iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 11: Přístav volá - Jaroslav Foglar

20.3.2014 07:09
Autor: Drobek, Počet přečtení: 1684

Víte, která kniha Jaroslava Foglara byla vydána jako úplně první? Byla to právě tato kniha o Přístavní čtvrti, kde se dějí nekalé věci, ale také navazují krásná přátelství.

Hlavním hrdinou je Jiří Dražan, který jako každý správný kluk nebo holka v tom správném věku chce zažít nějaké dobrodružství. A také najít kamaráda, takového, se kterým by si rozuměl a mohl s ním vyrážet na všechny napínavé podniky. Po neúspěšném šetření si na kolo se rozhodl vyzkoušet jít dobrodružství naproti – do Přístavní čtvrti.

Přístavní čtvrť je jakýmsi předchůdcem tajemných Stínadel s úzkými uličkami a starými domy, kde navíc ucítíte všechny správné námořní pachy. Jiří se seznámí s partou kluků, zpočátku se s nimi rád do všeho pouští, ale časem se mu přestávají jejich nápady líbit. Plán na vloupání do skladu sportovního vybavení už pro něj byl příliš vandalský (nezúčastnil se ho, ale i tak jej málem chytili) a zanedlouho poté partu opouští.

Ještě předtím ale při jedné akci udeří do tváře Láďu Vilemína, který je partě trnem v očích. Proč to vlastně udělal? Nejspíš, aby se ukázal před kluky. Nebylo to ale fér a Jiří Láďu vyhledá, aby mu vše vysvětlil. Dva kluci se stanou kamarády a společně zažívají další dobrodružství, lepší a více, řekněme rytířská. Podle šlechticů a jejich údajné modré krve také vznikl Láďův Modrý život – lepší, užitečnější, plnější život, než jakým dosud žil. Jiřímu se líbí a zkouší jím žít taky.

Na konci knihy se Láďa stěhuje s rodiči do Dánska a musí se s kamarádem rozloučit, ale přesto nekončí příběh úplně smutně.

 

Úkol:

Zjistěte a napište, jaké byly body Modrého života, který J. Foglar později přesně popsal nejméně v jedné další knize. Splňte z nich dnes co nejvíce. Pro dnešek můžete plnit i to, co se má dělat ráno, během dne. To, co se má dělat celý den, můžete začít dělat od doby, kdy zjistíte, co vlastně máte dělat, ale čím déle, tím líp. Napište tedy, které z částí Modrého života a jak dlouho jste dělali.

Až budete psát, pečlivě vzpomínejte, zda jste něčím Modrý život neporušili. Pravdivost zde má největší hodnotu - radši napište, co jste třeba nezvládli a proč, než aby vás pak muselo trápit svědomí.

Odpovědi a fotky posílejte do zítřka 7:09 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.

Upravováno 1x, naposledy 3. září 2016 ve 13:59:01, Nancy Blacketová


Diskuze ke článku

20. března 2014, 18:53
Barýs

Stačí napsat názvy těch jednotlivých bodů Modrého života nebo je musím vypisovat celé (i s tím "upřesněním" nebo jak to nazvat :D)?
20. března 2014, 16:27
Patty

Oh yes !
20. března 2014, 13:44
Makule (přihlášený)

Čas

Tak to vypadá že to nebudu ASI stíhat :(
Ale i tak se to pokusím splnit:)
20. března 2014, 12:30
Efox

O

jej...
Vložení nového komentáře
*
*
*