a útulná. Je v ní spousta bytelných židlí, 3 krásné stolky a báječně hřející kamna – a u klubovny je hned hřiště na házenou, v zimě tu bude kluziště – tak co chceme více? Doufám, že v této klubovně se nám nepřihodí nic smutného, zlého a že zde zažijeme pěkné chvíle.“
Víte, že 18. června 1950 byla neděle? A víte jaká byla adresa na tábor?
Obr.: SNJF.cz