iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 11 : Fimfárum - Jan Werich

27.9.2016 06:00
Autor: Nancy Blacketová, Počet přečtení: 2371

Autor: Oťas
Tato kniha obsahuje 19 příběhů, z nichž každý má svůj vlastní děj a jeden na druhý nijak nenavazuje. Každý z nich je jak moderní pohádkou pro děti, tak i filozofickým dílkem s propracovaným jazykem pro dospělé. Z příběhů plyne morální, nebo jiné ponaučení.

Obecnou charakteristikou všech devatenácti příběhů je, že v nich vystupují záhady a někdy nadpřirozené síly a kouzla. Některé pojednávají o prvotní zdánlivé prosperitě špatných lidských vlastností, jako je lakota, zloba, lenost nebo chtíč, jež se následně každému vymstí. Z příběhů tudíž plynou lidová ponaučení, jako z rčení „Kdo chce moc, nemá nic!" nebo „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní pak spadne!".

Pro příklad třeba pohádka, podle které se celá kniha jmenuje- Fimfárum.

Tato pohádka vypráví o Kováři, který žil ve vesnici jménem Nejdedál. Měl hezkou, ale hloupou ženu, která si začla milostý zvtah s prvním lokajem knížete pána, jemuž patřila vesnice Nejdedál. První lokaj se poté chtěl kováře zbavit, aby jemu a jeho milence, která byla kovářovou ženou, nestál v cestě. Naléhal tedy na knížete pána s tím, že „kovář zlobí" a „měl by se potrestat". Pak navrhne i několik trestů, v podobě úkolů, které když splní, dostane kovář řádně zaplaceno, ale pokud ne, „bude viset". První lokaj si navymýšlel různé hlouposti jen, aby kováře dostal na šibenici. Kovář ale všechny úkoly splnil a ještě se mohl radovat z vydělaných peněz. Měl totiž pomocníky v řadách nadpřirozených sil. Setkával se s čertem a s vodníkem, kteří mu s plněním úkolu vždy pomohli. Až přišel poslední úkol. Kovář měl knížeti pánu opatřit fimfárum! To je věc, o které nikdy nikdo neslyšel a tak si první lokaj liboval, že se jej konečně zbaví. Ale jak to tak bývá, dobro zvítězilo nad zlem a kovář, společně s pomocí čerta fimfárum sehnal. Musel však čertu zaplatit třemi hříšnými dušemi. fimfárum byl v podstatě proutek, kterým když jeho majitel švihnul ve vduchu, všichni v jeho okolí znehybněli až do dalšího švihnutí. Nakonec došlo k hádce, jež zaměstnala všechny lidi z vesnice a přiměla je vyběhnout ven, když v tom kovář švihl fimfárem, vše tím znehybněl a poté hodil fimfárum do ohně, aby kvůli němu přislíbené duše nepropadly čertu. Na památku toho zůstal v nejdedáli památník ze znehybnělých lidí a zvířat, které už nikdo fimfárem znovu nerozhýbal.

 

Úkol:

Úkolem je sepsat soubor rad, které byste dali záporným hrdinům příběhů, aby neskončili tak, jak nakonec dopadli, ale poučili se dříve, než bylo pozdě.

Hlavně ale spoléhejte na čest, živte v sobě dobré vlastnosti a ty špatné utlačujte! Po přečtení knížky Fimfárum budete zase o něco lépe vědět, že zákeřnost, zloba, lstnost a závist by byly toxické vůči vám samotným.

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (28.žáří) 6:00 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.
Vytvořila 27. září 2016 v 05:58:38 Nancy Blacketová. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*