iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 5: Tajemství karet - Jostein Gaarder

21.9.2016 06:32
Autor: Drobek, Počet přečtení: 2024

Z Norska přes celou Evropu až do Athén? A ještě se přitom vydat na tajuplný ostrov a dokonce i do historie? To zvládnou v dnešní knize Hans Thomas a jeho táta, když se vydají na velkou cestu autem, aby našli ztracenou maminku.

"Nechala jenom vzkaz, kde nám sdělila, že dostala práci v cizině a že neví, kdy se vrátí. Takové vzkazy lidé nenechávají, když odjíždí na týden nebo na dva. Ale maminka je pryč víc než osm let."

Tátovi se synem pořád chybí, takže se rozhodnou ji hledat. Stopu mají, stačí vzít auto a vyrazit. Projíždějí několika státy a ocitnou se i na lodi, než doputují až do Athén, ale jejich cesta není vůbec obyčejná. Hanse Thomase provázejí různé prapodivné příhody a občas potkává zvláštního skřítka, o kterém táta tvrdí, že je jen výplod klukovy fantazie. Zážitky se začínají proplétat a rozklíčovat je má Hans Thomas ve chvíli, kdy se mu do rukou dostane takzvaná kolibří knížka - maličká knížečka, čitelná pouze s lupou, ve které je drobným písmem zapsán příběh, do kterého jakoby i on sám patřil. Částečně tedy čteme o cestě Evropou a vždycky, když si Hans Thomas udělá chvíli na tajné čtení na zadním sedadle auta, se ponoříme do záhadných dobrodružství odehrávajících se na tropickém ostrově, jakoby v jiném světě. Světě, kde postavy zobrazené na obyčejných kartách vystoupily z obrázků a začaly žít. Nebo ne?

Knihy norského učitele a spisovatele se často zabývají filosofií a vztahy mezi lidmi. I když se zdá, že to jsou spíš dospělácká témata, dokáže je předat velmi zábavně a zajímavě. Znalkyně Ráďa dále doporučuje například Dívku s pomeranči, Principálovu dceru nebo slavný Sofiin svět. A po přečtení této knihy už taky neuvidíte obyčejné karty, zvláště některé důležité postavy jako srdcové eso nebo žolíka, nikdy jako dřív.

Úkol:

Sežeňte nebo vyrobte co nejmenší knížečku a zkuste do ní malinkým písmem zapsat nějaký zajímavý, ne moc dlouhý příběh. Více bodů je za vlastnoručně vyrobenou knížku a vymyšlený příběh.

Určitě pošlete fotky výroby i výsledné kolibří knížky.

Za tip a předčítání přímo v Athénách děkuji Rádě.

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (22. září) 6:59 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
 
Vytvořila 21. září 2016 v 06:53:55 Drobek. Upravováno 2x, naposledy 21. září 2016 v 07:09:21, Drobek


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*