iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

The best of Ondera 4

Inteligentní internetový kulturní časopis

3.5.2008 02:00
Autor: Hwaelos, Počet přečtení: 1463

Opět po nějaké době vám přinášíme možnost stáhnout si nejnovější skladby Halahojského hudebního guru Ondřeje „Džeje“ Herzána a při té příležitosti se pokusit o kritické srovnání. Autor sám se dožaduje zpětné vazby, takže neváhejte se připojit v diskuzi pod článkem.

Shquiperia

Jak to vypadá, když se spojí elegie s exotickým tématem, sociálním apelem a východní melodií? Jako Shiquiperia. Opravdu silná píseň, která působí zejména podmanivým zajódlováním na konci každé strofy. Jediným nedostatkem dalšího z Ondrových albánských ohlédnutí je fakt, že působivá melodie mohla být košatější a bohatší – potenciál k tomu rozhodně má.
Ke stáhnutí zde.

Třemdavy

Tentokrát se pohybujeme spíše na důvěrně známých územích. Tedy na Pálavě a hlavně v myšlenkách autora, který stvořil citlivou lyrickou skladbu, kráčející v tradici nejlepších folkovin. Rozhodně stojí za to, vychutnat si tenhle song v klidu bez rušivých elementů a opravdu poslouchat, o čem to je.
Ke stáhnutí zde.

O tom to je

Tím jsem si uklidil cestičku pro představení dalšího šlágru, který tentokráte vznikl na objednávku a to dokonce přímo moji. „O tom to je“ rozhodně plní úkol představit vtipně, o co v tej zážitkovkce go. Coby propagační píseň ke školení nových instruktorů posloužila tedy myslím výborně. Z toho plyne nicméně i fakt, že nezainteresovaným se bude tento song zdát jako násilné roubování kostrbatých veršů na „hudbu unylou“, jak lze slyšet v písni.
Ke stáhnutí zde.

De nada

Podobnými porodními problémy trpí i Kein Problem... eee, totiž De nada, skladba vytvořená za účely nalákání účastníků Epesní husťoučké (...) akcičky. S tím rozdílem, že tentokrát text postrádá i vtipné bonbónky kognitivní disonance. Pro Onderovy fanynky povinnost, ale pro mě je těžiště Džejových písniček jinde.
Ke stáhnutí zde.

Don Quijote

A když už jsme u těch akcovních, nedá mi to, abych nepřipojil i link na titulní píseň letního kurzu Don Quiote de. Takový výpal na startu opravdu nečekáte a dává to tušit opravdu vyjímečný počin. Opravdu vyvážený mix propagace, vtipného a přirozeného textu, který v se pomalejších dovětcích posouvá do vážnějších tónů, a úderného refrénu, jenž je hudebně asi tím nejlepším, co jsem u autora dosud mohl slyšet. To je přesně Don Quijote. Jen je škoda, že píseň trochu zastagnuje v každé sloce, kdy se ve smyčce čtyřikrát po sobě zopakuje táž melodická linka. Ale to je drobná vada na kráse.
Ke stáhnutí zde.

Blues o třebíčské radnici

Snad každý zaregistroval před několika měsíci vzepětí nevole, které se zvedlo v třebíčské metropoli proti vedení města. Málokdo již zřejmě zná pozadí celé události a všechny důvody, které k takovému činu vedly, ale blues dává s ironickým odstupem tušit mnohé. Černohumorné komentáře typu „A budeš-li k nám drzý, já odměním tě brzy, nosím s sebou střelnou zbraň.“ dávají vzpomenout na jednu z prvních Herzánovek – Sousedskou. Nyní však již s vycizelovaným stylem tne satira opravdu do živého.
Ke stáhnutí zde.

Budiž hostem

Tahle miniatura zaujme především Halahojský okruh, který už něco zaslechl o Onderově výpravě do vysněné Arménie. Ve dvou strofách zvládne autor s humorným nadhledem shrnout okolnosti, za jakých se jeho pobyt nečekaně skončil a přesto nechybí ani trpčí struna, s níž souzní i příjemně uměřená melodie.
Ke stáhnutí zde.

Na závěr je třeba zmínit, že se jedná o čtvrtý díl série Onderových písní. Ten první (i s jednou updatovanou písní) naleznete pod tímto odkazem, ten druhý pod tímto odkazem a třetí, poslední článek je pod tímto odkazem.
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 4x, naposledy 4. července 2011 ve 13:02:10


Diskuze ke článku

7. května 2008, 17:56
Hwaelos

A vzhledem k tomu, kolikrát jsem si za poslední dny pustil "Třemdavy", svoje osobní hodnocení zvedám na 100% - je to fakt vostrá věc;)
3. května 2008, 10:37
Hwaelos

Další skladbičky se chystají. Už mám doma dvě, které se sem jaksi nevlezly, takže se můžete těšit i na brzké pokračování...
Vložení nového komentáře
*
*
*