Kultura na měsíc květen
Inteligentní internetový kulturní časopis
Kulturní pozvánka na měsíc květen.
První akcí, na kterou bych vás ráda upozornila je výstava obrazů malíře Jakuba Schickanedra, která je již od 13. dubna v Moravské galerii budově Místodržitelského paláce v Brně a potrvá až do 15. července! Jakub Schickaneder žil na přelomu 19. a 20. století a je znám pro své tajemné, melancholické a krásné obrazy staré podvečerní Prahy. Na této výstavě je navíc k shlédnutí i řada nových děl, které ještě nikdy nebyly vystavovány. Osobně mám Schickanedrovu tvorbu moc ráda, tak vám jej mohu jen a jen doporučit! A kdyby vás tento malíř zaujal, tak si určitě nenechejte ujít přednášku Tomáše Vlčka,ředitele sbírky současného a moderního umění Národní galerie v Praze, která se uskuteční 22. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu a bude zaměřena na nová díla a historické souvislosti v Schickanedrově tvorbě.
Kdybste měli náhodou cestu okolo Golčova Jeníkova, tak doporučuji návštěvu tamní galerie, protože se tam až do 3. června nachází v Goltzově tvrzi jedna z největších a nejkvalitnějších výstav českého výtvarného umění. Představuje průřez tvorbou nejvýznamnějších českých malířů předminulého století. Díla pocházejí ze soukromých sbírek. K vidění jsou Antonín Mánes, Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Mikoláš Aleš a mnozí další.V expozici je 150 výtvarných děl od 60 autorů, představována je tvorba krajinářská i toho času častá figurální malba. Samostatnou část výstavy tvoří malba miniatur na porcelánu a to převážně od Jana Zachariáše Quasta.
A posledním kulturním tipem je návštěva divadla a to konkrétně Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Sice to asi všichni nemáte nejblíž (i když ve srovnání s předešlým Golčovým Jeníkovem...:)), ale určitě nebudete litovat, i kdyby ste jeli přes celou republiku. Troufám si tvrdit, že toto divadlo patří k jedněm z nejlepším v naší republice. Ostatně o tom svědčí i mnohá ocenění, nesčetné kladné kritiky a velký zájem o lístky. Teď bych vám chtěla doporučit představení, které vás přenese zpátky do 15. století do Paříže a budete svědky osudu básníka Francoise Villona. Představení nese název Villon F. (Na krk oprátku ti věší) a režie se ujal pan Jakub Maceček. Hra je inspirována Villonovou poezíí, románem J. Loukotkové Navzdory básník zpívá a divadelními texty J. Edlise či G. Kardose. V představení se setkáte s recitací, zpěvem i klasickou hrou, tancem, moderními, ovšem vhodně vybranými kostýmy, dynamickou scénou a výbornou hudbou, takže mi nezbývá než vřele doporučit!
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57
mira. Upravováno 1x, naposledy 11. dubna 2013 ve 22:48:09,
mira