iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 12: Ocelové město – Jules Verne

21.3.2014 06:59
Autor: Drobek, Počet přečtení: 2742

V originále se napínavá kniha jmenuje Pět set miliónů Begumy, totiž obrovské dědictví po indické kněžně Begumě z Gokúlu. Dědicové jsou dva a každý se svou půlkou naloží docela jinak.

Vlastně ne úplně jinak, oba ze zděděných peněz totiž staví město. Doktor Sarrasin staví v americkém Oregonu „Francouzské město“, čisté, klidné, krásné, moderní, prostě bez chyb. Profesor Schultze ale nedaleko rozvine své „Ocelové město“ zaměřené na výrobu zbraní a děl z nejlepší oceli. Spíš než o město jde o obrovskou továrnu.

Když se činnost Ocelového města zdá být už dost podezřelá, přichází na scénu Marcel Bruckmann – kamarád syna doktora Sarrasina. Rozhodne se nechat se zaměstnat v dobře hlídané továrně a zjistit, co se tam děje. Jeho cesta začíná u nejprostšího dělníka, ze kterého se postupně vypracuje až na vrchního kresliče profesora Schulze, stále se však nemůže nic dozvědět. Až při vyprovokované hádce mu profesor konečně ukáže své veledílo. V Býčí věži, uprostřed Ocelového města, je obrovské dělo s obrovským dostřelem, namířené na... Francouzské město, přesně tak.

Marcel musí stejně jako jeho předchůdce zemřít, když se toto tajemství dozvěděl. Nebyl by to ale pořádný bojovník, kdyby se nepokusil utéct. Zda se mu to povede, jak to dopadne s dělem a jak krutě skončí jedna osoba z příběhu, to si někdy přečtěte.

Úkol dnes bude docela odpočinkový. Představte si Marcelův útěk z továrny plné místností a dveří, mezi kterými se musí vymotat ven.

Úkol:

Vyřešte tento hlavolam. Máte za úkol projít bludištěm z továrny ven. Z každé místnosti vedou dveře do všech dalších, které s ní sousedí, takže v každé stěně jsou dveře. Vidíte, že některé dveře jsou jednoduché (čárkované) a jiné dvojité. Všemi dveřmi smíte projít jen jednou, pak se zamknou a už nikdy vás nepustí skrz. Dvojité dveře (je jich devět) jsou navíc zamčené, už když k nim přijdete, a odemknou se jedině, když jsou vždy devátými dveřmi v pořadí, kterými projdete. Abyste se dostali ven, musíte takto projít všemi zamčenými (dvojitými) dveřmi. Když to nebude vycházet, zkoušejte znovu.

Ještě jednou - když tedy procházíte místnostmi, počítáte si "první dveře, druhé dveře, ..." a kdybyste už měli říct "deváté dveře", musí to být ty dvojité. A po jejich projití zase počítáte devatery dveře.

Nakreslete nám postup (klidně v nějakém programu upravujícím obrázky na počítači) čárou přímo do zadání a pošlete. Když se vám nepodaří vyřešit celou úlohu, nakreslete aspoň částečné řešení k některým dveřím před východem, kam až jste se dostali.

Připomínáme, že úkoly máte řešit sami, bez něčí pomoci, a tento zvlášť...

Odpovědi a fotky posílejte do zítřka 6:59 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

23. března 2014, 16:57
Zeecko (přihlášený)

Courtney - odpověď

Já jsem zkusil několik směrů, a vyšlo mi, že jsou tři správná řešení.
23. března 2014, 14:50
courtney (přihlášený)

jenom mě tak napadlo

Může být víc správných řešení nebo je jenom jedno správné?
21. března 2014, 20:21
Drobek (administrátor)

Dveřmi jen jednou

Ne, je to napsané v zadání - "Všemi dveřmi smíte projít jen jednou, pak se zamknou a už nikdy vás nepustí skrz."

21. března 2014, 15:26
holubcak (přihlášený)

super

to byl nejlepší úkol mohl by být klidně ještě nějaký moc mě to bavilo
21. března 2014, 14:22
palivka (přihlášený)

Můžeme některými dveřmi dvakrát?
21. března 2014, 13:26
Makule (přihlášený)

No super něco těžkýho snad na to přijdu :)
21. března 2014, 07:09
Vingl (přihlášený)

To je celé??

nebo to dopíšeš Drobku...
Vložení nového komentáře
*
*
*