iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Dokonalý trik

Inteligentní internetový kulturní časopis

22.1.2007 09:46
Autor: Stegi, Počet přečtení: 819

Jak jinak začít start dokonalé rubriky v nové dokonalé zóně, než dokonalou recenzí dokonalého autora na dokonalý film.


Předpokládám, že bystrý čtenář pochopil, že slůvko dokonalý je tu ve svých tvarech použito poněkud neprávem hned ve čtyřech případech. To ale neznamená, že by rubrika, zóna, nebo film nemohli být hodně dobré. O autorovi a recenzi raději pomlčím. Ale dost už bylo dokonalostí, vrhněme se na hodnocení filmu!
„Díváte se pozorně?“
Tahle prostá věta společně s krátkým záběrem na spoustu cylindrů poházených mezi stromy bude to první, co si z filmu odnesete a taky vás, aniž byste to sami možná chtěli, donutí film nejen bedlivě sledovat, ale také o něm přemýšlet a snažit se přijít všemu na kloub, ještě než promítání skončí. Pokud snad nějakým omylem osudu patříte k lidem, kteří chodí na filmy pouze „vypnout“, koukat na nějaké ty dech beroucí scény a přemýšlení vám v kině přijde jako přebytečný luxus, můžete klidně přestat číst. Tohle dílo prostě není pro vás. Dokonalý trik (v originále The Prestige) si totiž vychutnáte, pokud nad ním budete alespoň trochu hloubat. Dostat se mu na kobylku, ale není nic snadného a režisér Christopher Nolan (Memento, Batman začíná) vám to moc neulehčuje. Film obsahuje spoustu zavádějících indicií a takřka každá důležitá postava lže, nebo alespoň neříká celou pravdu. Ještě parťáci
Pokud jste snad nějakým nedopatřením o Dokonalém triku ještě neslyšeli, vězte, že pojednává o soupeření dvou rozdílně nadaných iluzionistů žijících přibližně na přelomu 19. a 20. století. Nejsou to ale žádní rytíři v nablýskané zbroji a neštítí se podrazů, lstí a úskoků nejhrubšího zrna. Ano, ano. Tady prostě na správného klaďase nenarazíte. Nechci z příběhu moc prozrazovat, protože tento film staví především na vynikajícím a nápaditém scénáři. Na druhou stranu, stejně kdybych vám z něj povyprávěl tři čtvrtiny, byli byste na konci náležitě překvapení a o moc bych vás neochudil. Tak alespoň prozradím, že se odehrává v několika časových rovinách (tohle úsloví mě vždycky hrozně vyděsí, ale naštěstí na tom není nic hrůzného), v nichž jste svědky počínání obou soupeřů od jejich kouzelnických začátků po… A to už neřeknu. Skvělý scénář podpořili výborní herci. Představitelé komiksových superhrdinů (Christian Bale – Batman a Hugh Jackman – Wolverine), britská herecká legenda (Michael Caine) i můza Woodyho Allena (Scarlett Johansson) jsou naprosto přesvědčiví.
Příběh je stejně zamotaný jako uzel, který váží kouzelníci svým asistentkám před tím, než se je naoko pokusí utopit v obrovském akváriu. Jen se tak snadno nerozplétá. Zjištění „aha ono je to jinak“ na vás můžou vybafnout zpoza každého rohu. Překvapí vás nejen příběh. Možná vás dostane zjištění asi za polovinou filmu, že místo na historické drama, koukáte na sci-fi. Třeba se podivíte i tomu, že vynálezce Nikolu Teslu, tak trochu Deus pro machina, hraje zpěvák David Bowie a jeho asistenta s prořízlou pusou Andy „Glum“ Serkis. Nutno dodat, že oba jsou velmi dobří a to i bez mikrofonu, nebo dopomoci trikového studia Weta. Navíc mají třeba někteří z vás, stejně jako já, syndrom těšení se. ...už soupeřiProstě když se na film moc těšíte, jste často zklamaní a naopak když se jdete do kina jen tak mrknout, narazíte na skvělou zábavu. Obdobně jsem si říkal, tak po první čtvrtině vyprávění, že je sice dobrý, ale že jsem se asi přetěšil. Dokonalý trik byl první film, který mě dokázal „za běhu“ přesvědčit, že opak je pravdou.
Abych to shrnul. Dokonalý trik je opravdu originální a nápaditý snímek se skvělými herci, režisérem a především scénářem, který potěší každého, kdo se nebojí v kině trochu přemýšlet. Pokud rádi rozplétáte detektivní příběhy (ačkoli se o detektivku nejedná) a záhady, není o čem diskutovat. Šup pro lístky a hurá do kina. Já osobně totiž opravdu nevidím nic podstatného, co by se tomuto filmu dalo vytknout.


Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

18. května 2007, 21:10
Hwaelos

Nevím jak s tím ostatním, ale po zkouknutí, musím souhlasit s autorem v jedné věci - ten film je vskutku geniální. Všem doporučuju. Hugh Jackman si umí vybírat filmy...
25. ledna 2007, 09:17
Stegi

Holka, teď si na to kápla.
24. ledna 2007, 16:31
Market

Ted uz jsou zobrazeny... predtim tam byly jen prazdny okynka... asi aby to nebylo az tak dokonaly:-)
24. ledna 2007, 14:18
Stegi

Nechápu co meleš - mě se teda zobrazujou - mrkej na drát.
24. ledna 2007, 12:17
Hwaelos

Já nevím jak vám, ale mě se ty fotky nezobrazujou... Někde je chyba...
Vložení nového komentáře
*
*
*