iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 9: Ronja, dcera loupežníka - Astrid Lindgrenová

25.9.2016 09:39
Autor: Drobek, Počet přečtení: 2958

Znáte Ronju? Myslím, že spousta z vás ano, ať už jako knihu nebo film. Dnes vybíráme ze studnice příběhů jedné z nejznámějších spisovatelek pro děti.

Skandinávské lesy se hemží nejen trolly, ale i větrnicemi, šedivíky, čumbrky, bludičkami a spoustou jiných podivných, někdy nebezpečných, jindy legračních tvorečků. V těch lesích stojí skála a na ní hrad dvou znepřátelených loupežnických klanů, jimž velí Mattis a Borka. Jak je to možné? Hrad je totiž od obrovské bouře rozdělen propastí, kterou způsobil zásah blesku, na dvě úplně oddělené části. Obě skupiny si vesele loupí, nemají se v lásce a občas si něco provedou, ale nechávají se vcelku žít.

Mattisova dcera Ronja se brzy naučila spoustu dovedností potřebných pro tamní život a běhala, skákakla i jezdila na lyžích líp než leckterý kluk. Jednoho dne spatřila, že na opačné straně průrvy stojí někdo, kdo není veliký a zarostlý jako loupežníci, ale spíš malý a zvědavý jako ona. Byl to Birk, syn Borky, druhého vůdce. Zezačátku se Ronja s Birkem moc nesnáší, ale zanedlouho jim přestane záležet na sporech jejich otců a skamarádí se. Začnou spolu prožívat spoustu příhod v lesích i na hradech, veselých i napínavých, a párkrát si zachrání život - nebudu vám moc prozrazovat, kdyby vás přečtení Ronji ještě čekalo :).

Vždycky, když jsem si v této knize četla, jsem pak měla chuť vyrazit do lesa a moct si tam jen tak žít. Jako Ronja, když se toulá mezi skřítky nebo třeba když "uteče z domu". Mattis se totiž doví o jejím přátelství s Birkem a po velké hádce Ronja odchází z hradu. Žije přes léto v jeskyni, kde se k ní připojí i Birk, a společně se o sebe musí postarat, je to jako na takovém drsnějším táboře. Že by bylo skvělé, kdyby někde u vás bylo taky takové místo?

Úkol:

Vyražte ven a představte si, že hledáte jako Ronja místo, kde byste se mohli ukrýt a žít. Co byste od takového místa mohli chtít: aby bylo na odlehlém místě a nikdo vás nenašel (tedy co nejméně známé - slavná jeskyně u města nebude to pravé), aby se tam dalo nějak schovat před deštěm, aby tam někde tekla voda, ale nehrozila povodeň, aby tam bylo dřevo na oheň, a taky aby tam bylo hezky... Zkuste najít místo, které bude splňovat co nejvíc z uvedeného a klidně i vaše vlastní požadavky, pokud budou rozumné. Vyražte na výpravu sami nebo s někým - to je na vás. Budeme čekat na vaše vyprávění o cestě i o místě a fotky, samozřejmě si putování užijte a pozorně sledujte přírodu kolem sebe :).

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (26. září) 9:50 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
Vytvořila 25. září 2016 v 09:49:02 Drobek. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*