iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Zažít město jinak 2022

Pražská  je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
 
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
 
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
 
Email: pp@spjf.cz

 

 

14.9.2022 11:33
Autor: Menhart, Počet přečtení: 215

Pražská pobočka SPJF v nedávné době společně s pražským farkáňským sousedským spolkem instalovala 13. zastavení naučné stezky v Radlicích, Malvazinkách a na Farkáni v Praze 5. Zmiňován je zde také turistický oddíl Táborový oheň, který v oblasti Farkáně byl založen před 40 roky ve foglarovském duchu.
 

V sobotu 17. září 2022 proběhne na Farkání 41. výroční oheň oddílu Táborový oheň a v rámci oslav zde členové PP SPJF a tohoto oddílu pro své sousedy připravili několik atrakcí, které mají původ v prezentaci SPJF na Bambiriádě, na příměstském táboře SPJF Rychlé šípy nebo v oddílu Pražská Dvojka – Hoši od Bobří řeky. Vše bude v rámci větší akce Zažij město jinak.

PP SPJF připravilo několik atrakcí, které združilo do Soutěže O posvátný strom Vontů ze Stínadel. Na každé atrakci označené siluetou bobra můžete získat lísteček s foglarovským motivem. Kdo  získá nejvíce lístečků, obdrží posvátný strom ginkgo biloba. Prvních 10 soutěžících obdrží cenu.

Mezi atrakcemi naleznete:
Zastřel prakem obludu
Střelba prakem, který přestřelí i Prokopské údolí (na šířku!)... 
To bude zážitek. Těšte se. 
Terč si můžete vybrat podle toho v kom nestvůru vidíte – buď Voldemort s hlavou diktátora nebo Rychlé šípy.
Z 5 střel aspoň 1x se tref.

Střelba foukačkou
V dětství dnešní muži -  dospěláci měli každý svoji flustrubku. Zkuste zase zažít ten pocit lovce z Amazonie a ulovit Zelenou příšeru...
Z 5 střel aspoň 3x se tref.

Hra s kolíky
se jmenuje Mölkky a doslava dobývá celý svět! Je nejrychleji prodávanou venkovní hrou v severských zemích a od roku 2004 se ve finském Lahti konají turnaje mistrovství světa.
Hráči se střídají a hází házecím kolíkem na očíslované kolíky a body za shozené kolíky se v průběhu hry zapisují a sčítají. Musíte vždy shodit jen 1 kolík a započítat si jeho bodovou hodnotu. Pokud shodíte více kolíků, započítavá se jen 1 bod za každý shozený kolík. Musíte dosáhnout přesně součet 50 bodů. Pokud překročíte tuto hodnotu, pokračujete ve hře s bodovou hodnotou jen 25 bodů.

Létající Čestmír
byla původní hra pro  Bambiriádu 2002, kterou vymyslelo Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Vznášející se hráč sbírá míčky, které musí naházet během 3 minut do plechovky. Vše se odehrává ve vzduchu a nesmí se dotýkat nohama země. Můžete se rozhoupat, přitahovat rukama za trávu, použít klacek na přiblížení míčku. Při dotyku nohy země pro vás hra končí.

Odhal své sousedy
Odhal svoji sousedku či  souseda je poznávací hra vymyšlená pro dnešní akci.
Deset organizátorů má na sobě připevněno číslo. Hráči si pro splnění úkolu musí dopsat do doplňovačky jejich jména a vyřešit tajenku.
Jména označených lidi se zjišťují vzájemným představením se. Tak se lidi trochu poznají. 

Honění obručí
je stará dětská zábava. Spočívá v běhu za kutálející se kovovou obručí, kterou běžec popohání hůlkou. Cílem je nasměrovat obruč podle svého přání a udržet ji co nejdéle v pohybu. Obručí bude dost, takže honit je mohou i dospělí.

Výroční oheň
24. září 1982 pořádal Občanský výbor 64 v Praze 5 oheň s názvem Vzpomínáme na prázdniny, kde kromě opékání vuřtů vystupovaly děti se scénkami a vtipy z letních táborů aj. Při přípravě ohně pomáhali i místní kluci a domluvili se, že založí chlapecký oddíl, který bude jezdit na tábory, výpravy a bude se pravidelně scházet. Na paměť tohoto ohně pojmenovali oddíl Táborový oheň.
Oddíl pracoval v místě bydliště a průběhu let se rozrostl na 2 chlapecké družiny, 1 dívčí a 1 málých dětí. Na tábory jezdili na Sázavu ke Kácovu, následně do Lužických hor pod Krkavčí kameny, na Šumavu pod hrad Velhartice a také na několik puťáků.
Starší chlapci se účastnili besedy s Jaroslavem Foglarem v PKOJF, hry ve Stromovce, odhalení desky RŠ na Vinohradském hřbitově, učastnili se mnoha foglarovských her v uličkách (Volby VV, Bejvávalo, Prha balkónová, Soutěž o MM, ZOO v Praze..), ale i velkého srazu klubů v Praze 5P – První pražské pořádné potkání (jedno P si už nepamatuji), kde byla založena tradice setkávání se u stromu ginkgo na Kampě v rámci oslav čtenářských klubů – vystupovali v té době jako klub Žlutého kvítku KŽK – 73 v Mladém hlasateli. V neposlední řadě spolupracovali s Ivanem Vápenkou na focení příběhu na Městě.
 
 
Vytvořil 14. září 2022 ve 12:00:21 Menhart. Upravováno 2x, naposledy 14. září 2022 ve 13:34:17, Menhart


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*