iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jamboree 2007

Elektronický časopis TAM-TAM.

27.7.2007 22:17
Autor: Dynastar, Počet přečtení: 1571

Už je to tady.Jamboree v anglii!


Očem je a není Jamoboree?

Jamboree je celosvětové setkání skautů a skautek, které se koná jednou za čtyři roky a účastní se jej zástupci téměř všech zemí, kde skauting existuje. Jamboree ale nejsou jednání a nudné schůze v zasedacích sálech a kongresových sálech...Jamboree je obrovská barevná slavnost určená hlavně pro mladé lidi ve věku 14 až 18 let a pro ně především je připravený bohatý program zahrnující poznávání lidí z jiných zemí a kultur, akční zábavný program, sociální pomoc v oblasti, kde se jamboree koná, diskuze mladých lidí o současných globálních problémech nebo také společné oslavy a ceremoniály. Jamboree trvá necelé dva týdny a je neopakovatelnou příležitostí pro 40 000 lidí z celého světa společně prožít sdílené hodnoty přátelství, radosti, svobody – zkrátka skauting.

U příležitosti 100. výročí založení skautingu se 21. světové jamboree koná právě v roce 2007 přímo v kolébce skautingu – v Anglii. Probíhat bude od 28. čevence do 7. srpna v Hylands parku u města Chelmsford. Mezi stovkami řečí z celého světa bude samozřejmě slyšet i čeština. Od nás se totiž vypraví do Británie početný kontingent čítající zhruba 280 českých skautů a skautek. Z toho necelé dvě stovky budou děti rozdělené do pěti jamoddílů z jednotlivých regionů. Svůj jamoddíl vyšle do Anglie kraj Plzeňský, Středočeský, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský. Zbytek české výpravy tvoří dospělí vedoucí jednotlivých jamoddílů a celého kontingentu a především členové mezinárodního servistýmu, kteří přiloží ruku k organizačnímu zajištění celé této obrovské akce.

Jamboree bude zahájeno v sobotu 28. 7. večer zahajovacím ceremoniálem a ukončeno v úterý 7. 8. závěrečným ceremoniálem. Vyvrcholení celé této akce přijde ve středu 1. srpna. V osm hodin ráno to bude totiž přesně sto let od chvíle, kdy zakladatel skautingu sir Robert Baden-Powell zahájil první skautský tábor na ostrově Brownsea u jižního pobřeží Anglie a odstartoval tak dějiny skautského hnutí, které se bleskově rozšířilo po celé Anglii a v průběhu několika let do téměř všech zemí světa a které oslovuje miliony lidí dodnes.

Ještě je však třeba zmínit jednu skupinu českých skautů a skautek, kteří se na jamboree podívají. Jsou to „Day Visitors“ – tedy návštěvníci, kteří si koupí vstupenku a budou moci na jamboree pobýt jeden den, aby ochutnali jedinečnou atmosféru tohoto setkání. Z ČR jich pojede několik autobusů a mimo jamboree navštíví i řadu památek ve Velké Británii.
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 2x, naposledy 4. července 2011 ve 12:35:35


Diskuze ke článku

30. července 2007, 16:13
Dynastar

Taky bych chtěl ale ty zkoušky ktery se na to delaj jsou dost tezky
30. července 2007, 12:21
29Lena

Tam bych chtěla jet.
Vložení nového komentáře
*
*
*