iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Trasa z Aše na Ukrajinu, zajímavé zastávky, dopravní prostředky!

Od 28. července do 5. srpna 2018 pořádá SPJF putování z Aše v západních Čechách do Jasini na Zakarpatské Ukrajině jako připomínku letošního 100. výročí vzniku Československa.

Sem dodá obsah Rolf.

11.6.2018 15:50
Autor: Rolf, Počet přečtení: 1402

Obrázek ke článku Trasa z Aše na Ukrajinu, zajímavé zastávky, dopravní prostředky! Přibližnou trasu a termíny již máme, teď ještě doladit, co vše chceme a můžeme stihnout cestou vidět a navštívit, jakými dorpavními prostředky se jak budeme dopravovat, kdo se k nám kde přidá a doprovodí nás a také kde případně přespíme....Popis trasy orproti oficiálnímu článku je zde rozšířen a budeme doplňovat - komentujete, navrhujte atd.

0. Den / 27. 7. Brno–Aš  Nultý den akce ještě před jeho oficiálním startem bude na programu přesun účastníků z Brna či jiných míst do Aše. Zájemci se budou moci projet vlakem do poslední železniční stanice Hranice v Čechách a také se podívat na nejzápadnějšího bodu ČR, ČSR a ČSSR.

Prosím pozor - Kdo chce jet do Hranic v Čechách, tak ke dni 27.7. jede jediný vlak z Aše v 16:14, který do HVČ přijede v 16:42 a zpět pak jede v 17:13, tedy zastávka pohých 31 minut!! Ze Šťítar k nejzápadnějšímu místu ČR je to pěšky 5km. Protože na západ nepotáheme kola, budem si to tam muset asi odšlapat.... 

1. Den / 28. 7. Aš–Plzeň V dopoledních hodinách proběhne oficiální start akce na nádraží v Aši, odkud budeme pokračovat do Chebu a dále do Mariánských lázní, kde si doplníme zásoby lázeňských oplatků. Dalšími zastávkami by měly být klášter v Teplé, či Konstantinovy lázně. V úvahu je i odbočka do Tachova. Předpokládanou cílovou stanicí prvního dne by měla být západočeská metropole Plzeň, kde by se po pěší turistice, vlaku a snad autobusu mezi dopravní prostředky měl zapsat i trolejbus.

Start z Aše v 7:47s příjezdem 8:19 do Chebu a následně odjezd dále v 8:33. Buď zastávka 2 hodiny v Mariánkách a pak směr Teplá a Bezdružice, nebo odbočíme do Tachova....V Plzni bychom mohli nakouknout přes plot do Škodovky, či na nějaká zajímavá místa, která by vymyslel Ilič....

2. Den - 29. 7. Plzeň – Praha – Český Brod S ranní párou nad řekou Berounkou nasedneme do kánoí a poplujeme po proudu řeky směrem ku Praze. Po několika kilometrech nás čeká přestup na pozemskou cestu přes Křivoklátskou vrchovinu a následná bonusová zastávka v Praze – Cibulce. Po lodní dopravě hodláme tento den vyzkoušet i dopravu podzemní a to cestu metrem pod hlavním městem. Konečnou by se druhý den výpravy mělo stát město Český Brod.

3. Den / 30.7. Český Brod – Brno Cílem třetího dne by mělo být zejména překročení hranice Čech a Moravy historickým vozem Škoda 100. Předtím ještě uvažujeme o zařazení zastávek v Poděbradech u hrobu Jindřicha Foglara a následně Pardubicích. Poté budeme směřovat na Vysočinu, kde bychom měli ve Žďáru nad Sázavou navštívit Legiovlak, který se zasloužil o naši samostatnost v roce 1918 a který provozuje Československá obec legionářská. Poté se přesuneme až k Veverské Bítýšce, odkud se po Brněnské přehradě dopravíme do moravské metropole elektrickým parníkem.

4. Den / 31. 7. Brno–Bratislava Z Brna budeme pokračovat směrem k řece Moravě, kde bychom se následně měli buď z Otrokovic nebo jiného přístavu plavit po Baťově kanálu směrem ke Slovenské hranici. Po jejím překročení pak budeme pokračovat až do Bratislavy, kde ochutnáme halušky s brynzou.

5. Den / 1. 8. Bratislava–Košice–Užhorod Ráno v čase 7:20 pak odletíme s Aerolinkou ČSA do Košic, kde se k letecké posádce přidají již čekající spojenci s bicykly. Následně nás pak bude čekat přibližně 98 kilometrů na kolech směrem na východ kolem Zemplínské Šíravy a Michalovců ke státní hranicí s Ukrajinou.

6. Den / 2 .8. Užhorod–Mukačevo–Chust Šestý den bychom měli být již na území bývalé Zakarpatské Rusi a na kolech jet z Užhorodu do Mukačeva a užit si tam nejen hrad a památky, ale také místní speciality. Předběžným cílem tohoto dne by bylo dojet do bývalého hlavního města Podkarpatské Rusi Chustu. Zde můžeme navštívit místo s bustou prezidenta Masaryka, která byla odhalena 7. března letošního roku ke 168 narozeninám. Dá se předpokládat, že při svižném tempu bychom mohli být večer i v Rachivu.

7. Den / 3. 8. Chust–Rachiv–Jasiňa Cíl sedmého dne je jasný – dobýt nejvýchodnější místo prvorepublikového Československa a dojet tedy do obce Jasiňa, která je 40 km od Rachivu. Zde již kromě kola musíme počítat s výpomocí vlaku, který nám zkrátí některé úseky. Pokud bychom měli štěstí, mohlo by se podařit do Jasini dojet na koních, či s koňským povozem. Vždyť v roce 1938 tu kůň stál 100 korun!

8. Den / 4. 8. Rachiv–Užhorod  Po noclehu v Rachivu bychom se začali postupně vracet směrem na západ se zastávkami na zajímavých místech. Nabízí se město se solnými doly Solotvino, či třeba okolí Užhorodu a odpočinek v hlavním městě dnešní Zakarpatské oblasti.

9. Den / 5. 8. Čop – Čierna nad Tisou – Košice V neděli odpoledne by nás čekal přesun do Čopu a cesta podvečerním vlakem do Čierne n. Tisou a přestup na osobní vlak do Košic. Zájemci by se mohli zdržet ještě na Slovensku, ti kdo by spěchali můžou jet nočním vlakem do Bratislavy, či jiného města při řece Váh a odtud pak dle svého uvážení zpátky domů.                                       

10. Den / 6. 8. Návrat do České republiky V našich silách je dorazit v tento den v ranních hodinách ke Slovensko-České hranici, v dopoledních hodinách pak do Brna, Ostravy apod.

reflex Speciální vydání časopisu Reflex uvádí mimo jiné ve svém vydání 60 tipů po výletech za místy v První republice, mezi kterými nechybí i Sluneční Zátoka, známé tábořiště J. Foglara. Zátoku sice asi mineme, ale můžeme do programu zařadit několik foglarovských zastávek - nabízí se např. klubovna ve věži u Vltavy, dům s pamětní deskou JF v Benátské ulici, hrob Jindřicha Foglara v Poděbradech, aj. Kromě toho bysme mohli navštívit cestou co nejvíce soch a pamětních desek s T.G.M. což je jistě jeden ze symlovů Československa..... 

 

AšOd Aše po Jasiňu máme svoji domovinu - začínáme již tuto sobotu!!!

Vytvořil 11. června 2018 v 16:13:06 Rolf. Upravováno 5x, naposledy 26. července 2018 v 11:51:18, Rolf


Diskuze ke článku

28. června 2018, 16:24
Rolf (administrátor)

Od Šumavy k Tatrám, od Košic do Aše!

šumavaS podobnou a zajímavou akcí přicházejí také skauti, akce se zúčastní i předseda Akademie Jaroslava Foglara  - Slávek Janov.

14. června 2018, 19:39
Rolf (administrátor)

Po stopách První republiky - Reflex speciál

 či ref2Trasa z Aše do Jasiny má již svou kostru, ovšem některé zajímavé zastávky je možné stále do harmonogramu zařazovat. Podle speciálu časopisu Reflex to může být Sluneční Zátoka u Ledče nad Sázavou, či socha Jana Žižky u Přibyslavi.... Své návrhy a doplňky můžete psát zde do komentářů. 

Vložení nového komentáře
*
*
*