iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Pražská pobočka SPJF v roce 2005

Pražská pobočka disponuje vlastní právní subjektivitou jako jedna ze dvou oblastních organizací SPJF. Současně je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10.11.2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto a vyšel při tom z celostátního loga SPJF, jehož je rovněž autorem.
Vedení pobočky
Vedoucí pobočky: Pavel Schneider - Tajlor
Zástupce: Vladimír Dvořák
Zástupce: Radek Petr - Menhart
Členové vedení: Pavel Schneider - Tajlor, Vladimír Dvořák, Radek Petr - Menhart
Revizor: Petr Molka - Best
Kontakt:
Oblastní organizace SPJF Pražská pobočka, p.s.
Adresa (korespondenční): Pavel Schneider, V Chaloupkách 36, Bubovice, 267 18 Karlštejn
Web:
Email: pp@spjf.cz
Justice.cz

 

 

2.1.2006 17:35
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 1041

Rok 2005 se nesl ve znamení rozsáhlé výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel, kterou od 6. září do 9. října 2005 pobočka SPJF uspořádala ve spolupráci s Pražskou radou Junáka, Českou tábornickou unií – oblast Praha, a Klubem skautských sběratelů Junáka. v Muzeu dětské kresby v Praze 1. Expozice byla rozdělena do čtyř části. V první se zájemci mohli seznámit se životem Jaroslava Foglara, zajímavé byly dosud nezveřejněné materiály z Památníku národního písemnictví. V druhé místnosti byla foglarovská všehochuť - od panelů současných pražských oddílů, přes všechna první vydání Záhady hlavolamu, Stínadel se bouří a Tajemství velkého vonta, panely s informacemi o aktivitách k 100. výročí narození Jestřába, panely k stínadelským soutěžím, panelem s ukázkou oddílových časopisů Dvojky až po foglarovské odznaky a filatelistický exponát. V předposlední místnosti na zájemce čekaly zajímavé kresby foglarovských malířů a ve čtvrté místnosti se nacházela expozice Skautského muzea k 15. výročí obnovení skautingu. Výstava byla uspořádána u příležitosti výročí 65 let od vydání Foglarovy Záhady hlavolamu a patnácti let činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara a doprovázelo ji množství navazujících akcí.

V průběhu roku ale konaly také tradiční akce pobočky: Připomínky výročí úmrtí J. Foglara u jeho hrobu, výročí vzniku čtenářských klubů a vydání prvního příběhu Rychlých šípů (Večer světel). Svoji činnost pražská pobočka prezentovala prostřednictvím stánku na pražské Bambiriádě, výstavě hlavolamů a na Setkání ve Sluneční zátoce, v denním tisku, na internetových stránkách Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ve foglarovském magazínu Bohoušek a v internetovém rádiu Folk.

Popáté pražská pobočka SPJF spoluorganizovala Memoriál Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece. Letos se 26. listopadu v Benediktinském opatství podařilo rozřešit tajemný hlavolam za přítomnosti téměř dvoustovky zájemců respektive 133 soutěžících z České republiky, Slovenska, Austrálie, Bosny-Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska za 7 vteřin. Vedle soutěžního klání Návštěvníci si mohli vybrat za mnohdy výhodné ceny publikace u stánků nakladatelství Ostrov, Václava Noska, Orinu, seznámit se s Jaroslavem Flejberkem – autorem prvního sériově vyráběného rozšroubovatelného ježka v kleci, popovídat si se Svatoplukem Hrnčířem, Vlastislavem Tomanem a Jiřím Rabou, kteří podpisovali své nové, ale i starší knihy, doplnit si produkci SPJF, prohlédnout si foglarovskou výstavku a některé exponáty Prvního vontského muzea, zúčastnit se ankety o pojmenování foglarovké uličky v Praze 1, premiérově shlédnout háčkované Bratrstvo Kočičí pracky od Lenky Šátkové, kovového maxiježka v kleci, vystát si frontu na upsaného ale hlavně ukresleného Milana Tesleviče, který plnil zápisníky i jednotlivé listy kresbami na počkání a na přání … a pochopitelně popovídat se spoustou známých a kamarádů z nejrůznějších míst.

Pětkrát již také hledali pátrači v pražských Stínadlech Rychlé šípy. Letos hoši hleděli ze střechy kavárny Slávie na Pražský hrad.





Vedení Oblastní organizace SPJF – Pražské pobočky (stav po Výroční schůzi 14. 5. 2005):

Vedoucí: Milan Lebeda – Alpín
Zástupce vedoucího: Ivan Vápenka – Iva (odstoupil 10.11.2005)
Zástupce vedoucího: Slavomil Janov – Nashvill
Člen vedení: Lucie Kolenáčová – Lucík
Člen vedení: Petr Molka – Best
Člen vedení: Václav Nosek – Windy
Člen vedení: Jan Trojan – Roy

Počet členů: cca 60 (z Prahy a Středočeského kraje)

Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*