iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 1: Cesta kolem světa za 80 dní

1.10.2015 05:45
Autor: Drobek, Počet přečtení: 4797

První úkol je tady! Začneme klasikou, kterou sice napsal Jules Verne už před mnoha lety, ale dodnes ji rádi čteme. Koho by nenadchly daleké cesty?

 

Asi znáte animovaný seriál o Willym Fogovi, kde cestovatelská dobrodružství zažívají zvířátka. Je natočen právě podle naší dnešní knihy, kde se ještě hlavní postava jmenuje Phileas Fogg, je to člověk a píše se rok 1872.

Jde o pána kolem čtyřiceti let, který žije svůj život naprosto přesně - ve stejnou dobu každý den vstává, jí, chodí ven... než se jednou zapřede při setkání s přáteli v Reformním klubu do rozhovoru o právě dokončené železniční trati v Indii. Spočítal, že díky ní je možné vykonat cestu z Londýna kolem celého světa za 80 dní. Ostatní mu nevěří a dělají si z něj legraci, proto se s nimi vsadí, že tuto cestu vykoná. Vsadí půlku svých úspor - druhou půlku pak utratí za cestu.

Phileas Fogg dohraje partii své oblíbené karetní hry, rozloučí se a ještě ten večer doma oznámí svému novému sluhovi Proklouzovi (francouzsky Passepartout), že má deset minut na to, aby oběma sbalil nejnutnější potřeby na cestu kolem světa. Zešílel? Nikoliv. Podle přesného plánu se vydává na cestu, kde ho sebemenší zaváhání při přestupu mezi lodí a vlakem může stát vítězství. To však ještě netuší, že indická železnice na tom není tak úplně dobře, takže bude muset jet kus cesty na slonech, že zachrání krásnou indickou dívku Audu nebo že budou s Audou a Proklouzem čelit pronásledování a přepadení. Napínavé příhody čekají na cestovatele každý z pečlivě vyměřených osmdesáti dnů. A vy, pokud je neznáte ze seriálu, si o nich určitě přečtěte v této dobrodružné a zábavné knížce.

Vy si dnes zkusíte také naplánovat cestu kolem světa. Protože ale od vydání Verneovy knihy uběhla řádka let, musíme si tento úkol ztížit jinak, než limitem osmdesáti dnů :) Užijte si cestování prstem po mapě - kdo ví, třeba některý z těchto států za několik let sami navštívíte!

 

Úkol:

Vaším prvním úkolem bude navrhnout cestu kolem světa, která bude splňovat níže zadané pokyny. Vezměte si na pomoc internet nebo atlas (ne příliš starý), kde najdete mapu s vyznačenými státy. Je jedno, kudy přesně státem projedete, neřešíme, kudy vedou cesty a koleje, důležité je, aby sousedil se státem, do kterého chcete pokračovat, nebo aby se do něj dalo dostat lodí. Pokud by bylo nejasné, které státy se počítají, budeme úkol hodnotit podle této mapy, kterou si můžete stáhnout.

Svou odpověď můžete poslat na naši mailovou adresu jako vypsaný seznam států, kterými postupně projdete, nebo mapu, ve které bude zakreslen postup. Pozor, nemůžete vůbec použít letadlo, protože je příliš drahé.

Vaše cesta začíná v Dakaru, hlavním městě Senegalu. Dojeďte kolem světa znovu do toho města!

Pokyny:

1. Rovnoběžky

Aby byla cesta kolem světa pořádná, nestačí dojet k severnímu pólu a tam jej pěšky obejít :) Proto nyní nemůžete jet severněji než nad rovnoběžku 20 stupňů severní šířky, ani jižněji než pod rovnoběžku 20 stupňů jižní šířky. Můžete projíždět státy, jimiž tyto hranice prochází, ale nesmí ji překročit, když budou chtít přejít do dalšího státu. Nevíte-li přesně, jak to s těmi rovnoběžkami je, hledejte v knihách, na internetu, nebo si klidně nechte od někoho poradit.

2. Loď

Zajímavé omezení plyne pro váš postup lodí - smíte s ní jet do dalšího státu pouze přímo na východ! Neboli na mapě jenom doprava, žádným jiným směrem. Přitom je jedno, jak daleko lodí poplujete.

3. Pas

Máte s sebou cestovní pas, ale ten má jen omezený počet stránek na razítka a víza z hraničních kontrol, a vy se proto musíte snažit navštívit co nejmenší počet států.

Bodování: Budeme hodnotit, zda jste splnili první dva pokyny (nepřekročili jste vymezený pás a lodí jste jeli vždycky jenom přímo na východ), a pak to, jak dobře se vám podařilo splnit třetí pokyn - co nejméně států.
 

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz.

 

Odpovědi posílejte do zítřka (2. října) 5:45 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

 

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.

zdroj mapy: http://beoriginals.cz/wp-content/uploads/velka_mapa_sveta.jpg

Vytvořila 1. října 2015 v 05:32:45 Drobek. Upravováno 6x, naposledy 1. října 2015 v 05:44:31, Drobek


Diskuze ke článku

2. října 2015, 18:39
Drobek (administrátor)

První body

Už jen pár odpovědí a budeme mít vyhodnocen první úkol, body budou ještě dnes večer :)

1. října 2015, 20:29
Drobek (administrátor)

Čas se krátí

Neodkládejte to - na poslání řešení máte čas do 5:45 ráno, už jen devět hodin... Čekáme na vaše maily :)
 

1. října 2015, 19:34
Drobek (administrátor)

Lori:

Ani malinkaté :)

1. října 2015, 19:31
Lori (přihlášený)

dotaz

s lodí nesmí být ani malinkaté ůhyby?
1. října 2015, 18:57
Drobek (administrátor)

Mátýsku:

Posílej na readme@spjf.cz.

1. října 2015, 18:56
Drobek (administrátor)

ElivWhite:

Nene, stačí napsat za sebou státy, kterými budeš projíždět. Stačí, aby se sebou sousedily, nebo se z jednoho do druhého dalo dojet na lodi (když pojedeš jenom na východ). Vlaky neřeš :)

1. října 2015, 18:30
mátýsek (přihlášený)

jaká emajlová adresa

jaká emailová adresa já ji neznám.
1. října 2015, 18:23
ElivWhite (přihlášený)

Dotaz

Musime presne napsat od kud kam jedeme a cim? Napriklad: Z mesta ..... dojedeme do mesta .... vlakem.
Predem dekuji za odpoved.
1. října 2015, 17:57
Drobek (administrátor)

Malealo:

Minipříběh klidně napiš, rádi si ho přečteme :) Nebudou za něj ale body navíc, protože to není řečeno v zadání úkolu. Těšíme se!

1. října 2015, 17:53
Maleala

Odpověď - strohá nebo rozsáhlejší?

Zdravím, mám dotaz ohledně zasílání odpovědi. Mám to zpracované a nevím, zda mám odpověď odeslat pouze jako strohý výpis "navštívených" zemí nebo smím vytvořit "mini příběh" (=jedeme sem, pokračujeme tudy...) ??? Děkuji
1. října 2015, 15:14
Drobek (administrátor)

Jenom kolem rovníku

Pozor, nikde po cestě nepřekročte 20° rovnoběžku, ani severní, ani jižní! Když zjistíte, že jste poslali špatné řešení, můžete se ještě stihnout opravit - pošlete nám řešení znovu na mail.

1. října 2015, 14:54
Čáp (administrátor)

Nejen, že nesmíte lodí zahnout, ale nesmíte ani vyplout jiným než východním směrem - tj. plujete pouze po rovnoběžce zleva doprava (kterou si vyberete, je na vás, ale nesmíte překročit 20°).

1. října 2015, 14:47
Drobek (administrátor)

Lodí pouze přímo

Přichází první odpovědi. Ještě jednou připomínám, že lodí můžete mezi dvěma státy jet pouze přímo na východ, tedy doprava na mapě - nemůžete s ní ani trochu zahnout.

1. října 2015, 12:18
Drobek (administrátor)

Šedému Orlovi:

Body udělujeme v době do čtyř dnů od uzavření úkolu, viz pravidla. To je ale nejpozdější doba, většinou to stíháme dřív, třeba do dne nebo do dvou. A hodnotíme jen ty odpovědi, které do mailové schránky přijdou do 24 hodin od vydání úkolu.

1. října 2015, 12:01
Šedý Orel (přihlášený)

posledni dotaz

Ještě bych měl snad poslední dotaz: body se udělují ihned potom co odpověď dorazí anebo až příští den když je nový úkol nebo když odpoví všichni?
1. října 2015, 11:33
Šedý Orel (přihlášený)

Odpoved

Dobře, takže to snad bude fungovat. Ještě jestli o to mohu požádat, mohl by jsi mi napsat vždy zprávu když přijde odpověď ode mne, avych věděl že to bezpečně došlo :)
1. října 2015, 11:16
Drobek (administrátor)

Šedému Orlovi:

Jenom na mail. Ale můžu tě ujistit, že tvá odpověď už přišla :)

1. října 2015, 11:09
Šedý Orel (přihlášený)

odpověď

Dobře, taky díky. Mám ještě jeden dotaz: píšu z mobilu takže není úplně jisté zda se mi email s odpovědí odešle, takže pokud ne tak je jiná možnost jak odeslat úkol než na email?
1. října 2015, 10:57
Drobek (administrátor)

Šedému Orlovi:

Nejde to ani z Venezuely, ani z Brazílie. U Brazílie je to přímo vidět na mapě, že celá leží níž než Senegal. U Venezuely to už tak zřejmé není, ale dá se změřit, že je taky celá položena jižněji. Kdybychom tedy jeli doprava, přímo na východ, dojeli bychom někam na jih od Senegalu. Dík za dobrý dotaz, ta Venezuela vypadala slibně :)

1. října 2015, 10:16
Šedý Orel (přihlášený)

doplněk

Anebo ještě lépe rovnou z Brazílie?
1. října 2015, 10:13
Šedý Orel (přihlášený)

Dotaz

Je možné podle vašich pravidel se dopravit z Venezuely lodí rovnou do Senegalu?
1. října 2015, 05:42
Drobek (administrátor)

Read Me začalo

právě dnes. Zde je první úkol!

Vložení nového komentáře
*
*
*