iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Jaro s Těšítky

Pražská pobočka disponuje vlastní právní subjektivitou jako jedna ze dvou oblastních organizací SPJF. Současně je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10.11.2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto a vyšel při tom z celostátního loga SPJF, jehož je rovněž autorem.
Vedení pobočky
Vedoucí pobočky: Pavel Schneider - Tajlor
Zástupce: Vladimír Dvořák
Zástupce: Radek Petr - Menhart
Členové vedení: Pavel Schneider - Tajlor, Vladimír Dvořák, Radek Petr - Menhart
Revizor: Petr Molka - Best
Kontakt:
Oblastní organizace SPJF Pražská pobočka, p.s.
Adresa (korespondenční): Pavel Schneider, V Chaloupkách 36, Bubovice, 267 18 Karlštejn
Web:
Email: pp@spjf.cz
Justice.cz

 

 

26.3.2019 08:33
Autor: Tajlor, Počet přečtení: 413

Vítání jara bylo v dřívější době u mnoha evropských národů jedním z nejposvátnějších aktů. Končila vláda zimy, nastávala jarní rovnodennost a slunce probouzelo poslední spáče do nového období. I dnes však lze příchod jara oslavit nevšední a svéráznou akcí, jakou je například "Jaro s těšítky". 
Sdružení přátel Jaroslava Foglara vyhlašuje v období 21. - 28. března 2019 již tradiční akci Jaro s těšítky.

Vítání jara bylo v dřívější době u mnoha evropských národů jedním z nejposvátnějších aktů. Končila vláda zimy, nastávala jarní rovnodennost a slunce probouzelo poslední spáče do nového období. I dnes však lze příchod jara oslavit nevšední a svéráznou akcí, jakou je například "Jaro s těšítky". 

Sdružení přátel Jaroslava Foglara vyhlašuje v období 21. - 28. března 2019 již tradiční akci Jaro s těšítky.

Chcete neobvykle oslavit příchod slunečních dnů? 
Sdružení přátel Jaroslava Foglara vyhlašuje akci s dlouholetou tradicí Jaro s těšítky 2019. Až do 28. března si budou sluníčkáři vyměňovat těšítka a také je dávat ostatním.

Co jsou sluníčka a těšítka?
Těšítko (od slova těšit se, potěšit) je buď malá kartička s citátem či kresbou, nebo i malá fotografie, pohled, ale také třeba jen hezký kamínek či jiná milá drobnost. Takové těšítko si sluníčkáři, kteří se potkají, navzájem vyměňují a nemusí se při tom ani znát. A jak že se ti sluníčkáři navzájem poznají? Jednoduše - nosí totiž celý týden (někteří i po celý rok) čistě žluté kolečko (placku). Tedy "sluníčko" připíchnuté na kabátu, svetru, klopě saka či halenky, košili ... - podle toho, co mají zrovna na sobě, aby jejich sluníčko ostatní viděli.

Hrej s námi
Stačí, když si zhotovíš žluté "sluníčko" z papírového kolečka, připneš si ho a vyrobíš pro ostatní těšítka. Buď všechna stejná, nebo každé jiné. Když pak potkáš jiného sluníčkáře, tak si navzájem těšítka vyměníte a můžete prohodit i pár slov, ale to už záleží na vás. Celý týden, nebo po dobu, kdy "sluníčko" nosíš, by s tebou měla jít pohoda a klid s radostí.

Těšítko můžeš samozřejmě dávat i zamračencům, nešťastníkům a bručounům, tedy těm, kteří nehrají, proto, abys je potěšil či utěšil. Těšítko se tak může stát vyjádřením tvého názoru - kouskem tebe, který dáváš dalšímu, a přitom vůbec nezáleží, zda je to kamarád, spolužák, maminka či tatínek, nebo někdo úplně neznámý.

Takže pozor - 21. března 2019 vznikne opět spolek sluníčkářů, v němž nezáleží na věku, ale na radosti a umění rozdávat dobrou náladu. Ti, kteří se naší hry zúčastní, budou tak mít nejen možnost založit nebo rozšířit svou sbírku těšítek od druhých, ale také třeba poznat další - nové kamarády.

Informace pro vedoucí, učitele, rodiče: 
S čím tedy přijdete k dětem? Navrhnete jim, aby si vyrobily žluté "sluníčko" - stačí i papírové kolečko, které si v době prvního jarního týdne připíchnou na oblek. To je první krok. Tím druhým bude výroba "těšítek". Buď budou všechna stejná, nebo naopak každé jiné. Tvořivosti a fantazii se meze nekladou.

A pak už děti s těšítky vyrazí třeba jen do školních tříd a chodeb nebo i do ulic.

Individuálně vyrobené těšítko se tak může stát vyjádřením názorů chlapců a děvčat, žáků, k obdarovanému. A vůbec přitom nezáleží, zda je to kamarád, spolužák, učitel, vedoucí, maminka či tatínek nebo i někdo úplně neznámý. Děti jsou dost často nadšenými sběrateli, hra jim dá možnost založit si nebo dokonce už i rozšířit svou sbírku těšítek získaných od druhých. 

Článek pro Bohouška a I klubovnu napsal Alpín.

 

 

Vytvořil 26. března 2019 v 08:35:06 Tajlor. Upravováno 2x, naposledy 27. března 2019 ve 21:21:56, Tajlor


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*