iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 14: Rolf zálesák - Ernest Thompson Seton

23.3.2014 06:59
Autor: Drobek, Počet přečtení: 3957

S modrou oblohou, zdravím vás pozdravem příznivců lesní moudrosti, o které psal v některých knížkách dnešní autor. Sice dnes modrou oblohu neuvidí asi žádný z nás, ale mějte jasnou oblohu bez mraků aspoň u sebe v hlavě. Určitě se vám tak lépe podaří nejen dnešní úkol :)

Autor: Jitka, Drobek

Tuto knihu napsal zakladatel woodcrafterského hnutí, znalec přírody, malíř a spisovatel Ernest Thompson Seton. Je známý asi hlavně pro svou knihu Dva divoši a potom pro napínavé příběhy ze života zvířat.

Tato kniha vypráví o přátelství mezi bělošským chlapcem Rolfem Kitteringem a starším indiánem Quonabem. Quonab učí Rolfa lásce k přírodě a rozumět jí. Spolu žijí v kanadské přírodě a Rolf se od něj učí lovu zvěře, výrobě různých nástrojů...

Jak se Rolf k indiánskému životu dostal? Část života bydlel u tety se strýcem, kteří po něm chtěli úmornou práci a chovali se k němu hrozně, i když ji plnil sebelíp. Strýc byl opilec a dokonce se podílel na nějakých krádežích. Jednou, když Rolfa v opilosti strýc s přáteli málem utloukli (kdyby místo sebe do postele nedal smotaný koberec), odejde za Quonabem.

Nějakou dobu mohou žít na místě, které ctí Quonab jako loviště svých předků, ale pak jej musí opustit, i když mu to působí bolest. Putují spolu v kánoi, loví a zažívají nespočet dobrodružství i malých zázraků přírody.

V roce 1812 vypukne válka mezi Anglií a americkými koloniemi a Rolf s Quonabem se stanou kurýry ve službách americké armády a velice jí pomohou.

Úkol:

V úvodní části, kdy se Rolf seznamuje s Quonabovým životem, vidí také, že každý den Indián bubnuje na svůj bubínek a zpívá u toho písně svého rodu. Měly různé účely - povzbudit před lovem, vzpomínat na předky nebo poděkovat za dobrý život. Jednoho dne bubínek praskne a Rolf sleduje od začátku výrobu nového bubínku.

Vyrobte si nějaký jednoduchý hudební nástroj a zahrajte si na něj. Pošlete jeho fotku a napište i něco o tom, jak jste jej vyráběli a zda splnil vaše očekávání v tom, jak se na něj dalo hrát. Když se vám podaří poslat i zvukovou nahrávku (nebo video), budeme moc rádi.

Pro ještě lepší splnění úkolu můžete taky zkusit vymyslet svoji krátkou písničku, opravdu svoji, která je o vás nebo třeba aby vás povzbudila před lovem (nebo před těžkou písemkou :)

Dnes pro vás knihu vybírá

Jitka

Odpovědi a fotky posílejte do zítřka 6:59 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

27. dubna 2014, 23:01
Čáp (administrátor)

Paní Gajdošová, pošlete nám nějaký kontakt (třeba mail nebo adresu), knížku (žel v češtině, slovenskou verzi asi neseženu) se pokusím sehnat a zaslat. Pište na jiri.kalina@spjf.cz.

25. dubna 2014, 13:56
gajdošová Eva

Rolf Zálesák

túto fantastickú knihu mi pred 40 rokmi čítaval po večeroch moj otec. Bolo to fantastické a stále na to spomínam. CHcela by som túto knihu pre mojho vnuka, stále hladám možnosti ktoré sa mi ponúkajú.Bezúspešne. CHcela by som poprosit týmto emailom,poprosit, či by sa nenašiel niekto kto by mi tú knihe predal. Dakujem.
23. března 2014, 18:38
courtney (přihlášený)

tenhle

úkol mě bavil, byl super!
23. března 2014, 10:23
Patty (přihlášený)

E. T. Seton

Tento muž je autorem i mnoha krásných povídek u životě zvířat, pocházejících z krásného prostředí Kanady. Také, ačkoliv to mnoho lidí neví, je jedním ze spoluzakladatelů skautingu. Každopádně super výběr :)
23. března 2014, 10:08
Drobek (administrátor)

Makule

Nemusí hrát melodii jako třeba klavír, i když by to bylo super :) Může to být nástroj, kterým se dá chřestit, cvakat, klepat, bubnovat na něj, ...

23. března 2014, 09:44
Makule (přihlášený)

A z čeho mám asi tak ten nástroj vyrobit aby hrál
23. března 2014, 08:32
Vingl (přihlášený)

výběr knížky super

ale dnes to mam časově našponované jsem jako organizátor na běžeckých závodech. vrátím se mezi
15.00 a 16.00 :(
Vložení nového komentáře
*
*
*