iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 6: Tajemná Řásnovka - Jaroslav Foglar

22.9.2016 06:24
Autor: Drobek, Počet přečtení: 1325

Další foglarovkou, kterou v Read Me představíme, je Tajemná Řásnovka. Vypráví o Jindrovi Sochorovi, o jeho klubu Stráži Řásnovky a o samotné čtvrti s takto zajímavým názvem.

Příběh začíná dost pohnutými událostmi - po problémech ve škole a doma se Jindra jednou narychlo rozhodne utéct z domu. Neví, co bude dělat, kde bude spát a co bude jíst, až mu dojde malá zásoba peněz, ale hrozně se snaží - dojede do vzdálené neznámé čtvrti Řásnovka, vydělává si pomocí v kuchyni jednoho hostince a spí v jakémsi dvorku a třese se zimou. Nakonec se rozhodne vrátit se a svěřit se se vším třídnímu učiteli, který má pochopení, promluví s rodiči a Jindra získá opět naději na klidnější život. Tím ale dobrodružství jen začíná - při první výpravě se totiž seznámil s kluky z Řásnovky, kteří právě zakládají klub, a přidává se k nim. Stráž Řásnovky, jak klub pojmenují, zažívá mnoho příhod a dobrá i špatná období. Hledání klubovny, záchrana topícího se chlapce, příkoří od jiných part, další hledání klubovny, obhájení kamarádova autorského práva na složitou deskovou hru Fan - Tan...

Řásnovka dokonce existuje. Není to ovšem čtvrť, ale ulice v Praze, jejíž jméno si J. Foglar pro knihu vypůjčil. A s dnešním úkolem bude souviset ještě tento krátký úryvek:

"Jen Otík, vytrvalec a nezmar, odešel ještě 'hledat štěstíčko'. To znamenalo, že se bude potloukat osvětlenými, oživenými ulicemi a upřeně bude hledět na zem, až něco najde. Už častokrát tak našel cenné věci, ba i drobné peníze. Jiní hoši nenašli nikdy nic. Ale on, kdykoliv si řekl, že 'jde hledat štěstíčko', vždycky něco našel!"

Úkol:

Úkol se bude skládat ze dvou částí:

1. Jděte "hledat štěstíčko". Návod je v úryvku z knihy výše, napište nám, zda a co jste našli, nejlépe i vyfoťte. Stačí jen maličká věc.

2. Najděte ulici s nejzajímavějším názvem ve vašem městě nebo části města. S názvem, který zní tajemně jako Řásnovka, nebo má zvláštní příběh, jak vznikl, nebo si o něm myslíte, že na rozdíl třeba od takové ulice Míru, která je úplně všude, tenhle název je specialitkou vašeho města. Vyfoťte se s cedulí s tímto názvem, vyfoťte i to, jak ulice vypadá a zkuste o názvu zjistit co nejvíc.

Pokud ve vaší obci nejsou jména ulic, najděte a vyfoťte nejzajímavější, nejhezčí, nej- ulici, která u vás je. Nebo nám pošlete místo, kterému se u vás nějak zajímavě říká, a zkuste zjistit, proč. A dožeňte body při hledání štěstíčka :).

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (23. září) 7:13 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
 
Vytvořila 22. září 2016 v 06:29:48 Drobek. Upravováno 3x, naposledy 22. září 2016 v 07:18:51, Drobek


Diskuze ke článku

22. září 2016, 18:19
doltyna (přihlášený)

ulice

Evropská
Vložení nového komentáře
*
*
*