iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 4: (Ne)obyčejný kluk - R. J. Palaciová

20.9.2016 03:35
Autor: Drobek, Počet přečtení: 1013

Zajímalo vás někdy, jak se asi cítí člověk, na kterého z nějakého důvodu všichni hledí? Třeba protože vypadá jinak než ostatní? V dnešní knize naleznete pohled na svět Augusta Pullmana.

Auggie se narodil jako lékařský "zázrak" - nedávali mu příliš šancí, že by se dožil dalšího dne. Zvládl to, zůstal mu však zdeformovaný obličej a musel často podstupovat operace. "Nebudu vám popisovat, jak vypadám. Ať si už představíte cokoliv, tak je to ve skutečnosti ještě mnohem, mnohem horší." Setkáváme se s ním na podzim, kdy má jít poprvé do školy, ale rovnou do páté třídy, protože doteď ho kvůli častým operacím učila doma maminka. Moc netuší, co ho čeká. Jak ho spolužáci přijmou? Budou rozpačití, budou se mu smát, nebo se mu podaří je přesvědčit, že je "obyčejný kluk" jako oni?

Aby toho nebylo málo, kniha nenabízí pouze Auggieho pohled na první školní měsíce, ale v dalších částech knihy si můžete přečíst, jak to všechno vidí třeba jeho kamarádi Jack a Summer, jeho sestra Olivia, její přítel a opět Auggie. Čtenář se u čtení postupně vžívá do všech postav a začíná trochu poodkrývat, jak se asi člověk s nějakým významným postižením může cítit. Přesto, že jde spíš o vážné téma a při čtení je hodně o čem přemýšlet, je kniha laskavá a místy dost vtipná.

"Pak mi Jack zašeptal: 'Auguste, to budeš pořád vypadat takhle? Nemohl bys jít na nějakou plastickou operaci?'
Usmál jsem se na něj a ukázal prstem na svůj obličej. 'Prober se! Takhle vypadám po plastické operaci!'
Jack se plácnul dlaní do čela a začal se hystericky smát.
'Toho doktora...bys měl...postavit před soud!' Sotva byl schopen ze sebe mezi výbuchy smíchu něco srozumitelného dostat. pak už jsem se taky neovládl, a i když nás pan učitel Roche rozsadil, smáli jsme se jako blázni dál."

Nejoblíbenějším Auggieho svátkem v roce byl Halloween, hádejte proč? Protože se mohl stejně jako ostatní přestrojit a užít si jediný den v roce, kdy na něj všichni nezírají a nejsou vyděšení kvůli tomu, jak doopravdy vypadá.

Úkol:

Vezměte si masku nebo helmu, která vám bude zakrývat celý obličej (samozřejmě byste přes ni měli moci vidět a dýchat) a vyražte v ní na procházku. Buďte venku nejméně půl hodiny, navštivte nějaké veřejné místo uvnitř (obchod, knihovna, nádraží, ...) i venku (náměstí, park, zastávka, ...), promluvte aspoň se třemi lidmi. Pozorujte, jak se na vás lidi dívají, jak se k vám chovají, jak s vámi mluví.

Pošlete nám fotku, jak jste vypadali, a klidně i fotky z procházky. Napište nám taky, kde jste všude byli, co jste dělali a jaké bylo vaše pozorování lidí zpoza masky. Klidně se rozepište.

Neberte si radši nic, co by mohlo připomínat zloděje (např. černá kukla) nebo něco dalšího zákeřného. V případě ohrožení lidem vysvětlete, že plníte úkol v soutěži.

Za tip děkuji Maaristanovi, na jehož blogu jsem se o knize dočetla.

 

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (21. září) 6:45 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
 
Vytvořila 20. září 2016 v 03:45:09 Drobek. Upravováno 2x, naposledy 20. září 2016 v 04:07:11, Drobek


Diskuze ke článku

20. září 2016, 11:05
Nancy Blacketová (administrátor)

Ještě že nejsem účastník,

fakt by mě štvalo, že jsem si včera od Čápa nepůjčila tu masku, kterou nám nabízel v klubovně.. ale stejně jsem mohla, jakože "Plníme úkoly s vámi" :-D
Vložení nového komentáře
*
*
*