iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 13: Soví jeskyně - Miloš Zapletal

22.3.2014 07:13
Autor: Drobek, Počet přečtení: 3866

Kdybyste si někdy chtěli s kamarády zahrát nějakou novou hru, jděte do knihovny a hledejte jméno Zapletal. Napsal rozsáhlou encyklopedii se stovkami her z celého světa. Ale můžete si od něj přečíst i něco dobrodružného.

Autor: Jitka

Miloš Zapletal, autor knížek jako Stezka odvahy či Sedmička a hlavně Encyklopedie her, napsal i tuto možná méně známou knihu.

Vypráví o Danovi, kterému dědeček v den jeho patnáctých narozenin poví rodovou pověst o Soví jeskyni, která se nachází v Jetřichovických stěnách ve Šluknovském výběžku. Kdo tu jeskyni najde, získá schopnost rozumět lesním zvířatům, ptákům, stromům a květinám. Dan a jeho dva kamarádi se báchorce smějí, ale nakonec vyrážejí na desetidenní putování z Ještědu k Soví jeskyni.

Na začátku děda odlehčí jejich batohům a pomůže jim naplánovat cestu a kluci pak po cestě poznávají zajímavá místa a zaživají různá dobrodružství. Setkají se např. s trampy, jeskyňáři a navštíví tábor Brontosaurů. Jsou hozeni do vody a metodou pokusu a omylu se učí tábornickým dovednostem, ale kniha nám může ukázat, že Žádný učený z nebe nespadl a Nikdy není pozdě začít. Během svého putování se lépe poznají a na konci vymýšlí, kam pojedou příští prázdniny.

Příběh této knihy mi přijde poměrně jednoduchý, ale množství lidí, kteří na internetu popisují své zážitky z cest k Soví jeskyni, ukazuje, že má svou sílu a také u nás se dají najít krásná místa.

Hned dnes se na dobrodružnou několikadenní výpravu asi nevydáte, ale když vám bude v létě už třináct, čtrnáct nebo víc, můžete se do toho s kamarády směle vrhnout.

Úkol:

Podnikněte dnes výpravu podle svých možností někam za město - "učit se rozumět řeči lesních zvířat, ptáků, stromů a květin", jako tomu měla naučit Soví jeskyně. Je ve vašem okolí místo, ke kterému se taky váže nějaká pověst jako v Soví jeskyni? Výborně, vyražte tam a prozkoumejte, co je na tom pravdy. Neznáte takové místo? Vydejte se tedy aspoň na místo, které by podle vás mohlo být něčím zajímavé (a nejlíp, když jste na něm ještě nebyli) - zajímavá skála, vrcholek kopce, nějaká přírodní památka,... v mapě najdete takových míst plno.

Pozorujte dobře své okolí, určitě budete mít možnost spatřit spoustu tvorů a rostlin, i když ještě nekvete tolik květin. Některé nám vyfoťte (nebo nakreslete) a přidejte jméno, pokud se vám je podaří určit. A když budete fotit nějakou přírodní nehybnou zajímavost, zkuste si dát záležet a udělat pěknou fotku. Fotek radši méně a lepších, necvakejte jen bezhlavě spoušť :) Vyberte ty nejlepší a pošlete.

Napište nám o svém putování (kam, jak, na jak dlouho, s kým atd.). Pro pozorování přírody je nejlepší vydat se sám, maximálně s jedním kamarádem, který taky dokáže být potichu a sledovat okolí.

Dnes pro vás knihu vybírá

Jitka

Odpovědi a fotky posílejte do zítřka 7:13 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

22. března 2014, 07:54
Makule (přihlášený)

Čas

Hm mám to časově náročný doma budu nejdřív ve tři :{
Vložení nového komentáře
*
*
*