iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Francouzský student zatčen kvůli překladu Harryho Pottera

Elektronický časopis TAM-TAM.

9.8.2007 14:48
Autor: Dynastar, Počet přečtení: 1316

Francouzská policie zatkla středoškolského studenta podezřelého z toho, že na internet umístil vlastní překlad poslední knihy o Harrym Potterovi. Oficiální francouzský text má přitom vyjít až v říjnu.
8.8. 2007 17:02
Šestnáctiletého studenta z Aix-en-Provence vzala policie do vazby v pondělí. Po výslechu byl o den později propuštěn. Podle státního zástupce Oliviera Rothe ale pokračuje vyšetřování, zda mladík porušil autorská práva a práva k duševnímu vlastnictví.

"Protipadělatelské oddělení policie případ odhalilo a kontaktovalo právníky (autorky knihy Joanne) Rowlingové," řekla mluvčí nakladatelství Gallimard, které vydává francouzské verze románů o čarodějnickém učni Harrym. Student zřejmě přeložil celou knihu o 759 stranách sám, ale patrně tak neučinil, aby se obohatil.

Překlad byl dostupný na internetu již několik dnů po vydání anglického originálu 21. července. Po zadržení amatérského překladatele policie zablokovala přístup na internetovou stránku, kde byl překlad zveřejněn. Francouzské vydání nejnovější knihy Harry Potter and Deathly Hallows (český pracovní název je Harry Potter a relikvie smrti) je naplánováno na 26. října. Překladatel na textu zatím stále pracuje, prozradila mluvčí Gallimardu.

Sedmá část ságy o Harrym Potterovi se stala nejrychleji prodávanou knihou v dějinách. Vydavatelé oznámili, že za prvních 24 hodin bylo prodáno 11 miliónů svazků v angličtině. Anglickou verzi mají k dispozici i francouzští knihkupci, stejně jako knihkupci v dalších zemích světa, včetně Česka. Neautorizované překlady knihy se již objevily v několika dalších zemích včetně Česka.


Zdroj Novinky.cz


Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 3x, naposledy 4. července 2011 ve 12:37:24


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*