iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Pražská pobočka SPJF v roce 2005

Pražská  je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
 
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
 
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
 
Email: pp@spjf.cz

 

 

2.1.2006 17:35
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 1124

Rok 2005 se nesl ve znamení rozsáhlé výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel, kterou od 6. září do 9. října 2005 pobočka SPJF uspořádala ve spolupráci s Pražskou radou Junáka, Českou tábornickou unií – oblast Praha, a Klubem skautských sběratelů Junáka. v Muzeu dětské kresby v Praze 1. Expozice byla rozdělena do čtyř části. V první se zájemci mohli seznámit se životem Jaroslava Foglara, zajímavé byly dosud nezveřejněné materiály z Památníku národního písemnictví. V druhé místnosti byla foglarovská všehochuť - od panelů současných pražských oddílů, přes všechna první vydání Záhady hlavolamu, Stínadel se bouří a Tajemství velkého vonta, panely s informacemi o aktivitách k 100. výročí narození Jestřába, panely k stínadelským soutěžím, panelem s ukázkou oddílových časopisů Dvojky až po foglarovské odznaky a filatelistický exponát. V předposlední místnosti na zájemce čekaly zajímavé kresby foglarovských malířů a ve čtvrté místnosti se nacházela expozice Skautského muzea k 15. výročí obnovení skautingu. Výstava byla uspořádána u příležitosti výročí 65 let od vydání Foglarovy Záhady hlavolamu a patnácti let činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara a doprovázelo ji množství navazujících akcí.

V průběhu roku ale konaly také tradiční akce pobočky: Připomínky výročí úmrtí J. Foglara u jeho hrobu, výročí vzniku čtenářských klubů a vydání prvního příběhu Rychlých šípů (Večer světel). Svoji činnost pražská pobočka prezentovala prostřednictvím stánku na pražské Bambiriádě, výstavě hlavolamů a na Setkání ve Sluneční zátoce, v denním tisku, na internetových stránkách Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ve foglarovském magazínu Bohoušek a v internetovém rádiu Folk.

Popáté pražská pobočka SPJF spoluorganizovala Memoriál Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece. Letos se 26. listopadu v Benediktinském opatství podařilo rozřešit tajemný hlavolam za přítomnosti téměř dvoustovky zájemců respektive 133 soutěžících z České republiky, Slovenska, Austrálie, Bosny-Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska za 7 vteřin. Vedle soutěžního klání Návštěvníci si mohli vybrat za mnohdy výhodné ceny publikace u stánků nakladatelství Ostrov, Václava Noska, Orinu, seznámit se s Jaroslavem Flejberkem – autorem prvního sériově vyráběného rozšroubovatelného ježka v kleci, popovídat si se Svatoplukem Hrnčířem, Vlastislavem Tomanem a Jiřím Rabou, kteří podpisovali své nové, ale i starší knihy, doplnit si produkci SPJF, prohlédnout si foglarovskou výstavku a některé exponáty Prvního vontského muzea, zúčastnit se ankety o pojmenování foglarovké uličky v Praze 1, premiérově shlédnout háčkované Bratrstvo Kočičí pracky od Lenky Šátkové, kovového maxiježka v kleci, vystát si frontu na upsaného ale hlavně ukresleného Milana Tesleviče, který plnil zápisníky i jednotlivé listy kresbami na počkání a na přání … a pochopitelně popovídat se spoustou známých a kamarádů z nejrůznějších míst.

Pětkrát již také hledali pátrači v pražských Stínadlech Rychlé šípy. Letos hoši hleděli ze střechy kavárny Slávie na Pražský hrad.

Vedení Oblastní organizace SPJF – Pražské pobočky (stav po Výroční schůzi 14. 5. 2005):

Vedoucí: Milan Lebeda – Alpín
Zástupce vedoucího: Ivan Vápenka – Iva (odstoupil 10.11.2005)
Zástupce vedoucího: Slavomil Janov – Nashvill
Člen vedení: Lucie Kolenáčová – Lucík
Člen vedení: Petr Molka – Best
Člen vedení: Václav Nosek – Windy
Člen vedení: Jan Trojan – Roy

Počet členů: cca 60 (z Prahy a Středočeského kraje)

Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*