iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č.7: Velká šestka - Arthur Ransome

23.9.2016 05:30
Autor: Nancy Blacketová, Počet přečtení: 967

Jakožto Nancy s přezdívkou podle dívky z knih Arthura Ransoma jsem si nemohla odpustit dát sem alespoň jednu Ransomovku, i když v téhle se vlastně nevyskytuju... I tak je v knize zajímavý příběh party dětí, podle mamky je určena mladším čtenářům, ale já z toho asi nikdy nevyrostu. 

Kniha se odehrává na východoanglickách řekách, kde se klub Lysek stará o ochranu ptactva. Do klubu patří nejstarší chlapec Tom Dugeon, který byl v minulé knize nucen pustit po vodě velký motorový člun, jehož posádka vědomě ohrožovala vzácné lysčí hnízdo. Dále také dvojčata Levka a Pravka, ty jsou ale zrovna na prázdninách, ve vesnici Horningu, kde bydlí, je teď jen jejich táta- právník. Dalšími členy jsou tři mladší kluci, dříve si na své loďce Smrt a sláva hráli na piráty, teď ale pomáhají, jak můžou. A letos zase mají přijet na pár týdnů Dick a Dorotka Callumovi, kteří budou bydlet u jedné známé jejich maminky. Ale chvíli před jejich příjezdem se všechno začne kazit. Na řece někdo odvazuje a pouští po vodě plachetničky i větší motoráky, vždycky ale v místě, kde právě kotví Smrt a sláva. A kvůli tomu, co kdysi udělal jejich kamarád Tom téměř nikdo nepochybuje o jejich vině. Když se rozhodnou z Horningu na pár dní odjet do jiného města, v noci tam také několik lodí uplave a ještě navíc se z loděnice ztratí spousta řetězových spon. Vina samozřejmě padne také na chlapce. Tím spíš, že mají najednou spoustu peněz. Jenže jejich známý rybář jim prozatím zakázal mluvit o tom, že je utržili za rekordně velkou rybu.

Po příjezdu Dicka a Dorotky jim smutně oznamují, že z prázdin asi nebude nic, protože kluci brzy dostanou zákaz vyplouvat na řeku. Ale rodiče Dicka a Dorotky jsou vědci a oni se zřejmě naučili některým způsobům uvažování od nich. A Dorotka navíc z různých detektivních příběhů. A tak si z kůlny vytvářeji Scotland Yard, sbírají stopy a pátrají po pravém zločinci.

Poté, co chlapci najdou v komíně své loďky balíček s částí řetězových spon, se pátrání rozjede na plno. Dorotka často sedí zamyšleně u stolu a tahá se za cop. Na otázky odpovídá, že se snaží přemýšlet jako ten zločinec a přijít na to, co udělá. Díky tomu také udělají na komíně lodi několikrát nový nátěr a po několika dnech na něm opravdu ráno najdou obtisk ruky...  Soudní přelíčení se blíží a tak se všemi důkazy (i s komínem) potřebují předstoupit před právníka- tatínka Levky a Pravky. Večer před schůzkou se naskytne nečekaná příležitost. Do města totiž přijede jejich známý rybář. A dovolí jim, udělat ze své lodi "krvácející mládě na nalákání tygra". Postupně ve dvojicích hlídkují u lodi s fotoaparátem... A pak ráno doprostřed schůzky s právníkem přibíhá vítězoslavně Dick a v ruce drží fotografii. Zdržel se jejím vyvoláváním, ale teď už je vše jasné. 

 

Úkol:

V knize se Dorotka snažila přemýšlet jako někdo jiný. To si teď vyzkoušíte i Vy. 

Z následujících možností vždy vyberte tu, o které si myslíte, že ji vybere nejvíce ostatních účastníků.

1. sokol - orel - káně - jestřáb

2. napiš jeden měsíc v roce

3. plíce - srdce - játra - slezina - ledviny

4. napiš jedno číslo od 1 do 10

5. křížek - čtvereček - trojúhelník- vlnovka

6. napiš jednu potravinu

7. lípa - dub - buk - javor 

8. napiš jeden den v týdnu

9. napiš určitý počet teček

10. napiš jednoho účastníka z tabulky hráčů

Bodování: bodovat budeme kolik odpovědí máte shodných s kolika účastníky.
 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Úkol byl dnes zveřejněn brzy, v 5:30, to ale (předpokládám) nikdo z vás vzhůru nebyl a tak odpovědi posílejte do zítřka (24.žáří) 6:30 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
Vytvořila 18. září 2016 ve 13:04:02 Nancy Blacketová. Upravováno 3x, naposledy 23. září 2016 v 05:36:25, Nancy Blacketová


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*