iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 14: Divoši - Lucie Lomová

14.10.2015 07:00
Autor: Drobek, Počet přečtení: 1165

Z důvodu, který se brzy dozvíte, jsem chtěla jako poslední letošní knihu vybrat něco od českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Ale našla jsem něco možná ještě lepšího - komix!

Jestli někdo znáte komix o myškách Anče a Pepíkovi, tak vězte, že Divochy kreslila stejná autorka. Jsou výborní! Námětem pro tento komix byla ta část Fričova života, kdy s sebou jednoho krásného roku přivezl do Evropy Červíčka. Zní to divně?

Alberto Vojtěch Frič byl cestovatel a badatel, který na přelomu devatenáctého a dvacátého století začal jezdit do Jižní Ameriky a prozkoumávat neprobádané oblasti. Vracel se jednak s úžasnými poznatky a památkami na do té doby skoro neznámé indiánské kmeny, druhak s kaktusy, které pěstoval i prodával sběratelům a muzeím, aby tak získal peníze na další cesty. S indiánským kmenem Čamakoko se velmi spřátelil, a proto ho trápilo, když při jedné své návštěvě viděl zesláblé a zbídačené přátele, které ničila podivná nemoc. Jeden z Indiánů, Čerwuiš Piošád Mendoza, se nabídl, že s Fričem pojede do velkého města a nechá se vyšetřit. Nepovedlo se to ale ani v Concepciónu nebo Ascunciónu, ani v Buenos Aires a Frič se nakonec rozhodl vzít Čerwuiše s sebou do Evropy. Strávil s ním v Čechách více než rok, pořádali přednášky o jihoamerických Indiánech, začali Čerwuišovi říkat českou přezdívkou Červíček a podařilo se také vyléčit jeho nemoc. Červíček velmi dobře pozoroval svět kolem sebe, aby o něm po návratu domů mohl podat zprávu. Vyprávěl však svým kamarádům tak podivné věci, že ho ztloukli a vyhnali z kmene, protože si mysleli, že lže - a přitom mluvil jenom pravdu, když povídal o letadlech, vlacích, elektřině nebo ledu a spoustě dalšího.

Dnes zkuste najít někoho, jako byl A. V. Frič, a zjistit nějaké zajímavosti o Jižní Americe. Brzy se vám budou hodit...

 

Úkol:

Pokuste se, i když to může být hodně těžké, najít někoho, kdo navštívil Jižní Ameriku. Nechte si od něj povyprávět pár zážitků - nezáleží na tom, jestli naživo, telefonem či e-mailem. Napište nám, jak probíhalo a povedlo se vaše hledání a co zajímavého jste o Jižní Americe zjistili.

Pokud by se vám někomu vůbec nepodařilo nikoho najít, napište nám aspoň, jak probíhalo vaše pátrání, a zjistěte něco zajímavého o Jižní Americe z knih nebo internetu (i když za to nebude tolik bodů).

 

Odpovědi posílejte do zítřka (15. října) 7:00 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, že máte ve svém profilu vyplněnou adresu (stačí i neveřejně), případně ji prosím doplňte nebo nám ji pošlete e-mailem.

Podívejte se taky, jestli máte přidělené body za úkoly, které jste splnili a jsou již vyhodnocené, díky.

Zítra v 17:00 sraz na chatu Iklubovny, zapisování posledních bodů a vyhlášení výsledků hry!

Vytvořila 14. října 2015 v 07:00:50 Drobek. Upravováno 1x, naposledy 14. října 2015 v 07:02:36, Drobek


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*