iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 4: Dva divoši - Ernest Thompson Seton

4.10.2015 06:45
Autor: Drobek, Počet přečtení: 3998

Jestli chcete vědět něco o Indiánech, jak se hra na indiánský život daří klukům vašeho věku, vyzkoušet si něco podobného sami a ještě se u toho pobavit, přečtěte si jeho Dva divochy!

Hlavním hrdinou knihy je Yan, hoch z města s přísnými rodiči, který využívá každé možnosti, jak se dozvědět něco o přírodě. Nikdo ho ale moc nechápe a příležitostí sehnat informace nebo se sám vydat do lesa není mnoho.

Všechno se změní, když rodiče na radu doktora pošlou Yana na venkov k rodině Raftenových. S jejich synem Samem se brzy skamarádí a spolu začínají zkoušet žít po indiánském způsobu bez moderních vynálezů - postavit si přístřeší bez hřebíků, vyrobit si luk, oblečení, mokasíny, rozdělávat oheň bez sirek a spoustu dalšího. Radí jim zkušený bývalý lovec kožešin a znalec Indiánů Caleb Clark. Do kmene "dvou divochů" je později přijat i Guy "Zelenáč", když kluci poznají, že je otravuje jenom proto, že se mu jejich hra na indiány hrozně líbí. Později Guy dokáže, že i on může vykonat nejeden záslužný čin.

V létě dokonce kamarádi táboří ve svém týpí celé dva týdny a učí se, hlavně s Calebovou pomocí, dalším dovednostem. Stopování, střelbě z luku, poznávání rostlin a zvířat... A můžeme snad prozradit ještě to, že po všech dobrodružstvích má na konci knihy kmen už více než tři členy.

Báječné je na Dvou divoších to, že jsou vlastně příběhem i příručkou doplněnou spoustou nákresů na okrajích stránek i užitečných návodů přímo ve vyprávění. Najdete v nich náčrt stanu týpí, rady, jak stopovat zvěř, návody na výrobu luku, šípů, mokasínů, přehrady a dalších věcí. Také v ní najdete "indiánskou moudrost" - spoustu drobných postřehů, jak se chovat v přírodě a k přírodě. Můžete si tedy vzít knížku s sebou na výpravu a s kamarády nebo sami zkusit něco z toho, co Yan, Sam a Guy prožívali v kanadských lesích.

 

Řekli jsme si, že ušití indiánského stanu týpí nebo třeba výroba luku a šípů jsou možná trochu na delší dobu než pouhý jeden den. Proto jsme pro dnešek zvolili výrobu nějakého menšího předmětu po vzoru Indiánů.

Úkol:

Vyrobte si indiánský talisman - váček na krk, kterému se někdy říkalo "medicína" (ale nejí se to). Používali jej Indiáni z oblasti Velkých jezer na severu Ameriky. Spočívá v tom, že si z kusu látky nebo kůže vyrobíte malý pytlíček, který se dá zavázat a pověsit na krk. Můžete jej pomalovat, ozdobit korálky, třásněmi, výšivkou... na co si troufáte a co se vám bude líbit :)

Návod, jak vyrobit váček, najdete například zde.

V další části úkolu je třeba váček naplnit. Jděte na zahradu, do parku nebo dál do přírody za město, klidně i na delší výpravu. Po cestě se dobře dívejte kolem sebe a hledejte přírodniny, které by se hodily do vašeho váčku. Hodí se věci, které třeba pěkně vypadají, zajímavě voní či není úplně lehké je najít. Nejlepší jsou takové předměty, které se vám osobně líbí, něco vám připomínají nebo pro vás něco důležitého znamenají.

Naše tipy: bylinky, usušené voňavé listy (ostružin, malin atd.), kousek ztvrdlé smůly, kterou najdete na stromě, zajímavé peříčko, malý kámen, ulita, sviteček březové kůry, na který můžete indiánským obrázkovým písmem napsat něco ze svého života... ale určitě vás napadne po cestě spousta vlastních nápadů!

Indiáni do něj dávali předměty, o kterých věřili, že je ochrání před nepřívětivými duchy. Ať věříte, nebo ne, že může mít tento talisman takovou moc, dejte si s jeho výrobou záležet a nechte si ho jako vzpomínku na letošní podzim a třeba i na Read Me :)

Napište nám, jak jste vyrobili váček a jak probíhalo vaše hledání, co dát do něj. Kam jste se vypravili, co jste zažili a co jste pak do svého talismanu dali. Připojte fotku nebo obrázek vašeho váčku a klidně i nějaké fotky z vaší cesty.

Pozor: Nechť při plnění dnešního úkolu nezahyne žádné zvíře ani chráněná rostlina! 

 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

Odpovědi posílejte do zítřka (5. října) 6:45 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

Vytvořila 4. října 2015 v 06:45:43 Drobek. Upravováno 1x, naposledy 4. října 2015 v 06:47:45, Drobek


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*