iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Z poslední doby

Inteligentní internetový kulturní časopis

14.8.2008 21:00
Autor: Hwaelos, Počet přečtení: 1541

Zase jednou pár novinek, které nemusí být nutně nové, ale neměly by ujít vaší pozornosti. Mrkneme se do kina, na placky, které u nás vyšly, obligátně něco málo o komiksu a tak dál.


Ze světa filmu
BatmanPočítám, že ani, kdybyste byli zavření v hliněné jurtě na severním pobřeží Grónska, nebylo by možné, aby vaší pozornosti unikla zpráva, že do kin dorazil toužebně očekávaný Temný rytíř Christophera Nolana. Že nový Batman láme rekordy v návštěvnosti a že na něj kritici chrlí chvalozpěvy, je potěšující, nicméně ne až tak překvapivá zpráva. Že se však první týden po uvedení v česku vyšplhá až na vrchní šprušli v historickém žebříčku nejlepších filmů podle Československé filmové databáze (viz. www.csfd.cz ), to už o něčem svědčí. Nutno přiznat, že Forrestu Gumpovi nezaclánělo duo Bale/Ledger dlouho. Ale i současná stabilní devátá pozice se dá považovat za dějinný milník. Nolanův opus tak trumfl hity jako Rain man, Pulp fiction či nejvýše umístěný český film – Spalovač mrtvol. Sám jsem měl možnost se přesvědčit, že zprávy o tom, že nový Joker zcela pohřbil opěvovaný výkon Jacka Nicholsona z prvního dílu série, jsou zcela opodstatněné.
Že se začalo ihned mluvit o pokračování, netřeba dodávat. O účast velmi usiluje Angelina Jolie. Jestli však budoucí scénář počítá se začleněním Catwoman není vůbec jasné.
MetropolisObě české novinky – Jakubiskova Báthory a Brabcův Máj oproti tomu očekávání kritiků nenaplnily. Uvidíme, jak se k tomu postaví diváci.
Pro ctitele klasiky je tu dobrá zpráva. Ve trojdílné edici s bonusy vyšla trilogie Kmotr s remastrovaným zvukem a vyčištěným obrazem. Ve výše zmíněném žebříčku se první díl drží na pěkném čtvrtém místě.
A ještě jedna pecka na závěr: Znalci filmu jistě nepotřebují představovat Langovu průlomovou scifi Metropolis z roku 1926. Jak známo, vydávaná podoba filmu je producenstským paskvilem původní režisérské podoby. Ta byla dlouho považována za ztracenou a až letos se v čísi skříni nalezla jediná poškozená kopie. Odborníci se ihned pustili do její opravy a tento nebo příští rok by mohla spatřit světlo obrazovek. Německý režisér se tak po více než osmdesáti letech dočká rehabilitace.

Z internetu
Projekt wikipedia je v naší republice již dávno zavedenou značkou. Středoškoláci si už bez ní nedovedou představit studijní život a i ostatní uživatelé internetu jistě několikrát služby wikipedie využili. Nedávno se česká verze encyklopedie mohla pochlubit miliontým článkem a že její tvůrci nezahálejí, dokazuje i květnové shromáždění, na němž byly odsouhlaseny stanovy občanského sdružení Wikimedia. To si klade za cíl nebývale rozšířit finanční a mediální podporu svého serveru a zefektivnit práci na všech wikiprojektech (Wikislovník, Wikicitáty apod.). Podrobné informace najdete zde .
Do činnosti organizace se samozřejmě může zapojit každý. Pro nové wikipedisty existuje i projekt Práce na wikipedii v rámci Wikiuniverzity. Podrobnosti zde .

Čžech mjůzik
Ebeni neleníEbeni jsou zpět! Jejich letošní album Chlebíčky sice trochu postrádá klasické hity typu Já na tom dělám, ale jejich slovní a hudební hříčky nezklamou ani tentokrát. Tentokrát si bratrské trio vzalo na paškál tradiční českou povahu a její nešvary. Ať už jde o nebývalý zájem o pseudofolklór (Nejvíc mě ten folkloreček dojímá, když se hraje elektricky s bicíma), chování na silnicích, nebo o stravovací návyky. A kdo bude dobře poslouchat uslyší od Marka i sprosté slovo!
Ze sousedního Slovenska už před nějakou dobou doputovalo poslední CD rockerů Horkýže slíže. Ukaž mi tu tvoju ZOO zdá se nešetří parodiemi nic a nikoho. Přesvědčí vás, že jejich Silný refrén se může srovnávat i s německou legendou Rammstein a nezalekne se mediálních Fakt ani Komisaře Rexe. Zřejmě nejpovedenějším kouskem je však R’n’B soul, song, který musíte slyšet i s klipem.Animage Dana Bárty sice nepředstavuje zásadní průlom v kariéře „nejlepšího českého zpěváka“, nicméně pravověrné fanoušky jistě nové jazz-bluesové variace potěší.
Oproti tomu zářijová deska Sto zvířat Rozptýlení pro pozůstalé mi prozatímLesní zvěř rozporuplné pocity nerozptýlila. Vedle příjemných ne-tak-úplně-ska songů se objevuje spousta šedivého průměru a zcela mi chybí nějaká chytlavá hitovka.
Gipsy czProjekt Gipsy.cz taky nelenil a jejich nová placka už leží v hudebních obchodech, nicméně ještě jsem neměl možnost slyšet Reprezent osobně, takže nemůžu referovat. Ale už se těším.
Ještě si neodpustím tip pro fajnšmekry. Kontroverzní zpěvačka Amy Winehouse nedávno vypustila do světa obsáhlé dvojalbum The other side of Amy Winehouse. Tenhle zajímavý mix soulu, jazzu, popu a bůhvíčeho ještě slibuje standardně skvělý hudební zážitek.

Komiksový trip okurkovou sezónou
DeathNepočítaje potulné kazatele, vraždící maniaky s lebkou na hrudi a barbary s bederní rouškou a velkým ščaklem, za poslední půlrok se nakladatelství Crew trochu zaseklo. V těchto dnech se sice vytasilo s novým dobrodružstvím samuraje Usagiho s názvem Spiknutí draka, ale po slibovaném druhém dílu šestého Sandmana jako by se slehla země. Podle toho, co jsem měl možnost vidět by měla za zmínku stát kniha Mýty: Legendy v exilu s originální zápletkou, ale vzhledem k délce celé série jsem trochu skeptický, zda se někdy dočkáme konce.
V září bychom se měli dočkat zajímavé postkatastrofické sci-fi Y: The Last man. Viděl jsem ji zatím jen v angličtině, ale slibuje zajímavý čtenářský zážitek.

Na věky věků snad už konečně na pultech
Ale neměl bych na Pavlovského příliš žehrat, neboť to vypadá, že snad právě díky jeho distribuční společnosti dorazí do knihkupectví konečně poslední almanach. Právě probíhají poslední přípravy. Tak slavmež!
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 3x, naposledy 4. července 2011 v 09:16:24


Diskuze ke článku

23. září 2008, 13:14
Rozum

Tu píseň jsem samozřejmě znal, ale ten klip je masakr :D
29. srpna 2008, 22:20
Hwaelos

Jen drobné doplnění, coby dobrá zpráva pro milovníky Gaimanových příběhů:
"Začátkem září jde (Sandman, pozn. red.) do tiskárny (pokud tam Viktor nenajde nějaké zásadní chyby), takže by koncem září mohl být venku. Ale jelikož se vždycky může objevit nějaké zpoždění, tak bych ho spíš slíbil na začátek října.
A k Luciferovi: Ano, překlad už je zhruba od dubna (stejně jako k Maxxovi), ale čeká se na podklady."
(viz. Pavlovský na Crew.cz)
Vložení nového komentáře
*
*
*