Tábořiště Tábora smůly po 90 letech
Pražská pobočka disponuje vlastní právní subjektivitou jako jedna ze dvou oblastních organizací SPJF. Současně je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10.11.2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto a vyšel při tom z celostátního loga SPJF, jehož je rovněž autorem.
Vedení pobočky
Vedoucí pobočky: Pavel Schneider - Tajlor
Zástupce: Vladimír Dvořák
Zástupce: Radek Petr - Menhart
Členové vedení: Pavel Schneider - Tajlor, Vladimír Dvořák, Radek Petr - Menhart
Revizor: Petr Molka - Best
Kontakt:
Oblastní organizace SPJF Pražská pobočka, p.s.
Adresa (korespondenční): Pavel Schneider, V Chaloupkách 36, Bubovice, 267 18 Karlštejn
Web:
Email: pp@spjf.cz
Justice.cz
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníSetkání v sobotu 14. září u pamětního kamene na potoce Mastníku připomínajícího Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930
Kámen zde připomíná Tábor na Bobří řece konaný v roce 1929 a Tábor smůly z roku 1930, které v těchto místech uspořádal skautský oddíl Pražská Dvojka pod vedením Jaroslava Foglara – Jestřába.
Tábor smůly s mladistvým humorem popsal Jestřáb v povídkách sestavených do stejnojmenné knihy. Právě zde se objevilo prožluklých 13 vteřin, černá skříňka, patálie s dědečkovým kufrem či mravenci a další navěky popsané veselé události.
Na sklonku léta v sobotu 14. 9. 2019 se u pamětního kamene od 11 hodin uskuteční neformální setkání Jestřábových příznivců u příležitosti sedmého výročí vzniku obelisku a devadesátého výročí Tábora na Bobří řece.
Účastníci si kromě jiného budou moci prohlédnout výstavku z dobových materiálů z obou táborů, absolvovat foglarovský kvíz zaměřený na tábory Pražské Dvojky, vyrobit si placku s kresbou Jiřího Filípka vyhotovenou speciálně pro toto setkání, zahrát si drobné hry...
Sraz účastníků je v uvedenou hodinu přímo na místě.
Obelisk je umístěný kousek před začátkem lesa, kde právě končí pastvina svažující se dolů k potoku, těsně vpravo od okraje polní cesty, která začíná za osadou Peklo, vede asi jeden kilometr mírným stoupáním pastvinou na levém břehu (orientováno dle směru chůze) potoka Mastník směrem k rybníku Mastník. Místo lze dohledat dle údajů: 49°37’18.78“ N, 14°34’22.50“ E.
Malá osada Peklo, kde je případně nutné ohleduplně zaparkovat automobily, leží u silnice č. 121 vedoucí z Heřmaniček směrem na Votice.
Nejbližší železniční zastávka jsou Heřmaničky, odkud na tábořiště vyrážela i Pražská Dvojka.
V této souvislosti nelze nezmínit, že nádraží v Heřmaničkách – jakož i část celé tratě, na níž toto nádraží leží – čeká po dokončení modernizace traťového úseku zrušení, koleje povedou jinudy.
Přesná poloha tábořiště samotného - leží asi 100 m dolů od kamene u okraje lesa na břehu potoka Mastník – Bobří řece – byla lokalizována na základě podrobných rozborů historických pramenů na jedné z výprav po tábořištích Pražské Dvojky před deseti roky pořádanými Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Tábořiště od té doby připomíná dřevěná tabulka s názvem a znakem tábora.
Instalací kamene v roce 2012 se završilo dlouhodobé úsilí započaté dřívějším vůdcem skautského střediska Úsvit Votice Pavlem Linhartem – Čertem, iniciátorem celého projektu, jehož nadšení pro věc bylo náhle přerušeno jeho nenávratným odchodem v dubnu téhož roku. Čert byl dlouholetým členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeho Pražské pobočky. Ta se tak od počátku stala spolupracujícím partnerem po odborné foglarovské stránce. Díky aktivnímu převzetí štafety po Pavlu Linhartovi členkou votického střediska Marií Šustrovou se kámen v původně uvažovaném časovém rozmezí na přelomu léta a podzimu roku 2012 u Mastníku nakonec úspěšně usadil – na připomínku dávných, ale i nebývale současných táborových taškařic.
Na výrobu pamětního kamene v duchu svých dlouhodobých záměrů trvalé propagace myšlenek Jaroslava Foglara – Jestřába přispělo Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Na setkání se těší skautské středisko Úsvit Votice a Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Informace o tábořišti na Mastníku si lze – vedle souvisejících článků uvedených níže - přečíst i v článku Další průzkumné výpravy na letní tábořiště Foglarovy Dvojky: Tábor na Bobří řece a Mohykánský tábor z 11. 11. 2009 zde: http://www.bohousek.cz/clanek-2009110011-dalsi-pruzkumne-vypravy-na-letni-taboriste-foglarovy-dvojky-tabor-na-bobri-rece-a-mohykansky-tabor.html
Článek a fotografie převzaty z Bohouška, autorem je Alpín - Milan Lebeda.