iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

PONDĚLÍ: Přes balíky slámy do Čimického háje

18.8.2020 17:00
Autor: Menhart, Počet přečtení: 322

Již 5. rokem pořádá SPJF příměstský tábor Rychlé šípy v Praze 8 - Čimicích. Každoročně a každý den se snažíme pořádat výlety na hezká místa v Praze. Letos jsme chtěli značně omezit cestování hromadnou dopravou, tak většinu výprav půjdeme pešky rovnou od klubovny. První den vypadal takto:

Pohled na první táborový den očima Vojty

 

V klubovně se nás sešlo 22 chlapců a děvčat. Tajlorovo rozřazení do klubů doznalo jen nepatrné změny, takže vznikl dívčí čtenářský klub Růžové bubliny a 3 kluby chlapecké - Mimoni, Zmoklí Fénixové a Barevné pastelky.


Do pracovního sešitu (pracáku) jsme si nalepili klíč morseovky, obrázky uzlů, bobříky a tabulku Modrého života.
Řekli jsme si, jak bude náš tábor probíhat, zahráli si v kruhu seznamovací hru s hadráky, kdy každý měl říci své jméno a jméno komu hadrák hází. Také jsme si před klubovnou zacvičili, abychom v Modrém životě mohli vybarvit políčko ranní cvičení.

První táborová výprava vedla do nedlekého Čimického háje. Cestou jsme na poli přeskakovali balíky slámy. Někdy byly od sebe dost daleko a skok z balíku na balík vyžadoval značnou dávku odvahy.

Jaroslav Foglar byl studnice nejrůznějších her. My jsme jeho hru Vynášení lístečků ještě trošku vylepšili, protože na lístkách 4 cifry nebyly zvoleny náhodně, ale vyjadřovaly datum narození každého účastníka (den a měsíc). Proto jsme kromě vynášení lístečků hrály také hru Najdi svůj lísteček a nebo Stezku čísel, kdy každý jednotlivec běžel stezku na čas a měl si zapamatovat největší číslo z kartiček podél trasy.


Velkou hrou dne byl závod klubů v luštění naučné stezky. Zatímco drobné hry jsme vyhodnocovali hned po hře, tak naučnou stezku Tajlor vyhodnocoval celou noc až do úterý. Členové vítězného klubu získávají každý 3 ks kartiček Ulčovek, druzí jen 2 ks a třetí jen 1 ks. Čtvrtý klub nedostává nic.
U soutěží jednotlivců někdy lísteček dostávají všichni, kdo úkol splnili, a někdy jen ti nejrychlejší - vždy záleží na povaze hry nebo úkolu.

Pohled na první táborový den očima Šimona


Naučná stezka končila u stély (pomníčku), která připomíná místo, kde 9. května 1945 vstoupila do Prahy Rudá armáda (v Praze jsou jen 2 takové pomníčky). Na každé straně je nějaký nápis (jeden i v ruštině) a vedoucí klubů si během oběda opsali šifru, kterou pak celý klub luštil u těchto nápisů. Každé písmeno v šifře bylo určeno prvním slovem nápisu, pak číslem udávajícím řádek v tomto nápisu a číslem udávajícím počet znaků v řádku. Dokonce i z ruštiny šly použít nějaká písmena.

 


Čimický háj je různorodý a zahrnuje i divokou rokli a různé plácky, takže jsme zde hráli také další Foglarovu hru Boj o vlajku (bílý míč) ve 4 různých kombinacích a učili jsme se také vázat na tenkých stromech lodní smyčku a ambulanční uzel.


Při příchodu do klubovny každý, kdo vrátil 2 hadráky, obdržel bodovací lísteček. Tentokrát jsme žádný hadrák neztratili, ale naštěstí mnozí z nás přinesli hned první den staré ponožky z domova a z nich naděláme další hadráky.
 

Takto skákala děvčata z klubu Růžové bubliny - krátké video ZDE - stojí za shlédnutí. Připomínáto armádní výcvikový kurz. :-)


Foto: SPJF

Vytvořil 18. srpna 2020 v 17:32:07 Menhart. Upravováno 6x, naposledy 20. srpna 2020 v 17:47:53, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*