iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Úkol č. 1: Věci z jednoho pokoje - F. A. Elstner

10.3.2014 06:58
Autor: Drobek, Počet přečtení: 1859

Začneme jednou ne tolik známou knihou. Možná nebude lehké ji sehnat, když si ji budete chtít přečíst. Zato si ale podobnou můžete jednou napsat sami!

F. A. Elstner byl českým cestovatelem, ale kromě toho ještě skautem, dobrodruhem, nadšeným řidičem aut a spisovatelem. Podnikal dlouhé cesty po různých kontinentech s vozy Škoda, aby se ukázalo, za co stojí (auta, ale i řidič), a o těchto expedicích napsal cestopisy zajímavé i pro člověka, kterému motory moc neříkají. Své zkušenosti s přežitím v různých podmínkám předal dál v několika netypických příručkách, ve kterých rady a nápady střídají zážitky z cest.

Legenda praví a fotky mého dědy dokazují, že měl Elstner ve svém bytě jeden pokoj, do něhož ukládal jenom předměty, jež si dovezl z cest. Divili byste se, jak moc takové soukromé muzeum mohlo být plné. A nebyly to jen nějaké dárečky koupené u trhovců nebo v obchodech se suvenýry. Ke každému se váže vtipná historka, napínavý příběh nebo osudové setkání. Sedmdesát pět těchto krátkých vyprávění z cest přináší dnešní knížka.

Úkol:

Najděte ve svém okolí co nejzajímavější nebo nejvzdálenější suvenýr z cest. Může to být něco z vaší rodinné dovolené, může to klidně patřit někomu jinému, kdo vám o svém suvenýru něco řekne.

Zjistěte co nejpřesněji, odkud předmět pochází, napište, kdo jej přivezl, jestli jste jej viděli na vlastní oči (což nejde, kdybyste o předmětu s někým třeba jen telefonovali), popište co nejlépe a podle pravdy, jak byl získán a jestli je s ním spojená nějaká zajímavá historka (a tu taky napište). Přiložte fotku, bez ní vám ubydou cenné body.

Zkuste dobře hledat a hlavně se ptát – v mnoha komorách, půdách a skříních bývají ukryty vzpomínky z cest, které ani nemusely být dlouhé tisíce kilometrů, protože dobrodružství se dá zažít i tam, co by kamenem dohodil.

Odpovědi a fotky posílejte do zítřka 6:58 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body. Hodnotit budeme kvalitu vaší odpovědi, zajímavost, věrohodnost.

Neposílejte prosím fotky stažené z internetu, poznáme to. A také by si neměly být odpovědi podezřele podobné, zvlášť, když hráči pocházejí ze stejného místa :)

Zkontrolujte, zda je vaše jméno v tabulce hráčů. Jestli ne, nejspíš jste zapomněli po vytvoření účtu kliknout na "Přihlásit se do hry" zde.

 

Připojím i jeden ze 75 příběhů z knihy Věci z jednoho pokoje:

 

„To se stalo hluboko pod pobřežím Středozemního moře v tajemném Fézánu.

Pískem zavátá oáza na dávno ztracené cestě od Čadského jezera k moři, kdysi tu putovaly karavany spoutaných súdánských otroků.

Černé bábušky na tržišti v Murzúchu nabízejí zvláštní bílé čepičky se střapcem, ručně nabírané tenkou jehlou do vzorečků, podobají se fezům, jsou jemné, hhezké, pevné, bude se v nich dobře jezdit v pouštích.

Příštího dne je máme na hlavě a v suchém vedru pokračujeme k severozápadu.

Kolem poledne se vynořil z rozpáleného vzduchu vojenský opěrný bod ss anténou. Zachytili nepochybně depeši, že dojíždíme, návštěva z Evropy je tu vzácnám obyčejně nás vítají se všemi poctami. Hradba z ostnatého drátu se vstupní brankou, před ní erytrejský střelec s puškou. Zastavujeme, jdeme k němu, prohlíží si nás a pak zavolala četaře. Musíme čekat!

Přišel četař, trochu se zarazil, vítání žádné, musí zavolat kapitána! I ten zvážněl, když nás viděl, a pak nařídil, aby nás vpustili.

Stoupáme do vršku k hliněné pevnůstce, vane silný vátr, čepičky z Murzúchu jsou opravdu praktické, není v nich horko na hlavu.

Už jsme na nádvoří, četa střelců v řadě, před nimi komandant, major. Tiskne mi ruku, Evě ji políbil, ale chce mi něco říci, je to na něm vidět.

„Chtěli bychom vás slavnostně uvítat, příteli,“ šeptá mi, „vojáci čekají na můj rozkaz, ale kde jste vzali ty čepice?“

„Co je na nich špatného?“ divím se.

„Snad mne nechápete, neznáte to tady,“ pomohl mi. „Domorodí lidé by si vás nevážili, jsou to otrocké fezy pro příslušníky nižší kasty, pro méněcenné...“

Museli jsme čepice schovat, dal rozkaz, vzdali nám vojenskou poctu a příštího dne jsme vyjeli v tropických přilbách.

Ty sice připomínají koloniálním národům bílé pány, ale v poušti něco na hlavě mít musíte.“

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

11. března 2014, 00:11
Drobek (administrátor)

Odpověď Vendule

Podle pravidel hry bude každý úkol vyhodnocen a body zapsány nejpozději do čtyř dnů od uzavření úkolu. Stačí vyčkat :)

11. března 2014, 00:08
Drobek (administrátor)

Králíku

Luciáši, mušle to být může, pořád platí, co jsem odpovídala už dřív Knize (viz dole). A když bys vyhrála hlavní nebo nějakou další cenu, samozřejmě si napíšeme o adresu (kdybys nám ji ani pak neposlala, asi bychom museli předat cenu někomu na další pozici :) O adresu si ještě napíšeme všem, co se zúčastní, pokud budou chtít zaslat obálku s diplomem.

10. března 2014, 19:14
Makule (přihlášený)

Bali maska


10. března 2014, 17:18
vendula01 (přihlášený)

Za jak dlouho mi přijdou body?
10. března 2014, 14:55
KrálíkLuciáš (přihlášený)

Suvenýr

Jo a nestrhnete mi body pokusím se vymyslet tedy něco jiného a když bych vyhrála tu čtečku jak mi jí zašlete když nevíte kde bydlím?
10. března 2014, 14:36
KrálíkLuciáš (přihlášený)

Suvenýr

Může to být mušle ke který se moc příběh neváže?
10. března 2014, 13:49
Drobek (administrátor)

Odpověď

Ideální je, když najdeš něco, k čemu existuje i nějaký příběh, za jakých okolností člověk ten suvenýr získal. Když se to nepovede, pošli aspoň co nejlepší popis toho, co se ti podařilo sehnat. Těšíme se :)

10. března 2014, 13:41
kniha (přihlášený)

Musí být i příběh ?

Ahoj musí být i příběh ::
10. března 2014, 11:40
Drobek (administrátor)

Odpověď Courtney

Může jich být víc, ale mysli na to, že množství nevynahradí kvalitu, takže aspoň jeden by měl být popsán co nejlépe.

10. března 2014, 08:03
courtney (přihlášený)

může být víc?

ahoj, můžu napsat víc suvenýrů?
Vložení nového komentáře
*
*
*