iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

TAJEMNÉ JESKYNĚ

... o zajímavých místech, která jste navštívili a doporučili byste ostatním :-)

28.2.2006 00:07
Autor: Turlogh, Počet přečtení: 2584

Máme tu vodáckou zónu, a na této zóně jsou hrady, zámky, a cestování jak u nás doma tak v cizině a tak už tady chybí snad jenom JESKYNĚ!

Jsem sice jen občasný speolog amatér, nicméně jeskyně mně v určitém období mého života docela fascinovaly....
Tím nemyslím jeskyně, kde je všude rozmístěno elektrické osvětlení, chodí se tam s průvodcem a s davem turistů-výletníků, a u pokladny si zaplatíme vstupné,(i když i takové jeskyně jsou hezké, leč chybí zde již ono tajemno, a to i když zde občas průvodci chabě napodobují snahu o tajemství, když spolu se slovním doprovodem zhasnou na pár okamžiků veškeré světlo...)
Tak ne o tomto typu jeskyní se s vámi v tomto článku opravdu bavit nebudu.
Přiblížíme si zde jeskyně nepříliš známé, řadovými výletníky nenavštěvované, kde jediné světlo vydává baterka, povětšinou čelovka...
Takové jeskyně jejichž vstup nebývá většinou označen a musíme jej nejdříve nalézti v mnohdy náročném a nepřehledném terénu. Jeskyně jejichž vstup často připomíná spíše jen nevelkou a vcelku neprůleznou díru v matičce zemi.
Tedy jedním slovem jsou to jeskyně pro správného dobrodruha, popř. dobrodružku.
V tomto článku nebudu chodit daleko, zůstanu ve svém rodném kraji neboť se vám "letem světem" pokusím přiblížit několik jeskynních systémů v Beskydech. Tak předně musím říci, že se zde jedná o tzv.jeskyně puklinové, bez krasové výzdoby.
První a věřím, že nejlépe nalezitelná ze tří jeskyní je jeskynní soustava zvaná Ondrášovy diery. Tato se nalézá kousek pod vrcholem Lysé hory, kousek od turistické značky jdeme-li ve směru od Malenovic.(Více neupřesním, případným zájemcům osobně ukážu.) Přístup jest docela slušný, trhlina průlezná, po několika,(asi osmi metrech se dostanete k rozcestí dvou puklin.
Lépe průlezná a bezpečnější je,(stojíme-li nahoře u vstupu čelem k průlezu), ta doleva. Několik dalších metrů trhlina poměrně prudce klesá a již stojíme v jeskyni zhruba o rozměrech pokoje 4x5 metrů. Budeme-li dobře hledat, najdeme v dolní části jeskyně úzký průlez do dalšího spodnějšího patra jeskyní, který má trojúhelníkový tvar, kterým prolezou dále pouze ti útlejší či odhodlanější. Toto patro pokračuje spoustou dalších puklin, vedoucích různými směry. V celé jeskyni je dle údajů speologů zhruba 280 metrů chodbiček.
Další zajímavou jeskyni, jež se zove Cyrilka nalezneme na Pustevnách, nedaleko dětského vleku na samotném hřebeni. Vstup jest ještě nenápadnější než u jeskyní předešlých. Trojúhelníkový otvor asi 50 x 45 cm, který vede do hloubi hory...
Vsoukáte-li se dovnitř, budete se šoupat poměrně úzkou plazivkou, všelijak zatočenou, několik metrů, pak doporučuji přivázat lano,(např. ke zbylé části kovového rámu, v němž byla kdysi dvířka.)(Toto místo jest zároveň nejúžším průlezem plazivky.)
Lano je vhodné, protože později se spustíte úzkým komínem a pak po příkré hladké skále asi celkem čtyři metry dolů. Tak a jste v jeskyňce o rozměrech asi 3,5x3,5 metru. A z tohoto místa opět vedou chodby, chodbičky i plazivky do rozličných směrů i pater. Dle speologů jest celková délka puklin Cyrilky asi 366 metrů což je nejdelší jeskynní systém v Beskydech. Doporučuji pouze skutečným odvážlivcům neboť průlez dovnitř je vskutku drsný...
Třetím beskydským systémem je Kněhyňská propast. Tady se jedná o hlubokou puklinu, jakoby studnu vedoucí takřka kolmo dolů. Zde již potřebujete aspoň šedesát metrů lana, umět se jistit a také umět slaňovat. Hloubka něco přes padesát metrů. Až budete dole, na dně pomyslné studny opět zde vede několik puklin v různých směrech. Dle speologů jest tato jeskyně nejkratší z uvedených tří. Má toliko kolem 260 metrů puklinových chodbiček.
Dále je třeba vědět, kdy je možno nejlépe sestupy uskutečnit. Jaro není příliš vhodné neboť taje, všude bývá spousty vody a bahna a také může docházet k sesuvům půdy vlivem vody. Z téhož důvodu je nevhodný deštivý, vlhký podzim. Zima by šla, vše je zmrzlé, jenomže....musíme brát ohled na ochranu přírody. V jeskynních puklinách často přespávají zimu netopýři či vrápenci. A tyto přece nechceme rušit! Takže závěrem, nejlepším obdobím na návštěvu jeskyní je teplé léto či suchý, slunečný podzim. I tak ovšem musíme počítat s tím, že se pořádně umažem a nechat tudíž sváteční kvádro doma. Pokud vás tento můj článek aspoň trošku zaujal, tedy splnil svůj účel.
A ještě něco. Návštěva jeskyní je totiž něco jako výlet do úplně jiného a neznámého světa než je ten náš. Tak vám přeji šťastnou cestu,(a nejen do jeskyní.)
P.S.: Příště možná snad něco o rumunských jeskyních.
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 4x, naposledy 3. července 2011 v 10:05:45


Diskuze ke článku

19. ledna 2012, 13:26
Starý Jestřáb (přihlášený)

PODKOVA

Výborný zážitek poskytne dvojitá jeskyně PODKOVA u Mladče nedaleko LITOVLE. Je to tam bezpečné a vhodné pro větší děcka, ale baterky sebou. Dá se to celé projít. Opatrnost je však nutná i tak.
3. prosince 2006, 14:12
Bublina

A co teprv takové štoly na Americe :)
11. září 2006, 18:25
Upir

Dóst dobrý jsou jeskyně Na Turoldu u Pálavy...
7. srpna 2006, 22:23
Rolf

Pěkný a poutavý článek....to se bude klukům u nás libit..:)
22. května 2006, 13:35
Killien

Jen tak mimochodem.... Cyrilka je teď pro veřejnost nepřístupná ( ty "dveřeů sou znova udělané a zamčené) ale po domluvě s místními ( rožnovskými) ochránci přírody´tam lze vstoupit
17. dubna 2006, 01:55
Charon

V oblasti svahů kolem Ondrášových dír je několik vchodů do jeskyní o nichž nemá veřejnost nejmenší potuchy :)
2. března 2006, 10:37
Turlogh

Tak Mastnej flek neznám, takže je to docela dobře možné, že je nejlepší, do vstupu do Ondrášových děr se Dane určitě vejdeš, tam je docela velký vstup vlezu se tam i já se svými dvěma metry a stodeseti kilogramy, navíc od Ivančeny to máte kousíček,(pokud bys chtěl přesný popis cesty, pošlu.) Pozvání do Moravského krasu mně potěšilo a přidám se velice rád.(A nenašlo by se místo pro čtyři či pět členů klubu Ostré šavle ? Jsem totiž jejich patron a myslím si, že někteří z klubu by též měli zájem...)
1. března 2006, 22:32
Danzkorr

Jo na prelomu brezna jedem s Delfiny opet za jeskynari do Moravskeho krasu, takze jestli se chces Jardo pridat ... :)
1. března 2006, 22:30
Danzkorr

Ale na svatyho Jiri jedem na Ivancenu, tak bychom mozna do ty doury vlezli :) pokud se teda do ni vlezu
1. března 2006, 22:29
Danzkorr

Naše vlčata by prohlásila: a stejně je nejlepší Mastnej flek vedle Kateřinky v Moravskem krasu :) Jsou to holt vlčata ...
1. března 2006, 18:40
Turlogh

Jo,jo to myslíš tu jeskyni v Rumunsku viď.. a teď už nevím byl jsi i v té druhé naproti, jak jsme tam lezli s Bobrem po břiše korytem toho podzemního ledového potoka? Tam to pak taky stálo za to... O ty rady pro začátečníky se pokusím, ale zdůrazňuji, že nejsem žadný profík jeskyňář, jak jsem již napsal ve svém článku a tak mohu něco důležitého opomenout...
28. února 2006, 07:46
Winoga

Souhlasím s Turloghem, že jsou jeskyně a JESKYNĚ. I já jsem pár děr prolezl a vždy mne více lákala tajemná temnota, než šero osvícené reflektorem. Největší jeskyňářský zážitek jsem zažil, když jsem se ,špinavý jako prase, proplazil po břiše bahýnkem do obrovského jeskynního dómu, o kterém jsem neměl ani potuchy. Prosím ale Turlogha, aby počínajícím jeskyňářům udělil i několik bezpečnostních rad. Winoga
Vložení nového komentáře
*
*
*