iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Landův Krysař funguje... i po letech

Inteligentní internetový kulturní časopis

1.12.2008 19:25
Autor: Market, Počet přečtení: 1552

Recenze – nerecenze znovuobnoveného muzikálu Daniela Landy. Berte ji s rezervou a omluvte některé silnější výrazy. Koneckonců on pan autor je taky používá, že.Na začátek předesílám, že Daniela Landu nemám ráda. Nemám ho ráda jako člověka a nesnáším jeho texty. Hudbu dělá kluk dobrou, to se musí nechat, ale z těch textů bych blila. A to nemluvím o jeho orlíkovském období, tehdy to mělo ještě jakousi úroveň, mluvím o té shitové produkci, kterou nás oblažuje dodnes. Takhle se prostě stavím k drtivé většině jeho věcí.


Nicméně jeho první muzikálový počin na mě působí jinak. I proto jsem kývla na to, že si na toho Krysaře tedy zajedem, i když nám to udělá slušnou díru do rozpočtu. Hodně to pochopitelně souvisí s tím, že, jak jsem tvrdila všem z okolí, kteří se udiveně ptali, jaktože JÁ jedu na Landu, jsem nejela na Landu. Jela jsem na Krysaře. Je to moje nejoblíbenější legendární a literární postava a mám pocit, že ho tak trochu hledám v každém chlapovi, který mi zkříží cestu.


Leč odbočila jsem. Zkrátka, Krysaře mám ráda. A to hodně. Další věc, soundtrack z původní verze jsem sjížděla jako děcko, aniž bych o Landovi věděla byť to nejmenší. Takže trochu nostalgie - to k tomu koneckonců taky patří. Proto jsem do Divadla Kalich, které uvádí Krysaře už podruhé v novém nastudování, odjížděla natěšená a taky trochu s obavou. A musím říci, že jsem se nezklamala. Landa obecně má sklon k velmi jednoduchým rýmům typu láska – páska, ale ačkoliv mi to jindy otvírá kudlu v kapse, tady to kupodivu sedí bez větších problémů. V tomto případě ho asi Múza musela minimálně osouložit, protože se s texty trefil téměř dokonale a ke kvalitní hudbě tak konečně nabízí i kvalitní text. Najdou se sice i výjimky, jmenovitě například píseň Sbohem , která je podle mně nejslabším kusem jak po stránce hudební, tak textové, nebo Udeří-li bouře , kde jednoduché rýmy činí text až rozbředle filozofickým a to je škoda, ta hudba by si zasloužila víc, ale bráno celkově je Krysař vynikající počin.


Pochopitelně zůstává otázka, jak Krysaře v Landově pojetí chápat. Při prvním uvedení v roce 1996 v kuloárech dlouho běhal názor, že je rasistický. Landa si totiž do tradičního příběhu zakázané lásky a pomsty přidal sociální motiv konfliktu dvou tříd – bohatých a chudých, ostrovanů a starousedlíků. A to mu dalo prostor k až nacionalizujícím písním jako je Právo je síla nebo Sen (u téhle se mi mimochodem zdá, že se autor dost inspiroval u Wolkera a jeho Balady o snu – ale možná se pletu). V tomhle případě záleží na divákovi, jak se k situaci postaví, zda to bude brát s nadsázkou a písně – mimochodem výborné – bude považovat za něco, co pouze dokresluje situaci, nebo zda je bude brát vážně a doslovně. A opravdu by mne zajímalo, k jaké straně se přikláněl ten pán v první řadě, který po dozpívání písně Sen začal usilovně tleskat...


Když k tedy dobré hudbě a dobrým textům přidáte ještě výbornou scénu v divadle Kalich a výborné herce, máte muzikál, který se prostě povedl. Jediné, co mě zklamalo opravdu hodně, bylo, když si titulní hrdina (Ladislav Spilka) sundal během hry kapuci. Ať měl sebelepší hlas, vypadal potom spíš jako obtloustlejší hospodský povaleč, než jako démonický Krysař. Vzhledem k mé vizi Krysaře jako uhrančivého, tmavovlasého, dlouhovlasého, štíhlého a vysokého muže to bylo zklamání pochopitelné. A rozhodně jsem v tom nebyla sama, tuhle vizi má očividně většina lidí. Ale pokud zapomenu ta tuhle nepříjemnost, byl ten večer perfektní.


Takže, pane Lando - nemám vás ráda. Ale za Krysaře vám smekám.
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 3x, naposledy 4. července 2011 ve 13:51:02


Diskuze ke článku

14. prosince 2008, 21:37
Market

To zarovnání bylo z haluze a pak se mi to zalíbilo, tak jsem ho tam nechala :-)
14. prosince 2008, 20:13
Nienna

To zarovnání dodává textu téměř uměleckost :-)
9. prosince 2008, 10:34
Rozum

To zarovnání na střed je strašné:D
6. prosince 2008, 13:57
Hwaelos

Vím, že to sem tak docela nepatří, ale mám pěknou zprávu pro celý Sem-Sem. Dneska jsem si při proklikávání se sem mrknul na počítadlo a vidím, že je doposud zaregistrováno 7777 přístupu. Stal jsem se tedy 7778:) Jsme 4. nejnavštěvovanější zónou po třech ročnících Asterionu.
3. prosince 2008, 13:31
Hwaelos

První divadelní recenze na Sem-Semu. No pěkně:) Až se můj počítač dá znova dokupy, pokusím se sepsat recenzi na toho Zlatého draka. Když tak přemýšlím nad tou recenzí, skoro by nebylo špatné trochu napsat, o čem ten muzikál v kostce je. Takhle je to spíš něco jako polemika. Ačkoli, možná je to zbytečný - ti kdo někdy slyšeli soundtrack, tak určitě vědí.
Jo, upravil jsem barvu nadpisu. Zarovnání na střed se mi líbí:)
1. prosince 2008, 22:48
Nienna

Hm, koukám, že Krysař na Tebe opravdu zapůsobil. Tvoje expresivní recenze mě o tom, že se Ti to líbilo přesvedčila víc, než by to udělal jakýkoliv odborný a "slušný" text :-)
Vložení nového komentáře
*
*
*