iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 15: Chlapci z Pavelské ulice – Ferenc Molnár

24.3.2014 08:17
Autor: Drobek, Počet přečtení: 2896

Jestli máte rádi foglarovky, kniha tohoto maďarského autora se vám určitě bude taky líbit. Napsal ji dokonce ještě dřív, než Foglar mohl začít psát. Ale i když jde o docela starou knížku, nadchla mě. Díky Čápovi za doporučení, předávám ho dál.

V Budapešti, hlavním městě Maďarska, je (sice se to odehrálo dost dávno, ale v knize se to děje teď), je Pavelská ulice a v Pavelské ulici je dobrá parta kluků. Nemají sice žádnou svou klubovnu, kde by se mohli scházet, ale mají „grunt“, jak tomu říkají – plácek mezi domy, ze kterého vybíhá návršíčko s parní pilou. Na gruntě jsou naskládané hromady dřeva k nařezání, které slouží klukům jako pevnosti.

S dalším čtením se ale situace přiostřuje – kluci s červenými košilemi z botanické zahrady by chtěli zabrat grunt pro svou potřebu a své hry, proto vyhlásí Pavelským válku. Sledujeme nebezpečné výzvědné výpravy, zjistíme, že se mezi hochy našel zrádce (který se pak ale polepší), vidíme přípravy na veliký střet, který má mít jasná pravidla, aby byly vítězství i prohra spravedlivé.

Více se dovídáme o dvou postavách. První je Jánoš Boka, kterého si kluci zvolí za předsedu a v době války se stane generálem. Je rozumný, moudrý, dokáže rozsoudit spory a usmiřovat, organizuje záležitosti chlapců z Pavelské ulice. Není úplně dokonalý, ale o to je čtenáři bližší. Druhým člověkem, který je v příběhu asi ještě důležitější než Boka, je malý Nemecsek (čti Nemeček), který mezi kluky nikdy nedosáhl výš než na hodnost prostého vojína. V příběhu však vykoná veliké činy a projeví takovou odvahu, že je povýšen na kapitána.

Popis slavné bitvy je skvělý – jako byste byli sami s kluky na gruntě a bránili jej před nájezdem červenokošiláčů. Boj dopadne pro kluky z Pavelské ulice nakonec vítězně, ale jedna věc jim radost zkazí. Nemecsek, který se při pomoci klukům na výzvědách několikrát nedobrovolně koupal ve studené vodě, leží těžce nemocný.

Pro dnešní úkol má význam taky kytový spolek – podskupina mezi kluky z Pavelské ulice, jejíž členové sbírají kyt (tmel) a žvýkají ho. To ale není tak důležité. Mají svou vlastní spolkovou knihu, do které si píší zápisky o schůzkách a na čem se dohodli. Taky tam někdy zapíší něčí jméno – například Nemecska tam nejdřív zapíší za trest s malými písmeny: arnost nemecsek, když si myslí, že je zradil, ale když se pak prokáže jeho nevina, ba dokonce ohromná pomoc všem ostatním, zápis prohlásí neplatným a na počest hrdinovi napíší: ARNOST NEMECSEK. Škoda jen, že se už tohoto uznání nedožil...

Úkol:

Dnešní úkol po vás vyžaduje zamyšlení. Kterých lidských vlastností si vážíte nejvíc? Zkuste vybrat tři vlastnosti, které nejvíc obdivujete, pojmenujte je a najděte ve svém okolí ke každé vlastnosti jednoho člověka, který ji nejvíc splňuje. Nemá to být někdo z knížky nebo filmu, nemá to být ani někdo, koho přímo neznáte (třeba slavný herec nebo zpěvák). Vybírejte jen mezi svými známými.

Nakonec nám napište, které tři lidi byste čestně zapsali do své knihy a kvůli jakým vlastnostem. Klidně se o těchto lidech i vlastnostech rozepište, abychom věděli, proč si je také můžeme vzít za vzor.

recenze Drobek/námět úkolu Čáp

Odpovědi posílejte do zítřejších 8:17 na adresu readme@spjf.cz.

Pokud jste ještě nikde neuvedli svou adresu, prosím, napište ji k dnešní odpovědi, ať máme kam vám poslat odměnu za vaše výkony. Děkujeme.
Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

24. března 2014, 17:35
Zeecko (přihlášený)

Barýs - odpověď

Myslím, že je to jedno. Stačí jeden, ale jestli tam chceš ještě jednu soby, tak myslím není problém.
24. března 2014, 17:32
Drobek (administrátor)

Lidé a vlastnosti

Zkuste to opravdu promyslet a vybrat tři vlastnosti a tři lidi, i když je to těžké. A když to fakt nepůjde, můžete něco přidat, ale kvalita zde rozhodně vítězí nad množstvím :)

24. března 2014, 16:36
Barýs

A musí být ke každé vlastnosti jen jeden člověk?
24. března 2014, 15:29
teranova (přihlášený)

Můžu napsat víc vlastností?Já si cením hodně moc vlastností.
24. března 2014, 14:12
courtney (přihlášený)

Můžu napsat i něakého herce nebo zpěváka, jenom tak na víc, ale hlavně tam budou ti lidé, které znám.
24. března 2014, 13:17
Barýs (přihlášený)

Zní to dobře:)
24. března 2014, 07:21
Piškot (přihlášený)

Už se těším
Vložení nového komentáře
*
*
*