iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Významná místa Pražské pobočky SPJF

Pražská  je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
 
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
 
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
 
Email: pp@spjf.cz

 

 

25.6.2023 07:43
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 130

Kronika pražské pobočky se začala psát na podzim v roce 1993, kdy se o jejím vzniku diskutovalo na půdě Pražkého sdružení Žlutého kvítku v Radlicích na Praze 5, v Křížové 188. Objekt, kde se nacházela mezi foglarovci oblíbená a hojně navštěvovaná prodejna firmy ORIN, dnes již nestojí. Na jeho místě sviští kola aut z tunelu Mrázovka směrem k Barrandovskému mostu. Posvátným místem pražské pobočky je dále Nosticova zahrada na Kampě, kde se každoročně scházeli bývalí i současní členové čtenářských klubů a členové pobočky v termínu kolem 8. května.

  • Významným místem je i objekt někdejšího DDM na Buďánkách v Praze 5 - Košířích, kde se v roce 1994 konalo vyhlášení výsledků soutěže Kde jsou vaše Stínadla? spojené s kulturním programem.
  • Řada akcí se uskutečnila později také v objektu Slovinská 1, Praha 10 - Vršovice (bývalé sídlo České tábornické unie), kde také vznikal s podporou pražské pobočky zpravodaj Pražský herold.
  • V domě na Senovážném nám. 24 byl v roce 2000 spuštěn projekt foglarovského magazínu Bohoušek. Na tajném místě byl v témže roce zasazen členy pobočky strom gingo. Stromu se daří a jeho větve po 23 letech přesahují zeď dvorku do ulice.
  • V DDM hl. m. Prahy na Karlínském náměstí se konal první roník Memoriálu Jana Tleskače, další ve Společenském sále kláštera Emauzy
  • V domě U Zelené žáby, v ulici U Radnice, se konala výstava S Rychlými šípy do Stínadel a v Podbělohorské ulici 3 v Praze 5, Košířích 1. foglarovská pražská burza.
  • První ročník Pražské lítačky měl start a cíl u bývalého vyšehradského nádraží.
  • Tříkrálová cukrárna se koná pravidelně v cukrářství U Michala v Podolí.
  • Zapomenout nesmíme ani na postranní vchod u kostela sv. Haštala na Františku, kde se každoročně scházejí všichni, kteří si chtějí připomenout narozeniny Rychlých šípů při Večeru světel.

Krizmen (zpracováno 2005, aktualizováno 2023)

Vytvořil 25. června 2023 v 07:46:00 Krizmen. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*